Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

materiały budowlane

Obserwowane od kilku lat rosnące koszty realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych, stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtującym rentowność projektów i płynność podmiotów. Według danych Grupy Polskie Składy Budowlane ceny materiałów w okresie od stycznia do kwietnia 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. wzrosły średnio o 4,2% w osiemnastu grupach towarowych, co wskazuje na przyśpieszenie dynamiki ich wzrostu w skali roku (w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. wzrost cen materiałów wyniósł 1,5%).

W pierwszych czterech miesiącach 2021 r.

w odniesieniu do tego samego okresu w 2020 r. wzrost cen dotyczył następujących produktów z grup: płyty OSB (+20,7%), sucha zabudowa (+12,1%), izolacje termiczne (+10,0%), oświetlenia, elektryka (+5,8%), cement, wapno (+5,4%), instalacje, ogrzewanie (+5,4%), ogród i hobby (+5,3%), dachy, rynny (+4,7%), narzędzia (+3,8%), wyposażenie, AGD (+3,2%), stolarka (+2,8%), wykończenia (+2,7%), motoryzacja (+2,3%), chemia budowlana (+2,2%), płytki, łazienki, kuchnie (+2,1%), farby, lakiery (+2,0%), dekoracje (+1,4%) oraz izolacje wodochronne (+0,9%).

 

Spadek cen nastąpił w dwóch grupach: otoczenie domu (-0,1%)

Reklama

oraz ściany, kominy (-6,1%). Analiza zapisów w sprawozdaniach F01 przesłanych do GUS wskazuje na utrzymanie się dobrej ogólnej sytuacji hurtowni materiałów budowlanych oraz niewielką poprawę opłacalności prowadzonych działalności. W większych hurtowniach (zatrudniających powyżej 49 osób) w I kw. 2021 r. wobec IV kw. 2020 r. zaobserwowano wzrost poziomu uśrednionych przychodów ogółem (o 3,6%) przy nieznacznie mniejszym wzroście kosztów ogółem (o 3,3%). Korzystne relacje przychodów do kosztów pozwoliły na wypracowanie znacznie wyższego wyniku finansowego netto. Wartość podstawowych wskaźników ekonomicznych za I kw. 2021 r. poprawiła się również w odniesieniu do notowanych przed rokiem. Wysoki i rosnący poziom obrotów hurtowni materiałów budowlanych wraz ze wzrostem cen materiałów budowlanych potwierdza odbudowanie dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, rosnące zapotrzebowanie na materiały budowlane i realizację robót w budownictwie. Analiza danych finansowych małych hurtowni dostępnych do drugiego półrocza 2020 r. także wskazuje na utrzymujący się od 2017 r. wyraźny wzrost uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów, a poprawa relacji przychodów do kosztów wpłynęła na wzrost wypracowanego wyniku finansowego netto.

Wzrósł udział rentownych podmiotów w grupie większych hurtowni

(70% jednostek z dodatnim wynikiem finansowym netto w I kw. 2021 r. wobec 66% podmiotów w I kw. 2020 r.) oraz w grupie małych jednostek (blisko 90% firm w II półroczu 2020 r. wobec 89% w II półroczu 2019 r.). W obu grupach hurtowni poprawiła się rentowność prowadzonych działalności, przy czym lepsze wyniki wypracowały małe podmioty. W grupie małych jednostek rentowność kapitału i rentowność majątku są niemal trzykrotnie wyższe niż w grupie większych podmiotów, co oznacza, że mniejsze hurtownie efektywniej wykorzystują swoje kapitały i mają lepszą kondycję finansową. Głównym źródłem finansowania w przedsiębiorstwach handlujących materiałami budowlanymi jest kapitał własny, którego udział w strukturze pasywów od trzech lat jest stosunkowo stabilny (ponad 51% w grupie większych jednostek według stanu na koniec I kw. 2021 r. i około 57% w grupie małych firm według stanu na koniec 2020 r.).

 

W grupie większych hurtowni w okresie od stycznia do marca 2021 r.

w niewielkim stopniu zmniejszył się udział należności od odbiorów towarów do około 32% udziału w strukturze aktywów w analizowanym okresie wobec 34% ich udziału przed rokiem. W tym okresie zwiększył się nieznacznie udział zobowiązań wobec dostawców materiałów do 38% udziału w strukturze pasywów wobec 37% w I kw. 2020 r. W grupie większych podmiotów zmniejszył się udział zobowiązań z tytułu kredytów bankowych (11% udziału w strukturze pasywów w I kwartale 2021 r. wobec 13% udziału w I kw. 2020 r. i 15% w I kw. 2019 r.). Dłużne papiery wartościowe stanowią mało znaczące źródło finansowania.

Reklama

 

W czterech kwartałach 2020 r. i w I kw. 2021 r. na zbliżonym,

korzystnym poziomie utrzymały się wskaźniki płynności finansowej. Nieznacznie pogorszyły się wskaźniki zadłużenia i zabezpieczenia majątku kapitałem własnym kształtując się nadal na bezpiecznym poziomie, umożliwiającym przedsiębiorstwom terminowe regulowanie zobowiązań oraz zapewniającym wiarygodność kredytową. W strukturze kosztów działalności operacyjnej w grupie większych hurtowni w I kw. 2021 r. wobec analogicznego kwartału w 2020 r. przy niewielkiej zmianie kosztów z tytułu sprzedaży towarów i materiałów oraz z tytułu usług obcych (około 3%) odnotowano znacznie większy wzrost kosztów własnych z tytułu energii elektrycznej (o 21%) oraz z tytułu wynagrodzeń (o 7%) przy jednoczesnym spadku średniego zatrudnienia. 

Czytaj więcej