Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania pary walutowej EURCHF

Globalny spadek awersji do ryzyka uzupełniony o argumenty lokalne (tj. podwyżkę stóp procentowych w Polsce, stanowcze wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego dotyczące walki z inflacją, w tym chęć oddziaływania kanałem kursowym oraz sygnały na temat możliwej akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę) skutkowały wyraźnym umocnieniem złotego w ubiegłym tygodniu.

Kurs EUR/PLN obniżył się z poziomu 5,0 momentami o nawet 25 groszy. Umocnienie towarzyszyło także pozostałym walutom regionu a liderem zwyżek była czeska korona. Na globalnym rynku walutowym widoczny był nieznaczny odwrót od dolara a przede wszystkim od szwajcarskiego franka. Kurs EUR/USD przejściowo sięgnął nawet poziomu 1,11, a więc był wyższy od ubiegłotygodniowego minimum na 1,08. Para EUR/CHF po chwilowym złamaniu parytetu w kolejnych dniach wzrosła natomiast powyżej bariery 1,0240.

Zobacz także: Waluty: będzie się działo! Co poruszy kursem dolara, euro i polskiego złotego?

 

EUR/PLN

Mimo, iż wycena złotego pozostaje pod dominującym wpływem doniesień dotyczących konfliktu Ukraina-Rosja, to – jak pokazała piątkowa sesja – inwestorzy z coraz mniejszymi obawami podchodzą do kwestii ograniczania ryzyka. Wsparciem dla polskiej waluty w nadchodzących dniach niezmiennie stanowić będą czynniki lokalne, w tym gotowość do interwencji walutowych Narodowego Banku Polskiego, wymiany unijnych funduszy bezpośrednio na rynku przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czy utrzymujące się – naszych zdaniem zbyt agresywne – oczekiwania co do tegorocznej ścieżki stóp procentowych w Polsce.

 

Reklama

kursy walutowe EURPLN i USDPLNkursy walutowe EURPLN i USDPLN

 

Pozytywem dla złotego w tym tygodniu ma szansę być także możliwa decyzja o akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę. Z perspektywy analizy technicznej natomiast kluczowe będzie złamanie poziomu 4,7240, które uwolniłoby spory potencjał aprecjacyjny polskiej waluty. Nadal jedna dominujący na wartości polskiej waluty pozostaje wpływ otoczenia zewnętrznego, a ten pozostaje niezwykle dynamiczny i zmienny.

Zobacz także: Kursy walut 16.03.: kurs euro i kurs dolara lecą w dół - umocnienie złotego trwa w najlepsze!

 

10Y PL (%)

Presja na wzrost rentowności krajowego długu motywowana oczekiwaniem szybkiego i agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce nie maleje. W tym tygodniu trudno będzie ponadto o argumenty przemawiające za jej zelżeniem stąd liczymy, iż krajowym długu mimo dużego wzrostu dochodowości w ostatnich tygodniach będzie kontynuował zwyżkę, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie aniżeli w ostatnich dniach.

 

Reklama

Tygodniowa zmiana kursów walut Tygodniowa zmiana kursów walut

 

Nadal dominować będzie natomiast strategia odwrócenia krzywej dochodowości, choć długi jej koniec prawdopodobnie będzie próbował utrzymać się powyżej bariery 5%. Ryzyka dla wyceny skarbowych papierów wartościowych pozostają asymetryczne z przewagą argumentów mogących sprzyjać wzrostowi dochodowości (dalsza presja na wzrost surowców podbijająca światową inflację).

 

dane i prognozy makroekonomiczne FXdane i prognozy makroekonomiczne FX

 

Stopy procentowe, kredyty, inflacja, dolar, euro, frank - wszystko w górę!

Reklama

 

10Y DE (%)

Dochodowość Bunda wykorzystuje bieżące nieco lepsze nastroje i spadek awersji do ryzyka do ponownego zakotwiczenia się powyżej poziomu 0%. Pomocne w tym aspekcie są także informacje płynące z Europejskiego Banku Centralnego i stopniowo rosnące przekonanie o potrzebie normalizacji polityki pieniężnej. W tym tygodniu – o ile nie pogorszą się istotnie perspektywy negocjacyjne Ukraina – Rosja – liczymy na dalsze niewielkie wzrosty dochodowości Bunda.

Zobacz także: Niemieckie dziesięcioletnie obligacje skarbowe - jak spekulować z dźwignią na Bundach?

 

10Y US (%)

Dług amerykański zwyżkuje w dochodowości korzystając na spadku awersji do ryzyka i dyskontując początek cyklu podwyżek stóp procentowych w USA już w najbliższą środę. O ile dopuszczamy krótkoterminową możliwość rozczarowania części inwestorów optujących za silniejszym niż prawdopodobne 25 pkt. baz. wzrostu stóp procentowych w marcu, to uznajemy je za chwilowe. Średnioterminowe perspektywy pozostają bowiem sprzyjające wzrostowi dochodowości z fundamentalnych aspektów a więc perspektyw wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych także i w kolejnych miesiącach.

 

Reklama

Rentowność obligacji skarbowych Rentowność obligacji skarbowych

Czytaj więcej