Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 20.02

W pierwszej części tygodnia krajowej walucie ciążyła dalsza, globalna aprecjacja dolara, którego indeks (DXY) ustanowił tegoroczne maksima po nieco wyższych od rynkowych oczekiwań odczytach inflacji CPI z USA za styczeń br. W tym czasie kursy głównych par z PLN testowały krótkoterminowe, techniczne opory, a EUR/USD notowany był na tegorocznych minimach, chwilowo nawet poniżej 1,07.

 

 

W drugiej części tygodnia, za sprawą wyraźnie słabszych danych o styczniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA, dolar osłabił się, a tendencji tej nie wyhamował w piątek wyższy od oczekiwań odczyt inflacji PPI z USA. Złotemu mógł także ciążyć słaby sentyment względem czeskiej korony i węgierskiego forinta, będący konsekwencją luźnej polityki pieniężnej tamtejszych banków centralnych, tym bardziej, że zaskakująco niski odczyt krajowej inflacji CPI za styczeń br. ponownie rozbudził rynkowe oczekiwania na obniżki stóp procentowych w br. również w Polsce.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs dolara wystrzelił, mocne spadki liry! Zobacz te prognozy dla walut 2024

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W obecnym tygodniu poznamy szereg krajowych danych makro za styczeń br., rynek oczekuje sygnałów poprawy koniunktury, co mogłoby wspierać PLN. Na rynkach bazowych głównymi figurami makro będą publikowane w czwartek wstępne indeksy PMI, gdzie spodziewana jest ich poprawa w Europie i niewielkie pogorszenie w USA. Naszym bazowym scenariuszem na bieżący tydzień jest kontynuacja trendu bocznego (pomiędzy 3,99 i 4,07) na USD/PLN, w przypadku zaś EUR/PLN widzimy ryzyka zwyżki kursu w kierunku 4,36-4,37, które mógłby zanegować ewentualny powrót kursu tej pary poniżej 4,32.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2



Na globalnych rynkach stopy procentowej tydzień przyniósł kontynuację wzrostów rentowności obligacji skarbowych. Na głównych parkietach poszły one w górę w zakresie 2-17 pb. (wyraźnie mocniej w USA), a w przypadku polskich papierów zwyżki zawierały się w przedziale 1-8 pb.

 

Zobacz także: Uważaj, ekspert obstawia spore spadki [prognoza i analiza techniczna dla kursów walut]

 

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Miniony tydzień pokazał, że ścieżka do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2% w USA może być wyboista. Wyższe od rynkowych oczekiwań odczyty styczniowej inflacji CPI i PPI zadecydowały o tym, że rentowności UST kończyły piątek w okolicach tegorocznych maksimów, a rynek wyceniał obniżkę stóp Fed o pełne 25 pb. dopiero w czerwcu br. Trend wzrostowy rentowności podtrzymywała także ostrożna względem obniżek stóp retoryka bankierów centralnych (np. Bostic z Fed, Lagarde z EBC), a tendencje rynkowe tylko na chwilę zatrzymały słabsze, twarde dane makro z USA opublikowane w czwartek. W takim otoczeniu polskie SPW były nieco mocniejsze, rentowności kończyły tydzień poniżej tegorocznych maksimów, w czym zasługa powrotu oczekiwań na obniżki stóp NBP po niższym od konsensusu odczycie krajowej inflacji CPI oraz gołębich akcentów w wypowiedziach członków RPP. Polskim papierom pomagała także polityka banków centralnych w regionie, wspierana przez bardzo duży spadek styczniowej inflacji CPI w Czechach (do 2,3% r/r z 6,9% r/r w grudniu '23).

 

Zobacz także: Kursy walut 19.02.: burza na walutach ⚠️ Mocna kontra

Reklama

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Naszym zdaniem w najbliższym czasie krajowe SPW powinny zachowywać się lepiej względem rynków bazowych, tendencje te wspierać będzie silny proces dezinflacji w Polsce i regionie CEE-3 oraz kontynuacja luzowania pieniężnego przez CNB i MNB. Zagrożeniem pozostają rynki bazowe FI, gdzie jednak średnioterminowe korekty wzrostowe rentowności są już zaawansowane. W  najbliższych dniach w dalszym ciągu widzimy przestrzeń do spadków rentowności polskich SPW w kierunku 5,05% i 5,25% odpowiednio dla obligacji 5-cio i 10-cio letnich.

 

Reklama

Zobacz także: Kursy walut - te dane poruszą notowaniami dolara (USD), euro (EUR) i złotego (PLN). Kalendarz makroekonomiczny

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Wykres dnia: Inflacja CPI i PPI w USA była wyższa od oczekiwań, rynek zmniejszał wycenę skali obniżek stóp procentowych Fed na 2024 rok.

Reklama

 grafika numer 6 grafika numer 6

Źróo: Refinitiv

 

**************

Kursy walut NBP 20.02.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-20

Reklama

 grafika numer 7 grafika numer 7

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walut NBP 20.02