Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 29 lutego 2024

Kurs euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

 

W naszej ocenie kurs EUR/PLN po kilku tygodniach relatywnej stabilizacji „dojrzał” już do momentu, w którym spróbuje zaatakować poziom 4,30. Tym bardziej, iż wsparcie niezmiennie stanowią czynniki krajowe, tj. przede wszystkim mniej łagodna od oczekiwań postawa Rady Polityki Pieniężnej w kontekście obniżek stóp procentowych, jak również zapowiedziane w ubiegłym tygodniu a mające mieć finał w oficjalnych decyzjach w najbliższych dniach odblokowanie europejskich środków dla Polski. Co więcej kurs EUR/USD anemicznie, ale jednak wspina się na coraz to wyższe poziomy, co historycznie wspierało wycenę walut rynków wschodzących.

 

Kursy walutowe EUR/PLN i USD/PLN

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Macrobond, LSEG Data & Analytics

 

Nie bez znaczenia jest także apetyt na ryzyko rozlany m.in. na rynki akcyjne. Wszystkie te aspekty budują pozytywny sentyment inwestycyjny, który, jak wspomnieliśmy, może zadecydować o ataku na poziom 4,30 PLN za EUR. O ile w naszej ocenie może on okazać się skuteczny, to jednak pozostanie krótkotrwały. Uważamy bowiem, iż do trwałego złamania wspomnianej bariery warunkiem nadrzędnym będzie mocny ruch w górę eurodolara na co obecnie nie liczymy.

 

Tygodniowa zmiana kursów walutowych [%]

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Macrobond, LSEG Data & Analytics

 

Podsumowując w naszej ocenie w najbliższych dniach kurs EUR/PLN będzie próbował wychylić się dołem z 4-miesięcznego trendu bocznego ograniczanego przez poziomy 4,30 – 4,39.

 

Czytaj także: Kursy dolara (USD), euro (EUR) i złotego (PLN) pod presją danych. Kalendarz makroekonomiczny

Reklama

 

Kurs dolara do polskiego złotego USD/PLN

Mimo, iż opisywane powyżej umocnienie złotego nie powinno być znaczące, to obok spodziewanej lekkiej przeceny dolara na międzynarodowych rynkach uzasadniać będzie ruch spadkowy pary USD/PLN. Tym bardziej, iż taki scenariusz (dotarcia notowań do 3,96 PLN za USD) wspierają także sygnały analizy technicznej. Wiele zależeć będzie jednak od danych inflacyjnych z USA i strefy euro, które poznamy w drugiej połowie tego tygodnia.

 

Zobacz także: Kursy dolara i euro runęły, złoty wystrzelił. Sprawdzamy prognozy

 

Kurs euro do dolara EUR/USD

Mimo, iż eurodolar pozostaje w trendzie wzrostowym, to jest on jednak wyjątkowo ospały. Po dwóch tygodniach wzrostów notowania przesunęły się z 1,07 do 1,0850. Jednocześnie, co najistotniejsze, po stronie technicznej kurs EUR/USD utrzymuje się powyżej poziomu 200-dniowej średniej ruchomej (1,0806). Daje to podstawy do oczekiwań kontynuacji wzrostów. Tym bardziej, iż wskazania techniczne będą w naszej ocenie nadrzędne w pierwszej połowie tego tygodnia.

Reklama

 

Indeks dolarowy i kurs EUR/CHF

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Macrobond, LSEG Data & Analytics

 

W najbliższych dniach nie poznamy bowiem na tyle istotnych danych makro, by mogły one wpłynąć na losy eurodolara. Zdecydowanie ciekawiej prezentować się będzie druga połowa tygodnia, gdy opublikowane zostaną dane inflacyjne z USA i Niemiec (czwartek) oraz strefy euro (piątek). Wzorem ostatnich kilku miesięcy interpretowane będą one pod kątem możliwego startu cyklu obniżek stóp procentowych Fed i Europejskiego Banku Centralnego i z tego powodu mogą generować zmienność.

Reklama

 

Czytaj również: Kursy walut 26.02.: burza na dolarze ⚠️ Euro wystrzeli?

 

Dane i prognozy

 grafika numer 4 grafika numer 4

* pola szare - prognozy i szacunki Banku Millennium, śr.o. – średnio w okresie, k.o. – na koniec okresu

Źródło: GUS, NBP, LSEG Datastream, Macrobond, Bank Millennium SA

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 28.02.2024 r.: kurs euro idzie na łeb...

 

**************

Kursy walut NBP 29.02.2024 r.: wyprzedaż na rynku Forex

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 01.03.2024 r.: potężna kontra! Spadki walut na FX

Czytaj więcej