Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy walut NBP dolar nowozelandzki

Ponadto, w dalszej części artykułu ocenimy prognozy i przewidywania dotyczące możliwych przyszłych notowań dolara nowozelandzkiego według ekonomistów i ekspertów rynku walutowego. 

 

 

Analiza ryzyka i potencjalnych wzrostów dla pary NZD/USD: Ocena wpływu danych gospodarczych i decyzji banków centralnych

Ekonomiści uważają, że wzrost kursu pary NZD/USD mógł nastąpić nieco przedwcześnie, a istnieje ryzyko, że dane z USA w najbliższej przyszłości nie potwierdzą kolejnych wzrostów na walutach o wysokim ryzyku (high-beta). Niemniej jednak, miesiące letnie są nadal postrzegane jako korzystny okres dla pary NZD/USD, potencjalnie prowadzącą do nowego wzrostu kursu do poziomu 0,63, zanim zaczną się rosnące ryzyka związane z nadchodzącymi wyborami w USA. 

Krzywa NZD powinna jednak pozostać pod silnym wpływem cen Fed w dającej się przewidzieć przyszłości, a przede wszystkim do czasu publikacji nowych kluczowych danych w Nowej Zelandii 16 lipca (CPI) i 6 sierpnia (raport o zatrudnieniu). Wcześniej odbędzie się kolejne posiedzenie RBNZ (10 lipca).  Naszym zdaniem wzrost kursu NZD/USD mógł nastąpić nieco za wcześnie i istnieje ryzyko, że dane z USA nie potwierdzą w najbliższej przyszłości kolejnych wzrostów na walutach high-beta. Jednakże miesiące letnie pozostają dobrym oknem dla pary NZD/USD na nowy wzrost do 0,63, zanim zacznie się ryzyko wyborów w USA. “ - napisał Francesco Pesole, strateg walutowy w ING

 

Sprawdź również: Kurs franka CHF/PLN w wtorek, 11 czerwca. Ile zapłacimy dziś za franka?

 

Kurs dolara nowozelandzkiego względem polskiego złotego w ostatnim tygodniu - jak zmieniał się kurs NZD do PLN?

 grafika numer 1 grafika numer 1

W ciągu ostatniego tygodnia kurs nowozelandzkiego dolara (NZD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) wykazywał umiarkowaną zmienność, zyskując 0.79%.

Reklama

Kurs otwarcia wynosił 2.4449 PLN, a najniższa wartość wyniosła 2.4220 PLN, natomiast najwyższa wyniosła 2.4456 PLN. Ogólnie, kurs NZD/PLN zmienił się o 0.02 PLN w ciągu tygodnia.

 

Sprawdź również: Notowania euro do złotówki w wtorek, 11 czerwca. Czy euro może dziś zaskoczyć?

 

Krytyka stanowiska RBNZ i prognozy Bloomberga: Czy polityka pieniężna Nowej Zelandii stoi przed zwrotem

James McIntyre z Bloomberga krytykuje stanowisko Rezerwy Banku Nowej Zelandii (RBNZ), nazywając je nierealistycznym i przewidując jego krótkotrwałość. Według niego, pełne skutki zaostrzenia polityki pieniężnej od października 2021 roku, obejmującego podwyżkę o 525 punktów bazowych, są już odczuwalne w gospodarce, która kurczy się, rośnie bezrobocie i maleje inflacja. Prognozy Bloomberga wskazują, że impet wywołany przez silną migrację szybko osłabnie na początku 2024 roku, a zmiana sytuacji gospodarczej spowoduje odwrót w polityce pieniężnej. McIntyre sugeruje, że obniżki stóp procentowych mogą nastąpić wcześniej, niż pierwotnie przewidywano, być może nawet w połowie lub pod koniec tego stulecia, kiedy uwaga przesunie się z walki z inflacją na stymulowanie popytu.

„Jastrzębie stanowisko RBNZ jest nierealistyczne i nie potrwa długo. Pełne skutki zaostrzenia polityki pieniężnej o 525 punktów bazowych od października 2021 są już odczuwalne, wraz z kurczeniem się gospodarki, wzrostem bezrobocia i spadkiem inflacji. Bloomberg Economics spodziewa się, że impuls wynikający z silnej migracji szybko osłabnie na początku 2024 r., a zmiana rzeczywistości gospodarczej spowoduje zwrot w polityce. Obniżki stóp prawdopodobnie nastąpią wcześniej, niż przewidywano, w połowie lub pod koniec XXI wieku, gdy uwaga skupi się z walki z inflacją na ożywienie popytu”. —James McIntyre, Bloomberg

Reklama

 

Ładowanie...


 

Notowania dolara nowozelandzkiego do PLN w ciągu miesiąca

 grafika numer 2 grafika numer 2

W ciągu ostatniego miesiąca kurs nowozelandzkiego dolara (NZD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) wzrósł o 1.73%. Kurs otwarcia wynosił 2.4449 PLN, a minimalna wartość została osiągnięta na poziomie 2.3848 PLN, z kolei maksymalna wyniosła 2.4456 PLN. Ogólna zmiana kursu NZD/PLN wyniosła 0.04 PLN w okresie jednego miesiąca, co oznacza, że wartość nowozelandzkiego dolara wzrosła w stosunku do polskiego złotego. Wzrost ten sugeruje pewną siłę NZD w ostatnich tygodniach w relacji do PLN, co może być związane z różnymi czynnikami, takimi jak zmiany w globalnych rynkach finansowych, dane makroekonomiczne, czy wydarzenia geopolityczne.

 

Sprawdź również: Kursy walut mogą namieszać w Twoim portfelu! Popularni eksperci bez ogródek

Reklama

 

Prognozy stóp procentowych RBNZ: Perspektywa eksperckiego raportu ING

Eksperci z ING prognozują, że w maju Rezerwa Banku Nowej Zelandii (RBNZ) będzie utrzymywać jastrzębie podejście, a projekcje dotyczące stóp procentowych pozostaną bez zmian. Według nich, brak obniżek stóp procentowych oznacza również niewielkie prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki w 2024 roku, przy jednoczesnym prognozowanym luzowaniu o około 75 punktów bazowych w 2025 roku.

“Sądzimy, że w maju RBNZ pozostanie jastrzębi, a profil projekcji stóp pozostanie bez zmian. Oznaczałoby to brak obniżek stóp procentowych i niewielką szansę na kolejną podwyżkę w 2024 r. oraz około 75 punktów bazowych luzowania w 2025 r. Uważamy, że jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, Bank powtórzy, że „stopy procentowe muszą pozostać na restrykcyjnym poziomie, aby zapewnić trwałą okres, aby zapewnić powrót rocznej inflacji cen konsumpcyjnych do docelowego zakresu od 1 do 3 procent”.  - pisali eksperci ING w jednym ze swoich raportów

 

Kurs dolara NZD do złotego PLN w ciągu ostatniego roku

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

W przeciągu ostatniego roku kurs nowozelandzkiego dolara (NZD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) spadł o 3.31%.

Kurs otwarcia wynosił 2.4449 PLN, przy minimalnej wartości 2.3665 PLN i maksymalnej wartości 2.6232 PLN. Ogólna zmiana kursu NZD/PLN wyniosła -0.08 PLN w okresie jednego roku. Ogólnie rzecz biorąc, wartość nowozelandzkiego dolara osłabiła się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w stosunku do polskiego złotego. To oznacza, że inwestorzy, którzy trzymali NZD, mogli zanotować stratę w relacji do PLN w okresie ostatniego roku.

 

Perspektywa obniżek stóp procentowych RBNZ

Ekonomiści z ING wyrażają przekonanie, że nadzieja Rezerwy Banku Nowej Zelandii (RBNZ) na powrót inflacji do docelowego zakresu do końca roku jest uzasadniona. Niemniej jednak, z uwagi na opóźnienia w dostarczaniu danych i niezbywalne ryzyko inflacyjne, szanse na jakiekolwiek obniżki stóp procentowych przed czwartym kwartałem są niewielkie. Eksperci sugerują, że jeśli ich przewidywania dotyczące Federalnego Rezerwowego Systemu (Fed) (75-punktowe obniżenie stóp procentowych w 2024 roku) są trafne, istnieje nadal możliwość jednej lub dwóch obniżek stóp procentowych przez RBNZ w IV kwartale.

“Patrząc w przyszłość, wierzymy, że nadzieja RBNZ na powrót inflacji do docelowego zakresu do końca roku jest uzasadniona, jednak biorąc pod uwagę opóźnienia w dostarczaniu danych i niezbywalne ryzyko inflacyjne, szanse na jakiekolwiek obniżki przed czwartym kwartałem są nikłe. Jeśli nie mylimy się z naszym wezwaniem Fed (poluzowanie stóp o 75 punktów bazowych w 2024 r.), wówczas nadal możliwa jest jedna lub dwie obniżki stóp procentowych przez RBNZ w IV kwartale (posiedzenia w październiku i listopadzie). “ - kontynuowali ekonomiści ING

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Notowania dolara nowozelandzkiego do złotego NZD/PLN na przestrzeni ostatnich 5 lat

 grafika numer 5 grafika numer 5

W przeciągu ostatnich pięciu lat kurs nowozelandzkiego dolara (NZD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) zmniejszył się o 2.40%. Kurs otwarcia wynosił 2.4449 PLN, przy minimalnej wartości 2.3489 PLN i maksymalnej wartości 3.1363 PLN. Ogólna zmiana kursu NZD/PLN wyniosła -0.06 PLN w okresie pięciu lat. Jak widzimy wartość nowozelandzkiego dolara osłabiła się w znacznie ciągu ostatnich pięciu lat w stosunku do polskiego złotego. 

 

Sprawdź również: Notowania dolara kanadyjskiego do złotówki w wtorek, 11 czerwca

Reklama

 

Co warto wiedzieć o walucie dolar nowozelandzki NZD?

Dolar nowozelandzki (NZD) jest oficjalną walutą Nowej Zelandii i trzech terytoriów zależnych. Jest notowany na rynkach międzynarodowych pod symbolem "NZD". Rezerwa Banku Nowej Zelandii (RBNZ) reguluje emisję i politykę monetarną NZD. 

Jego wartość jest często określana w stosunku do innych walut i podlega wpływom globalnych i danych gospodarczych. Ma kluczowe znaczenie w handlu międzynarodowym, zwłaszcza w sektorze rolniczym Nowej Zelandii. Zarówno analiza techniczna, jak i fundamentalna są stosowane do prognozowania zmian wartości NZD na rynkach finansowych.

 

Sprawdź również: Cena dolara australijskiego do złotego AUD/PLN w wtorek, 11 czerwca

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 11.06.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2023 r. poz. 1):

Tabela nr 103/A/NBP/2024 z dnia 2024-06-10

Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0,1090
dolar amerykański1 USD4,0159
dolar australijski1 AUD2,6447
dolar Hongkongu1 HKD0,5139
dolar kanadyjski1 CAD2,9148
dolar nowozelandzki1 NZD2,4524
dolar singapurski1 SGD2,9669
euro1 EUR4,3197
forint (Węgry)100 HUF1,0989
frank szwajcarski1 CHF4,4771
funt szterling1 GBP5,1033
hrywna (Ukraina)1 UAH0,0993
jen (Japonia)100 JPY2,5585
korona czeska1 CZK0,1756
korona duńska1 DKK0,5790
korona islandzka100 ISK2,8856
korona norweska1 NOK0,3744
korona szwedzka1 SEK0,3801
lej rumuński1 RON0,8681
lew (Bułgaria)1 BGN2,2086
lira turecka1 TRY0,1240
nowy izraelski szekel1 ILS1,0686
peso chilijskie100 CLP0,4366
peso filipińskie1 PHP0,0683
peso meksykańskie1 MXN0,2180
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0,2137
real (Brazylia)1 BRL0,7501
ringgit (Malezja)1 MYR0,8504
rupia indonezyjska10000 IDR2,4668
rupia indyjska100 INR4,8068
won południowokoreański100 KRW0,2918
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0,5517
SDR (MFW)1 XDR5,2583

Powyższa tabela opublikowana została w poniedziałek i będzie obowiązywać do wtorkowego południa. Wtedy to NBP opublikuje nową tabelę walut

Czytaj więcej