Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania mcd

 

  • ile spadła wycena giganta restauracyjnego w tym roku?
  • Czemu spisuje się on słabo na tle S&P500?
  • Dlaczego inwestorzy wyprzedają akcje restauracyjnego giganta?
  • Na czym przez lata polegała magia tej spółki?

 

W tym roku notowania McDonald’s spisują się naprawdę słabiutko. Wycena spółki poszła w dół o 15%, podczas gdy indeks szerokiego rynku S&P500 urósł o 11%. Jak zwracają uwagę analitycy, formują się tylko coraz niższe dołki i niższe szczyty – panuje trend spadkowy.

 

Reklama

 

Pojawiły się nawet heheszki – niektórzy dopatrują się formacji „złotych łuków” na wykresie MCD:

 

 

Jakie są właściwie przyczyny tak słabego zachowania waloru, który przyzwyczaił wszystkich, że jest dość odporny na zawirowania w gospodarce? W końcu ludzie zawsze jedzą tanie fast foody.

Reklama

A może ta słabość akcji McDonald’s sygnalizuje, że… nadchodzi globalna recesja?

 

Notowania MCD w 2024 roku na tle SPX

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView

Reklama

 

W czym tkwi(ła) magia McDonald’s

Akcje McDonald's są wysoko wyceniane – wskaźnik C/Z wynosi 21 przy kapitalizacji 183 mld USD. Jednak największa na świecie sieć restauracji fast food oferuje inwestorom coś, czego nie może zaoferować żaden inny gracz. A przynajmniej było tak do tej pory.

Notowania McDonald's urosły o ponad 100% od dna koronawirusowego krachu. Są notowane po prawie trzykrotnie wyższej cenie, niż zaledwie 10 lat temu. Przez dekady dotrzymywały kroku indeksowi S&P 500 - a nawet prześcigały go, biorąc pod uwagę dywidendy. Biorąc pod uwagę wysoce konkurencyjny i niskomarżowy charakter branży restauracyjnej - to po prostu jest niewiarygodne osiągnięcie.

McDonald’s ma też zawsze szczęście, jeśli chodzi o przywództwo organizacji. Obecny dyrektor generalny Chris Kempczinski jest u steru dopiero od 2019 roku, ale w swojej karierze kierował kilkoma różnymi biznesami związanymi z żywnością. Pod jego kierownictwem sieć restauracji jest obecnie znacznie bardziej rentowna, niż przed pandemią.

Jednak nie ukrywajmy, największą siłą spółki jest siła marki. Złote łuki to nie tylko logo. Wywołują pozytywne skojarzenia, ale i podobno wzbudzają również głód. Do tego sieć McDonald's jest gigantyczna – spółka dysponuje ponad 41 000 lokalami i jest największą siecią restauracji na świecie.

Reklama

Warto też zauważyć, że około 95% restauracji McDonald's na świecie prowadzonych jest przez franczyzobiorców. Spółka dominująca jest jednak właścicielem budynków i nieruchomości, z których działają franczyzobiorcy, i pobiera od nich stale rosnący, rynkowy czynsz za prawo do prowadzenia działalności. Taka konstrukcja biznesu napędza dywidendy.

Choć trzeba przyznać, że od czasu do czasu pojawiają się informacje bijące w spółkę. Dosłownie kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Mac m.in. dla żywności przygotowywanej z mięsem drobiowym. Wyrok sądu UE jest pokłosiem sporu między amerykańskim gigantem a irlandzką siecią fast foodów Supermac's.

 

Liczba lokali McDonald’s na świecie

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Źródło: Statista

 

Dlaczego inwestorzy wyprzedają akcje McDonald’s

Czemu w 2024 roku akcje McDonald's tanieją, gdy szeroki rynek idzie w górę? Wiadomo, że z pewnością rynek coś dyskontuje – pytanie co dokładnie. Czy może… globalną recesję?

Przyczyną słabszego zachowania notowań akcji McDonald's, jak i większości spółek sektora restauracyjnego (m.in. Starbucks) są obawy inwestorów o spowolnienie konsumpcji na rynku w Stanach Zjednoczonych – mówi FXMAG Michał Krajczewski, kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BM BNP Paribas Bank Polska.

„O ile sektor w III kwartale zeszłego roku uległ przecenie z uwagi na wpływ rosnących stóp procentowych na wyceny oraz z powodów rosnącej popularności leków typu Ozempic i Wegovy, tak obecnie źródłem niepokoju jest słabnięcie amerykańskiego konsumenta. Spółki z branży, przy okazji wyników za I kwartał, podawały, że widzą coraz większą ostrożność w zakupach i brak akceptacji klientów co do dalszych podwyżek cen. Może to prowadzić do większych promocji cenowych - np. McDonald’s powrócił w USA menu za 5 USD. To może - mimo przyciągnięcia klientów - pogarszać przejściowo rentowność” – uważa Krajczewski.

Reklama

Poza tym, Krajczewski dodaje, że wyniki McDonald’s w I kwartale również były mieszane. „Przychody były zgodne z prognozami, natomiast dynamika sprzedaży porównywalnej (LFL) oraz EPS wypadła nieco poniżej oczekiwań” – wskazuje.

Prognozy Zacks Consensus Estimates dla MCD przewidują zysk w wysokości 12,17 USD na akcję i przychody w wysokości 26,62 mld USD w całym 2024 roku. Wyniki te oznaczałyby zmiany rok do roku odpowiednio o +1,93% i +4,41%.

„Zwracamy uwagę na zmiany szacunków analityków dla McDonald's. Oznaczają zmieniający się krajobraz krótkoterminowych trendów biznesowych. Patrząc na wycenę, McDonald's jest obecnie notowany przy wskaźniku Forward P/E wynoszącym 21,06. Wycena ta oznacza premię w porównaniu ze średnim wskaźnikiem Forward P/E dla branży wynoszącym 19,14. Ranking Zacks Industry Rank ocenia kondycję branży restauracyjnej jako niską” – napisali niedawno w swoim raporcie na temat spółki McDonald’s analitycy Zacks.

 

Wyniki finansowe McDonald’s w ujęciu kwartalnym

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Barron’s

 

Zobacz również: 6 sygnałów ostrzegających o szczycie bańki na akcjach popularnej spółki

Czytaj więcej

Artykuły związane z notowania mcd