Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy walut NBP 02.02

Tym samym złoty może mieć za sobą już ostatnią korektę, która doprowadziła do wzrostu wartości walut obcych wraz z rosnącymi rentownościami obligacji Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że to one w głównej mierze napędzały wyprzedaż walut rynków wschodzących, o czym także może świadczyć podobne zachowanie meksykańskiego peso w relacji do złotego wraz z tym, co działo się z rentownościami obligacji. Te z kolei spadły z poziomu 4,20% poniżej 4% obecnie. Aktualnie zatem nadal sytuacja na amerykańskim rynku długu zdaje się kluczowa dla notowań złotego i koszyka walut gospodarek wschodzących.

Zobacz także: wyprzedaż na rynku FOREX! Główne waluty idą na łeb

 

Rentowności w dół mimo dalszej pauzy Fed

Wczoraj komitet FOMC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a Jarome Powell zaznaczył, że marzec nie jest już bazowym miesiącem do cięcia stóp procentowych w USA. Z tego, co usłyszeliśmy, Fed potrzebuje więcej czasu na ocenę, czy inflacja trwale zejdzie do celu 2%, a ten czas może wynieść przynajmniej kilka miesięcy. Stąd rosną oczekiwania, że to maj będzie pierwszym miesiącem cięcia stóp procentowych w USA. Niemniej jednak Powell zaznaczył, że wcześniejsze cięcie będzie możliwe, gdy sytuacja na rynku pracy szybko by się pogorszyła. Tu z kolei rynek będzie obserwować, chociażby piątkowe dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem.

Niemniej jednak bardziej jastrzębie podejście Fed i przedłużenie utrzymania stóp na niezmienionym poziomie nie doprowadziło do wzrostu rentowności, a wręcz prowadziło do ich spadku. Rynek zatem widzi, że cięcia nastąpią, które mogą wynieść nawet 150 punktów bazowych w tym roku.

Zobacz także: Kursy walut są przed wystrzałem? Prognoza od ING

Reklama

 

Kurs euro pod presją danych makroekonomicznych

Tymczasem kurs euro względem polskiego złotego osłabił się prawdopodobnie za sprawą nie najlepszego obrazu gospodarczego strefy euro. Tu z kolei rynek oczekuje, że już dość szybko może dojść do cięcia stóp procentowych, czyli w marcu lub w kwietniu, co z kolei obniży atrakcyjność oprocentowania EUR względem PLN. W Polsce na razie nie ma konsensusu na obniżki stóp, mimo że inflacja w naszym kraju prawdopodobnie zbliży się do celu NBP już za dwa miesiące. Stąd niewykluczone, że polska waluta może mieć nadal otwartą drogę do umocnienia w stronę 4,28 za euro.

Zobacz także: Co się dzieje z polskim złotym? Ma problemy

 

*****************

Kursy walut NBP 02.02.2024 r.: potężne wzrosty! Złoty zaskakuje

Czytaj więcej

Artykuły związane z kursy walut NBP 02.02