Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy walut na rynku

W relacji do euro złoty pozostawał stabilny we wtorek, dzięki czemu kurs EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,58. Z kolei w relacja do dolara nasza waluta umocniła się (USD/PLN spadł poniżej 3,93) w związku ze wzrostem kursu EUR/USD do 1,1650.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej uwagę przyciągało posiedzenie węgierskiej banku centralnego

MNB zgodnie z oczekiwaniami podniósł główną stopę procentową o 15 pb do 1,80% i jednocześnie utrzymał skup aktywów na poziomie 40 mld HUF, a użycie swapów mających dostarczyć płynność (instytucjom finansowym) będą stopniowo wycofywane. Na konferencji prasowej przedstawiciele MNB podtrzymali zamierzenie do kontynuowania cyklu podwyżek stóp procentowych, które będą dokonywane w miesięcznych odstępach. Zdaniem Banku ryzyka dotyczące inflacji wydają się być bardziej trwałe niż zakładano, a zacieśnienie potrwa do czasu ustabilizowania inflacji i powrotu w okolice celu (3%).

Notowania węgierskiego forinta nie uległo istotnym zmianom w wyniku decyzji o koszcie pieniądza

Władze monetarne już na poprzednich spotkaniach sygnalizowały cykl w jakim podąża polityka pieniężna. Przy bardziej jasnej komunikacji ze strony MNB niż ma to miejscu w przypadku NBP, na kursie HUF obserwowana jest mniejsza zmienność w porównaniu do PLN. RPP nie zdecydowała się na jasną deklarację na temat kolejnych ruchów, a NBP jedynie zmniejszył maksymalną wartość oferty na przetargu odkupu obligacji (bez konkretnego celu na kolejne miesiące). Oczekujemy, że do czasu kolejnego posiedzenia RPP (3 listopada) para EUR/PLN będzie oscylowała w pobliżu 4,57.

Reklama

Negatywnie na notowaniach złotego odbija się konflikt dotyczący sporów dotyczącego sądownictwa z organami UE. Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim nie miała jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty, gdyż brak było sygnałów wskazujących na ewentualne osiągnięcie rozwiązania kompromisowego lub eskalacje konfliktu.

Wytchnienie dla walut rynków wschodzących stanowiło również osłabienie dolara amerykańskiego,

co miało związek z umiarkowanie pozytywnym sentymentem na rynkach kapitałowych (solidne wyniki spółek finansowych wspierały wyceny indeksów giełdowych). Dolar w ostatnim czasie wspierany był również przez wzrost rynkowych stóp procentowych w USA. Jednak budowanie się oczekiwań na podwyżki również w innych krajach rozwiniętych (ze strefy euro czy w Wielkiej Brytanii) spowodowało, że różnica stóp procentowych w mniejszym stopniu wspiera dalsze umocnienia dolara, a pary EUR/USD oraz GBP/USD przesunęły się odpowiednio w okolice 1,1650 oraz 1,38.

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła stabilizację notowań na podwyższonych poziomach. Widać było jednak lekką próbę odreagowania ostatnich spadków cen. Wydaje się to o tyle ciekawe, że jednocześnie na rynek napływały raczej negatywne informacje.

Chociaż dane z krajowego rynku pracy okazały się zgodne z oczekiwaniami, to jednak wysoka dynamika wzrostu płac może wspierać oczekiwania na podwyżki stóp procentowych

W tym kontekście wypowiadała się również G. Ancyparowicz z RPP sygnalizując, że widać w gospodarce rosnące żądania i oczekiwania płacowe. Zasugerowała również, podobnie jak w poniedziałek K. Zubelewicz (RPP), że bardzo ostrożnie stopa referencyjna NBP będzie zmierzała przynajmniej do poziomu sprzed pandemii (czyli 1,5%). Mimo tych sygnałów świadczących o możliwości kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych rynek nie reagował, ponieważ wyceny instrumentów uwzględniają już bardziej agresywne scenariusze. Negatywnym sygnałem mogła być też podwyżka stóp przez MNB na Węgrzech, chociaż również pozostała bez wpływu na krajowy rynek. 

Podczas środowej sesji potencjalnie negatywny wpływ na wyceny polskich obligacji mogą mieć krajowe publikacje wrześniowych danych nt. produkcji przemysłowej (10,2% r/r) i PPI (9,5% r/r). Wysokie odczyty wspierają bowiem oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce. Ostatecznie jednak wpływ danych powinien być ograniczony, gdyż instrumenty wyceniają już bardzo agresywne ruchy RPP w kolejnych kwartałach. Scenariusze rynkowe wydaję się raczej zbyt agresywne, co skutkować może silniejszą korektą w okolicy listopadowego posiedzenia Rady lub też wcześniej. Aukcja zamiany, która odbędzie się w czwartek powinna mieć neutralny wpływ na notowania papierów skarbowych. MF będzie emitować OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0422, OK0722 i WS0922. Ewentualny negatywny wpływ ze strony nowej podaży będzie neutralizowany przez napływające pod koniec miesiąca środki z tytułu zapadających DS1021 i wypłacanych odsetek.

Reklama

 

 

Czytaj więcej