Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lokalna produkcja

Postęp w realizacji projektów

Zgodnie z zapowiedziami Jerzego Zań, prezesa Polenergia S.A., firma już podpisała szereg istotnych kontraktów z wiodącymi światowymi dostawcami.

Ważnym osiągnięciem jest zaangażowanie polskiej firmy Enprom, która zajmie się instalacją kluczowych lądowych kabli elektroenergetycznych.

To znaczący krok w kierunku zakończenia kontraktacji najważniejszych elementów projektów Bałtyk 2 i 3, co oznacza, że budowa morskich farm wiatrowych wkrótce ruszy pełną parą.

 

>> zobacz również: Analiza rynków. Enea, Vercom, Orlen i Lubawa na tle globalnych zawirowań. Co na GPW we wtorek, 3 w

Reklama

 

Local Content i polskie zaangażowanie

Enprom, renomowana polska firma budowlana specjalizująca się w elektroenergetyce, będzie odpowiedzialna za budowę czterech torów kablowych 220 kV oraz dwóch torów 400 kV.

Cieszy fakt, że polskie zakłady będą kluczowe w tym przedsięwzięciu, co podkreśla zaangażowanie w lokalne źródła oraz wspiera rozwój wartości dodanej dla polskiej gospodarki.

„Wchodzimy w najważniejszy etap realizacji projektów Bałtyk 2 i 3. Po uzyskaniu kompletu 17 pozwoleń na budowę, idziemy za ciosem, podpisując szereg istotnych kontraktów z uznanymi na całym świecie dostawcami. Bardzo cieszy nas, że jest wśród nich firma z Polski, która przeprowadzi dla nas kluczowe prace związane z instalacją lądowych kabli elektroenergetycznych. Dzięki umowom, które podpisaliśmy, zbliżamy się do zamknięcia kontraktacji najważniejszych elementów obu projektów. A to oznacza, że będziemy gotowi do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3” - mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

 

Kurs akcji Polenergia

 

Międzynarodowa współpraca i produkcja

W realizację projektów zaangażowane są również międzynarodowe konsorcja.

Smulders Projects i Sif będą odpowiedzialne za produkcję 100 części przejściowych łączących fundamenty morskich turbin wiatrowych z ich wieżami.

Reklama

Elementy te będą w dużej mierze produkowane w polskich zakładach, co dodatkowo wspiera lokalny rynek pracy i przemysł.

 

>> Czytaj także: Cena ropy wyższa. Rosną także obawy o chińską gospodarkę

 

Zaawansowane technologie i budowa platform

Firma Iemants, część konsorcjum Smulders, zaprojektuje i zbuduje morskie stacje elektroenergetyczne dla projektów Bałtyk 2 i 3.

Prace obejmą pełen zakres, od inżynierii po testowanie i uruchamianie platform, co zapewni kompleksową realizację morskich części projektów.

„Podpisanie kolejnych ważnych umów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 możliwe było dzięki profesjonalizmowi wielu ekspertów oraz dobrze zaplanowanym procedurom zakupowym i harmonogramowi inwestycji. Udział polskich podmiotów i zakładów produkcyjnych to także potwierdzenie naszego zaangażowania w local content oraz budowę wartości dodanej z inwestycji offshore dla polskiej gospodarki” - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Reklama

 

Plany na przyszłość

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, mają potencjał, by zasilić zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

Pierwsze dostawy energii planowane są na rok 2027, a pełne uruchomienie projektów przewidziane jest na 2028 rok.

To znaczące kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.

 

>> Czytaj też:Ceny miedzi niższe (3 września). Goldman Sachs obniża prognozy

Czytaj więcej

Artykuły związane z lokalna produkcja