Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA

Notowania giełdowe w USA rosły, a rentowności obligacji kontynuowały spadki – rynki finansowe już w pełni wyceniają obniżkę stóp na czerwcowym posiedzeniu FOMC. Dolar osłabiał się – EURUSD przebił poziom 1,095. Globalne otoczenie sprzyjało notowaniom złotego – kurs EURPLN spadł poniżej 4,30, a USDPLN obniżył się do 3,92. Rentowności krajowych obligacji lekko spadły.

 

W tym tygodniu kluczowe będą publikacje inflacyjne za luty – dla rynków globalnych inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych, a dla krajowego rynku piątkowa inflacja z Polski. Nieco mniejsze znaczenie mają miesięczne dane o aktywności z USA i strefy euro.

 

Wtorkowa publikacja inflacji CPI z USA według konsensusu pokaże stabilizację miary ogółem na poziomie 3,1% r/r oraz spadek inflacji bazowej do 3,7% r/r z 3,9% r/r w styczniu. Styczniowe dane pokazały zaskakująco silny wzrost cen usług, który może ulec odwróceniu. Inflację w lutym najpewniej podbijały ceny paliw, a ograniczały ceny towarów bazowych. W ostatnich tygodniach dane inflacyjne miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się rynkowych oczekiwań odnośnie do stóp procentowych. J.Powell przyznał w ubiegłym tygodniu, że Fed jest „niedaleko” od osiągnięcia pewności, że inflacja trwale obniży się do celu, co jest niezbędne do obniżek stóp procentowych.

Reklama

 

Dane z sektora przemysłowego ze strefy euro (za styczeń) i USA (za luty) prawdopodobnie potwierdzą, że znajduje się on w stagnacji. Amerykańska sprzedaż detaliczna najpewniej odbudowała się w lutym po wywołanym przez zaburzenia pogodowe spadku w styczniu. Ciekawie będzie natomiast wyglądał wstępny szacunek marcowych nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan, głównie w kontekście ich silnego pogorszenia w lutym.

 

W kraju oczy inwestorów zwrócone będą na piątkową publikację inflacji CPI za luty, która według wszelkich przesłanek powróciła do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu NBP. Szacujemy, że tempo wzrostu cen wyhamowało do 3,3% r/r z 3,9% r/r w styczniu (kons.: 3,2% r/r), do czego przyczynił się hamujący wzrost cen żywności oraz spadająca inflacja bazowa. GUS nie publikował szacunku flash za luty, a ostateczne dane zostaną przeliczone wg nowego koszyka wydatków konsumpcyjnych. Naszym zdaniem coroczna rewizja najprawdopodobniej obniży inflację za styczeń, tak jak to miało miejsce w większości ostatnich lat.

 

Z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w regionie, ważne będą publikacje inflacji z Czech i Rumunii za luty. Dzisiejsza publikacja z Czech najprawdopodobniej pokaże dalszy spadek inflacji w kierunku 2‑procentowego celu (kons.: 2,1%) i potwierdzi, że Czechy są inflacyjnym prymusem. Daleko w tyle pozostaje Rumunia, gdzie inflacja najpewniej spadła, ale wyniosła aż 7,1% r/r.

Reklama

 

W piątek poznamy krajowy bilans płatniczy za styczeń – oczekujemy miesięcznej nadwyżki obrotów bieżących w kwocie 920 mln EUR, osiągniętej przy silnym spadku eksportu (-5,9% r/r) i nieco słabszym importu (-1,2% r/r). Taki wynik oznaczałby lekkie pogorszenie salda rachunku bieżącego w ujęciu 12-miesięcznym, do 1,4% PKB z 1,6% PKB na koniec 2023.

 

Dzisiaj o 10.00 poznamy szczegóły listopadowej projekcji NBP, w tym szczegółowe założenia oraz kwartalne profile inflacji i PKB.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

USA: Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA w lutym wzrosła o 275 tys. – mocniej niż wskazywał konsensus (200 tys.) i powyżej długookresowej średniej (wynoszącej 230 tys. w ostatnim roku). Jednocześnie dane za ostatnie dwa miesiące zostały zrewidowane w dół o aż 167 tys. W lutym liczba zatrudnionych zwiększyła się szczególnie mocno w usługach (sektorze rządowym, służbie zdrowia, gastronomii, transporcie i magazynowaniu), za to niewielkie były zmiany zatrudnienia w przemyśle. Stopa bezrobocia w lutym nieoczekiwanie wzrosła (konsensus zakładał stabilizację na poziomie 3,7%), o 0,2pp do 3,9% - poziomu najwyższego od 2 lat Nie zmienił się istotnie względem stycznia poziom długotrwale bezrobotnych, co sugeruje, że wzrost mógł wynikać z wchodzenia na rynek pracy osób dotychczas nieaktywnych. Taki obraz byłby spójny z relatywnie niskim poziomem liczby osób ubiegających się o zasiłek. Wzrost płac w ujęciu rocznym spowolnił do 4,3%, zgodnie z oczekiwaniami, przy wzroście m/m marginalnie poniżej oczekiwań (0,1% m/m vs 0,2% m/m wg kons.). Dane sygnalizują schłodzenie wciąż stabilnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy, a z punktu widzenia Fed potwierdzają malejące ryzyko wzrostu presji płacowej.

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

EUR: Wzrost wynagrodzenia na pracującego (w ujęciu rachunków narodowych) w 4q23 spowolnił do 4,6% r/r z 5,1% r/r w 3q23. Dane wpisują się w oczekiwania EBC, który poszukuje kolejnych dowodów potwierdzających obniżanie się presji płacowej. Pożądane z punktu widzenia EBC jest zbieganie w średnim okresie dynamiki wynagrodzeń do poziomu ok. 3% - ocenianego jako spójny z poziomem produktywności i inflacji. Jeżeli dane za 1q24, które opublikowane zostaną przed czerwcowym posiedzeniem EBC, pokażą kontynuację spadkowej tendencji, obniżka stóp będzie bardzo prawdopodobna.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

 

GER: Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1% m/m, tylko częściowo rekompensując grudniowy spadek (o 2% m/m). W styczniu wzrosła produkcja w przemyśle chemicznym, maszynowym i spożywczym, obniżyła się natomiast produkcja w istotnym dla niemieckiej gospodarki sektorze motoryzacyjnym. Mniej zmienna średnia 3-mies. potwierdza utrzymywanie się w przemyśle lekkiego trendu spadkowego. Poziom produkcji był w styczniu o 5,5% niższy niż przed rokiem. Spadek w ujęciu rocznym był głębszy niż przed miesiącem i nieco większy niż oczekiwano. Dane są kolejnym dowodem utrzymującej się dekoniunktury w niemieckim przemyśle.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła wg wstępnego szacunku MRPiPS 5,4%, podobnie jak w styczniu, przy sezonowym wzroście liczby zarejestrowanych bezrobotnych o ok. 9 tys. osób. Wstępny wynik jest zgodny z naszymi oczekiwaniami i wpisuje się w scenariusz utrzymania dobrej sytuacji na rynku pracy i popytu na pracowników – liczba wolnych miejsc pracy wg MRPiPS minimalnie wzrosła r/r w lutym.

Reklama

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

POL: Wnorowski powiedział, że obniżka stóp procentowych w tym roku nie jest wykluczona. Według przedstawiciela RPP, CPI w marcu będzie w celu inflacyjnym lub nawet niżej. Jego zdaniem, impuls inflacyjny po zdjęciu tarcz może być niższy niż założono w marcowej projekcji.

 

POL: Minutes z lutowego (przedostatniego) posiedzenia RPP pokazały, że Rada oczekiwała wówczas dalszego spadku dynamiki cen na początku 2024. Oceniano, że wskaźnik CPI w marcu br. może spaść poniżej 3%, zaś spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. Rada podtrzymała ocenę, że kształtowanie się dynamiki cen w kolejnych kwartałach będzie zależało od decyzji regulacyjno-fiskalnych i obarczone jest wysoką niepewnością. Część członków Rady oceniała, że czynnikiem, który może podwyższać inflację bazową będzie istotny wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Reklama

 

ROM: Finalny odczyt wskazał, że PKB w 4q23 wzrósł o 3% r/r (1,1% r/r sa), a wynik został skorygowany w górę o 0,1pp względem wstępnego odczytu. W ujęciu kwartalnym nastąpił spadek o 0,5%. Za wzrost (sa) odpowiadają konsumpcja prywatna (2,3% r/r) oraz inwestycje (9% r/r). Spadek odnotowała konsumpcja publiczna (-3% r/r). Ujemny wkład do wzrostu miały eksport netto (1,8pp) oraz zapasy (0,9pp). W całym 2023 gospodarka Rumunii wzrosła realnie o 2,1%. 4q23 był 11. kwartałem z rzędu ze wzrostem gospodarczym. Pomimo negatywnych szoków zewnętrznych Rumunii udało się uniknąć spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo Rumunia prezentowała się w 2023 najlepiej w regionie EŚiW. Oczekiwania co do przyszłości są pozytywne, jednak obarczone dużą niepewnością.

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

HUN: Inflacja CPI spadła w lutym do 3,7% r/r z 3,8% r/r miesiąc wcześniej oraz poniżej oczekiwań (kons.: 4,2% r/r). Za pozytywną niespodziankę odpowiadają głównie ceny żywności, które spadły (po raz pierwszy od 2016) o 0,6% r/r. Spadek kontynuowały ceny w transporcie, o 0,4% r/r, oraz użytkowania mieszkania, o 1,2% r/r. W pozostałych kategoriach ceny rosły, lecz wolniej niż miesiąc wcześniej. Ostatecznie inflacja bazowa obniżyła się z 6,1% r/r w styczniu do 5,1% r/r. Aktualny obraz gospodarki węgierskiej - stagnacja gospodarcza oraz spadająca inflacja, są dobrą podstawą dla banku centralnego do kontynuacji cięć stóp procentowych w marcu.

Reklama

 

CZE: W lutym stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4%. Pod koniec lutego bez pracy pozostawało 296 tys. osób, o 561 więcej niż w poprzednim miesiącu. Liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 1 796 m/m. Luty był trzecim miesiącem z rzędu kiedy liczba osób poszukujących pracy przekraczała liczbę zarejestrowanych wakatów. Wskazuje to na ograniczenie popytu na pracę, wynikające ze spowolnienia gospodarczego.

 

EUR: PKB w 4q23 zgodnie z oczekiwaniami i poprzednim szacunkiem nie zmienił się q/q i wzrósł o 0,1% r/r. Wzrost był marginalnie wyższy niż w 3q23 – przyspieszył o 0,1 pp zarówno w ujęciu q/q jak i r/r.

 

USA: Senat przegłosował część całorocznego budżetu, co odsuwa o dwa tygodnie widmo paraliżu państwa. Ustawa została przyjęta na kilka godzin przed wygaśnięciem funduszy dla ok. 1/3 agencji federalnych.

Reklama

 

JPN: Finalny szacunek pokazał, że gospodarka japońska wzrosła w 4q24 o 0,1% q/q oraz o 0,4% q/q w ujęciu zaanualizowanym, podczas gdy wstępny wynik wskazywał na skurczenie się gospodarki w tej samej skali. Wyraźnie w górę zrewidowana została dynamika inwestycji (2,0% vs 0,1% wstępnie), dodatnią kontrybucję do wzrostu miał również eksport netto. Nieco głębszy niż początkowo szacowano okazał się spadek konsumpcji (-0,3% k/k). Dane wsparły oczekiwania, że jeszcze w tym miesiącu BoJ może dokonać podwyżki stóp procentowych.

 

Zobacz także: Korekta na giełdzie akcji w 2024 roku? “To samospełniająca się przepowiednia”

Czytaj więcej

Artykuły związane z Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA