Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nocne notowania dax

Ostatni tydzień ubiegłego roku, z uwagi na nieco skrócony handel na wybranych rynkach (szczególnie w Europie brak sesji 31 grudnia) nie przyniósł większych zmian notowań giełdowych indeksów. Większość parkietów w Azji oraz Europie zamknęła cały tydzień umiarkowanymi wzrostami sięgającymi ok. 1-2%, natomiast lekką korektę wykazał rynek amerykański, gdzie z powodu gorszej sesji w Sylwestra, indeksy S&P500 oraz Nasdaq zanotowały ok. 0,5-1,0% spadki.

Z uwagi na brak ważniejszych informacji opisane ruchy nie wpływają jednak na średnioterminowe tendencje na rynkach akcji, gdzie utrzymywany jest trend wzrostowy. Pomimo obaw inwestorów związanych z rozwojem wariantu omnikron koronawirusa, zwrotu amerykańskiej Rezerwy Federalnej w kierunku szybszego zakończenia programu skupu aktywów, braku uchwalenia programu inwestycji infrastrukturalnych w Stanach Zjednoczonych (Build Back Better Plan) oraz kontynuacji kryzysu energetycznego w Europie (gwałtowny wzrost cen gazu i energii elektrycznej), indeksy na rynkach bazowych zyskały w granicach 3-6% w skali miesiąca.

Wreszcie cały rok był bardzo udany dla posiadaczy akcji

francuski CAC40 wzrósł o prawie 29%, amerykański S&P500 zyskał prawie 27%, WIG 21,5% a DAX prawie 16%. Siłę hossy obrazuje fakt, iż S&P500 pobijał w ubiegłym roku 70 razy swój historyczny rekord notowań, co jest najlepszym takim rezultatem od 1995 r., a S&P500 odnotował trzeci z rzędu rok z dodatnią, dwucyfrową stopą zwrotu, dzięki czemu trzyletnia stopa zwrotu tego indeksu przekroczyła 100% po raz pierwszy od marca 2000 r. Ponadto wszystkie główne indeksy sektorowa na amerykańskim parkiecie uzyskały również dwucyfrowe stopy zwrotu, co jest pierwszym takim przypadkiem od 1999 r. kiedy wprowadzono obecną klasyfikację wg GICS.

W kontekście możliwych do realizacji scenariuszy w 2022 r. chcielibyśmy podkreślić trzy ciekawe statystyki dla amerykańskiego rynku akcji

Po pierwsze w ostatnich 60 latach w przypadku wzrostu S&P500 o ponad 25% w danym roku, w kolejnym roku w 85% przypadkach hossa była kontynuowana (70% jeżeli weźmiemy pod uwagę roczne wzrosty powyżej 20%), chociaż za każdym razem skala wzrostów była w kolejnym roku mniejsza.

Po drugie w 2021 r. indeks S&P500 osiągnął największą od 1997 r. jednoczesną przewagę w stopie zwrotu względem Nasdaq oraz Dow Jones, co historycznie również oznaczało dodatnie stopy wzrostu w następnym roku. Wreszcie po roku, w którym zmienność na rynku akcji była niska (maksymalna skala korekty do 5,0%), w kolejnym roku zmienność zdecydowania wzrastała.

Reklama

Powyższe statystyki są spójne z oczekiwanym przez nas obrazem globalnych rynków akcji w 2022 r., to znaczy spodziewamy się większych zmian na rynkach m.in. z uwagi na rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przez inne banki centralne (w tym m.in. przez NBP), wyższy poziom inflacji oraz stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Tym niemniej oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego akcji za czym stoi cały czas solidny poziom koniunktury gospodarczej, rozwiązywanie problemów z globalnymi łańcuchami dostaw w wyniku wygasania pandemii COVID-19 oraz brak alternatyw inwestycyjnych dla akcji w świecie ujemnych, realnych stóp procentowych.

Rynek finansowy - Polska i świat. Bardzo udany rok dla posiadaczy akcji. W 2021 WIG wzrósł o ponad 21%! - 1Rynek finansowy - Polska i świat. Bardzo udany rok dla posiadaczy akcji. W 2021 WIG wzrósł o ponad 21%! - 1

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

Ostatni tydzień mijającego roku był udany dla rynków akcji, co przełożyło się na dobry wynik zarządzających funduszami w powyższym segmencie. Fundusze akcji polskich zyskały średnio 1,25% a fundusze akcji zagranicznych 0,74%. W przypadku funduszy akcji zagranicznych największą, pozytywną kontrybucję do całego segmentu miały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych, które średnio zyskały 1,20%. Z kolei w grupie funduszy rynków akcji polskich relatywną przewagę wykazywały rozwiązania z kategorii akcji polskich małych i średnich spółek (+1,35%) względem akcji polskich uniwersalne (+1,29%). Fundusze dłużne PLN zanotowały kolejny słaby tydzień, tracąc średnio 0,23%. Najgorzej wypadły fundusze papierów dłużnych papierów dłużnych polskich długoterminowych uniwersalne, które średnio straciły 0,61%. Relatywnie najlepiej wypadły fundusze papierów dłużnych polskich pozostałe, które zyskały 0,02%.

Czytaj więcej