Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

największy rynek złota

Walka o podtrzymanie wartości chińskiego juana trwa w najlepsze. Złoto notowane jest z rekordową premią, znacząco odbiegając od poziomu obserwowanego na innych rynkach. 

 

  • Złoto w Chinach notowane jest ze znaczną premią względem rynków międzynarodowych.
  • Pekin chce za wszelką cenę chronić walutę przed deprecjacją.
  • Według analityków rząd chiński ogranicza import, co przekłada się na rekordowe zainteresowanie kruszcem. 
  • Wyższe premie sprawiają, że złoto jest mniejszą konkurencją dla waluty.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Ogromna premia na rynku złota 

Chiny są jednym z największych rynków złota, największym konsumentem, importerem i rynkiem biżuterii. Kruszec kupowany jest jako powszechne zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. Obecnie jednak inwestorzy skupują złoto w rekordowym tempie, a zakupy przyciągają uwagę zagranicznych analityków. 

 

 

Na podstawie danych zebranych przez agencję Bloomberga, w czwartek na giełdzie złota w Szanghaju notowano premię w wysokości ponad 120 USD za uncję. To najwięcej od momentu powstania giełdy, a więc od 20 lat. Słaby juan spowodował wzrost cen w ostatnich tygodniach. 

Reklama

 

Notowania XAU/USD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Inwestorzy pozbywali się lokalnej waluty po serii rozczarowujących danych makroekonomicznych. Informacje gospodarcze oraz wahania na rynku nieruchomości skutkowały obniżeniem stóp procentowych. Wskutek tego polityka pieniężna kształtowana przez bank centralny znacząco odbiega od trendu utrzymującego się w gospodarce. Premie za kontrakty terminowe SGE vs. Comex wzrosły w czwartek o 6,4%.  

Pekin musiał podjąć decyzję o interwencji z uwagi na rekordowo niskie poziomy juana za granicą. Dodatkowo ograniczono dostawy złota na rynek lokalny poprzez zmniejszenie kwot importowych. 

Reklama

“Wygląda na to, że importu nie było. Ma to również sens ze względu na wysiłki, jakie wkładają w obronę waluty” - powiedziała w wypowiedzi dla Bloomberga Rhona O’Connell, analityk w StoneX. 

Zobacz również: Czy cena ropy przebije 100 USD? Jak będzie zachowywać się cena złota w 2024 roku?

 

 

 

W ostatnich tygodniach podobną tendencję widać również w Japonii, gdzie metal szlachetny osiągnął rekordowy poziom w stosunku do jena.

Zobacz również: Ceny mieszkań w mieście wyższe nawet o 50% niż na terenie aglomeracji! Zobacz szacunki!

 

Rząd ogranicza import 

Reklama

W obecnej sytuacji inwestorzy kupują krajowe złoto, sprzedając międzynarodowe w drodze arbitrażu. Liu Yuxuan, analityk w Guotai Junan Futures z Szanghaju przekazał, że spekulacje dotyczące importu kruszcu zaczęły się już w czerwcu. 

"Skok składki wynika również ze stosunkowo mocnych zakupów złota w Chinach, przy słabych nastrojach gospodarczych w makroekonomii” - powiedział Liu. 

Chiński popyt wpłynie także na światowy rynek, stanowiąc wsparcie dla cen kruszcu. To jeden z czynników, który może prowadzić do osiągnięcia poziomu 2300 USD w przyszłym roku. Jak wskazuje Ole Hansen, dyrektor rynku surowcowego Saxo Banku, ceny złota i srebra w końcu wzrosną i zobaczymy nowe szczyty w kolejnych latach. 

Zobacz również: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA

Czytaj więcej

Artykuły związane z największy rynek złota