Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Michael Burry kto to

Oto pięć najciekawszych, choć niekoniecznie najbardziej oczywistych wykresów minionego tygodnia.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Nikt Ci tak nie wywróży jak rynkowe cykle

Reklama

Cykliczność rynku to coś w co wierzy niemal każdy, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego do końca sprawy. Wyniki i powtarzające się prawidłowości z przeszłości nie gwarantują tego, że powtórzą się w przyszłości, no ale… jakoś trzeba radzić sobie z wszechogarniającą rynkową niepewnością. Weźmy taki cykl prezydencki w USA. W ostatnich 70 latach sprawdzał się całkiem nieźle, jeśli chodzi o predykcję tego jak będą zachowywały się kluczowe amerykańskie indeksy. A jak jest tym razem, czyli od 2021 roku? Jak dotąd całkiem… przewidywalnie:

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Za @AlmanacTrader, Twitter

 

Przewidział pęknięcie bańki w 2008 roku, teraz obstawia kolejny krach! Po raz kolejny… aż kiedyś może trafi

Michael Burry znów obstawia spadki amerykańskich indeksów. A przynajmniej tak interpretują to media finansowe, rozpisujące się o jego pozycjach na rynku opcji. Skoro Burry stał się legendą, przewidując i zarabiając miliony na pęknięciu bańki rynku kredytów subprime, to chyba coś jest na rzeczy, skoro znów widzi okazję do grania na spadki? No właśnie… nie do końca. Wykres poniżej pokazuje jak często Burry w przeszłości wieszczył już wielki krach i jak finalnie zachowywały się amerykańskie indeksy.

  grafika numer 2 grafika numer 2

Za @adamkhootrader, Twitter
Reklama

 

Dolar w górę piąty tydzień z rzędu - będzie nowy rekord?

Wszyscy mówią o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, a nawet o nadchodzącym gołębim zwrocie Fedu, który będzie skutkował cięciem stóp w przyszłym roku. Dolar jednak nic sobie z tego nie robi, a rynek czuje, że walka z wysoką inflacją w USA wcale nie jest jeszcze zakończona. Tak przynajmniej wynika z notowań amerykańskiej waluty - indeks dolara rośnie już piąty tydzień z rzędu. Od czasów pandemii najdłuższy ciąg nieprzerwanych wzrostów trwał 6 tygodni. Przed nami kolejny tydzień, w którym dla ma szansę wyrównać ten rekord.

  grafika numer 3 grafika numer 3

Za @Dan_Kostecki, Twitter

 

Banki korzystają z (jeszcze) wysokich stóp procentowych w Polsce

Na piątkowym przetargu sprzedaży bonów pieniężnych NBP doszło do pobicia historycznego rekordu przez banki komercyjne. Kupiły one siedmiodniowe bony od NBP za łączną wartość… 307 mld złotych, w ciągu jednego dnia. Ich średnia rentowność to 6,75% w skali roku (tyle, co stopa referencyjna), a dla porównania te same banki oferują swoim klientom oprocentowanie depozytów na poziomie poniżej 3% w skali roku. Trudno się temu dziwić - płynność sektora bankowego w Polsce jest tak duża, że nie opłaca mu się… oferować atrakcyjnego oprocentowania depozytów. 

Czytaj również: Spełnia się marzenie NBP - znów mamy jednocyfrową inflację w Polsce! Jest tylko jedno ale…

 

100% wzrostu cen w rok, a to i tak już trend spadkowy!

Reklama

Turcja wciąż pozostaje bezapelacyjnym liderem inflacji w Europie i na Bliskim Wschodzie. W zeszłym roku ceny poszły w górę o ponad 70%, a lipcowa inflacja znów wzrosła, do niemal 48% w skali roku. Z danych Tureckiego Banku Centralnego wynika, że w czerwcu ceny nieruchomości w Turcji poszły w górę o niemal 100% w ujęciu rocznym. Wynika to przede wszystkim z ogromnego osłabienia liry tureckiej, ale nie tylko - realny wzrost cen mieszkań, czyli wyłączający efekt spadku siły nabywczej liry, wyniósł aż 38% w skali roku. Dużo? W poprzednich miesiącach było jeszcze więcej.

  grafika numer 4 grafika numer 4

Za Central Bank of the Republic of Türkiye
Czytaj więcej