Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 22 lutego 2024

We wtorek złoty umocnił się umiarkowanie względem euro oraz zdecydowanie wyraźniej względem dolara. Kurs EUR/PLN zakończył dzień poniżej 4,32, a USD/PLN zniżkował do okolic 3,99. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD zwyżkował w pobliże 1,0810.

 

 

  • Rynek stopy procentowej - Średnioterminowe korekty na rynkach FI coraz bardziej zaawansowane.
  • Rynek walutowy - Mocny złoty, decydowały czynniki globalne i lokalne.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Kursy walut 22 lutego o godz. 06.35:

 

We wtorek na rynki powrócili inwestorzy z USA, dolar kontynuował deprecjację z końca minionego tygodnia, a to spowodowało wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,08. Ruch ten wspierał zaskakująco dobry odczyt salda C/A dla strefy euro, które wg. EBC po grudniu ’23 sięgneło +31,9 mld euro wobec +22,5 mld euro miesiąc wcześniej. Słabnący globalnie dolar wspierał złotego, choć równie pozytywny wpływ na PLN miały także medialne spekulacje na temat możliwości przekazania pierwszej transzy środków z puli polskiego KPO.

 

Zobacz także: ależ złoty zaskoczył inwestorów na FX

Reklama

 

Spekulacje te podsycała zaplanowana na piątek wizyta szefowej KE w Polsce oraz pozytywne opinie komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa odnośnie przedstawionego w Brukseli przez Adama Bodnara planu działania dotyczącego reform sądownictwa. W takim otoczeniu kurs EUR/PLN w czasie sesji spadł nawet poniżej 4,3150, czyli blisko dolnego ograniczenia budującego się od pierwszych dni lutego trendu bocznego.

 

Zobacz także: Gospodarka Niemiec cierpi! Co będzie ze stopami procentowymi? Czy warto kupować teraz euro?

 

Podczas wtorkowych notowań nastroje na globalnych rynkach FI poprawiły się, rentowności polskich obligacji skarbowych zniżkowały w zakresie 5-9 pb., a na bazowych parkietach dochodowości poszły w dół w przedziale 2-4 pb.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Globalne kalendarium makro nie było rozbudowane, a opublikowany po południu indeks wyprzedzający Conferencje Board z USA był nieco niższy od rynkowych oczekiwań (-0,4% m/m vs. oczekiwane -0,3% m/m), co wspierało presję na niższe rentowności UST. Warto dodać, że we wczesnych godzinach porannych Chiny ogłosiły największą w historii obniżkę referencyjnej stopy dla kredytów hipotecznych (o 25 pb. do 3,95%), jednak ruch ten nie miał zauważalnego wpływu na bazowe rynki FI.

 

Zobacz także: Sprawdź, ile możesz zarobić! Kursy walut – prognoza na najbliższe miesiące

Reklama

 

W Polsce opublikowana została pierwsza paczka twardych danych makro za styczeń br., dane o produkcji przemysłowej (+1,6% r/r vs. oczekiwane +3,1% r/r) oraz o inflacji PPI (-9% r/r vs. oczekiwane -8,3% r/r) generalnie wspierały presję na niższe rentowności krajowych SPW. Pomimo spadków rentowności, w obrębie trendów obligacji skarbowych (zarówno polskich jaki i tych z rynków głównych), nie zaszły jednak jakieś znaczące zmiany, choć rentowność 10-cio letnich UST zbliżyła się do ważnych wsparć w pobliżu 4,20%.

 

Zobacz także: Czarne chmury nad walutami! Te wydarzenia mogą pociągnąć złotego w dół

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

 

Wykres dnia: Wtorkowe osłabienie dolara było jednym z czynników, który sprowadził kurs EUR/PLN w pobliże tegorocznych minimów. 

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Refinitiv

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 22.02.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-22

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walut NBP 22 lutego 2024