Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy korony islandzkiej w polskich bankach

Dziś dokonamy głębszej analizy ostatniego Biuletynu Monetarnego Banku Islandii, skupiając się na kluczowych aspektach polityki monetarnej, takich jak inflacja, wzrost płac oraz ogólny stan gospodarki. W ostatnim Biuletynie Monetarnym Banku Islandii dla pierwszego kwartału 2024 roku analizowano aktualną sytuację gospodarczą kraju, zwracając uwagę na kluczowe wskaźniki takie jak inflacja, wzrost gospodarczy oraz sytuacja na rynku pracy. Raport ten stanowi istotną podstawę do zrozumienia strategii polityki monetarnej kraju oraz jej implikacji dla przyszłego rozwoju gospodarczego Islandii.

 

>> Czytaj także: Korona islandzka: ekonomiczne burze nad gospodarką Islandii!

 

Wzrost cen towarów i usług Islandia 2024

W ostatnim okresie, wzrost cen zarówno towarów krajowych, jak i importowanych, znacząco wyhamował. Inflacja cen żywności nieco osłabła pod koniec 2023 roku, jednak w styczniu 2024 roku ponownie wzrosła, głównie z powodu decyzji Komitetu ds. Cen Produktów Rolnych o podwyższeniu cen produktów mlecznych. Ogółem ceny towarów krajowych wzrosły o 8,2% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Reklama

 

>> Czytaj także: Gospodarka Norwegii: kiedy obniżki stóp procentowych? Sprawdź najnowsze prognozy gospodarcze

 

Wzrost wynagrodzeń Islandia 2024

W czwartym kwartale 2023 roku wskaźnik ogólnego wzrostu płac wzrósł o 9,4% w ujęciu rocznym. Jednakże, wskaźnik wzrostu całkowitych płac wzrósł mniej niż wskaźnik ogólny w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, co wskazuje na zmianę składu rynku pracy lub samych płac. Trwające negocjacje w sektorze prywatnym wskazują, że podwyżki płac w najbliższych dwóch latach mogą być większe niż zakładano w listopadzie.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

 

>> Czytaj także: Gospodarka Wielkiej Brytanii - czy uda się uniknąć kryzysu? Mamy dane!

 

Przewidywania inflacyjne

Przewidywania inflacji kształtują się różnie w zależności od uczestników rynku. W ostatnim sondażu bankowym inflacyjne oczekiwania rynkowe wzrosły, a uczestnicy rynku spodziewają się, że inflacja wyniesie 4,4% za dwa lata. Przyszłościowe oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw pozostały jednakże niezmienione.

Analizując ostatni Biuletyn Monetarny Banku Islandii, możemy stwierdzić, że polityka monetarna Islandii będzie musiała elastycznie reagować na zmieniające się warunki gospodarcze. Wzrost płac, spadek inflacji oraz niepewność na rynkach zewnętrznych stanowią wyzwania, którym Bank Islandii będzie musiał sprostać, aby zapewnić stabilność i zrównoważony wzrost gospodarczy kraju.

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Kurs korony islandzkiej USD/ISK

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Kurs korony islandzkiej EUR/ISK

 grafika numer 5 grafika numer 5

Reklama

Aktualny kurs korony islandzkiej przekłada się na atrakcyjne stawki wymiany. Jedna korona islandzka jest warta około 148.90 euro, co stanowi korzystną sytuację dla posiadaczy tej waluty w kontekście transakcji w strefie euro.

Z drugiej strony, kurs korony islandzkiej względem dolara amerykańskiego wynosi około 137.26 USD, co może stanowić zachętę do inwestowania lub wymiany waluty w kierunku dolara.

Również w relacji do polskiego złotego, wartość jednej korony islandzkiej to około 34.48 PLN, co może wpłynąć na decyzje dotyczące zakupów lub inwestycji w Polsce.

 

>> Czytaj również: Cena benzyny może zaskoczyć Polaków. Zobacz, ile kosztuje paliwo dzisiaj – 19.03.2024

 

Wahania korony islandzkiej względem polskiego złotego PLN/ISK

Reklama

Analizując zachowanie kursu korony islandzkiej w stosunku do polskiego złotego w ostatnich okresach, można zauważyć pewną nieregularność. W niektórych okresach kurs korony wzrastał wobec złotego, co sugerowało umocnienie islandzkiej waluty, natomiast w innych okresach obserwowano spadki, co wskazywało na osłabienie korony względem złotego. Te wahania mogły być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany w globalnej sytuacji gospodarczej, polityce monetarnej czy nastrojach na rynkach finansowych.

 

 grafika numer 6 grafika numer 6

 ciągu ostatniego tygodnia kurs polskiego złotego w stosunku do korony islandzkiej zmniejszył się o 0.17%. W przeciągu ostatniego miesiąca odnotowano wzrost o 0.35%, co wskazuje na pewną stabilizację lub umocnienie złotego.

Na przestrzeni ostatniego roku wartość złotego wzrosła o 7.65%, co może sugerować silniejszą pozycję polskiej waluty na tle islandzkiej.

Reklama

W dłuższej perspektywie, przez ostatnie dwa lata, kurs złotego zyskał aż 13.44%, co oznacza znaczne umocnienie złotego wobec korony islandzkiej.

Patrząc na pięcioletni okres, odnotowano wzrost o 9.71%, co wskazuje na stabilną lub lekko umacniającą się tendencję złotego.

Z kolei, na przestrzeni ostatniej dekady, czyli 10 lat, złoty stracił na wartości względem korony islandzkiej o 7.72%, co sugeruje pewne osłabienie polskiej waluty w dłuższej perspektywie.

 

>> Czytaj również: Jakie niespodzianki szykują się dla kursów EUR/PLN, USD/PLN, EUR/USD i EUR/CHF?

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy korony islandzkiej w polskich bankach