Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Które spółki giełdowe zaliczyły ogromne korekty notowań przez konkurencję ze strony AI?

  • Jaka branża jest w kryzysie przez ChatGPT?
  • Jakie usługi zdominowała już sztuczna inteligencja?
  • Które spółki giełdowe zaliczyły ogromne korekty notowań przez konkurencję ze strony AI?

 

Zapaść w branży przez rozwój sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja ma wyprzeć wiele zawodów, zrewolucjonizować przemysł, zmienić świat sztuki czy pogrążyć wiele branż, głoszą progności. Jedna z branż już ucierpiała mocno przez pojawienie się sztucznej inteligencji.

Obecność ChatGPT i innych podobnych produktów wyparło firmy, które jeszcze niedawno przeżywały prawdziwy boom. Zapotrzebowanie na ich usługi drastycznie spadło, a notowania akcji wielu firm z branży zaliczyły spektakularne przeceny.

Chodzi o segment narzędzi pomagających w edukacji. Nie brakuje przykładów katastrofalnych zniżek notowań. Przyglądamy się kilku z nich.

Reklama

 

Krach akcji Chegg sięga 96%. Powodem ChatGPT

Jednym z najwyraźniejszych przykładów jest krach akcji spółki Chegg. W trakcie pandemii platforma wygenerowała miliony USD przychodu. Jej model biznesowy polegał na łączeniu dzieci czy studentów z zewnętrznymi nauczycielami w celu pomocy z zadaniami domowymi.

Na fali lockdownów, które zmusiły ludzi do pozostania w domach i wywołały gwałtowny wzrost popytu na usługi firmy. Kurs akcji Chegg wystrzelił o ponad 160% w rok do 113,50 USD, między lutym 2020 roku a lutym 2021 roku.

Jednak potem rozpoczęła się spektakularna korekta, która sprowadziła notowania w dół o ponad 96% do obecnego poziomu kursu akcji na 4,38 USD.

 

Reklama

Wykres: Kurs akcji Chegg na przestrzeni lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: tradingview.com

 

Firma oferowała pomoc w zadaniach domowych. Często była to jednak współpraca, która polegała na przygotowaniu zadania przez “eksperta”. Zresztą, za odpowiednią opłatą otrzymywało się dostęp do całej biblioteki “gotowców”. Teraz, znacznie szybciej i za darmo może zrobić to ChatGPT.

Reklama

W rezultacie, Chegg nie jest już potrzebny. ChatGPT rozwiązuje zadania błyskawicznie i bez żadnych opłat. W rezultacie, model biznesowy Chegg stał się zupełnie przestarzały, a akcje spółki zaliczyły kompletny krach.

Co prawda, Chegg oferuje jeszcze kilka innych usług, jak np. korepetycje czy wypożyczanie podręczników, ale zapewne niebawem i te usługi zastąpi sztuczna inteligencja.


 

Zobacz również: Kurs akcji spółki wystrzelił o 7000% w tydzień! Jednak wciąż grozi jej usunięcie z giełdy

 

Zapaść notowań Coursera przez sztuczną inteligencję

Oczywiście, Chegg nie jest jedyną firmą, która upada z powodu rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Poważne problemy ma również spółka Coursera, która oferuje kursy online z szerokiego wachlarza dziedzin.

Reklama

Szkolenia te prowadzone są w formule on-line przez cenionych specjalistów z wielu renomowanych uczelni i instytutów naukowych. Często są to certyfikowani i znani eksperci, którzy za pewną opłatą dzielą się interaktywnymi kursami. Coursera wydaje również certyfikaty, ale ich rynkowa wartość jest przeważnie znikoma.

Choć platformy sztucznej inteligencji nie wydają certyfikatów, a za wiedzą nie podpisuje się ekspert, to ChatGPT przejął znaczną część rynku od Coursera. Przede wszystkim, produkt OpenAI jest darmowy, a oprócz tego szybki, precyzyjny i intuicyjny.

Zamiast spędzić minuty czy godziny na szukanie potrzebnej odpowiedzi w kursie Coursera, można zapytać ChatGPT o konkretną odpowiedź dostosowaną do potrzeb.

Spadek zainteresowania usługami Coursera miał oczywiście przełożenie na notowania spółki. Firma zadebiutowała na giełdzie Nasdaq 1 kwietnia 2021 roku po cenie 45,50 USD. Już kilka dni później jej akcje wspięły się nawet do 62,53 USD. Teraz, zaledwie 3 lata później, notowania są na poziomie 8,49 USD. To blisko 87% mniej!


 

Reklama

Wykres: Kurs akcji Coursera na giełdzie w Nowym Jorku grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: tradingview.com

 

Trzeba przyznać, że Coursera pojawiła się na giełdzie w fatalnym momencie. Fala zainteresowania platformami zdalnego nauczania miała swój szczyt właśnie wiosną 2021 roku. Kurs akcji spółki nie skorzystał zatem na boomie zdalnego nauczania w związku z pandemią. Już niebawem pojawił się ChatGPT, który przejął znaczną część rynku.

 

Zobacz również: Stewardessa zarobiła miliony na giełdzie. Rodzina nic nie wiedziała, choć podejrzewała

Reklama

 

Duolingo broni się przed AI, ale akcje spadły o 30%

Duolingo, znana internetowa platforma językowa, do tej pory broniła się przed ChatGPT. Popularna aplikacja do nauki języka oferuje ćwiczenia i prosty intuicyjny kurs do nauki języków obcych.

Jednak konkurencja ze strony sztucznej inteligencji drepcze już po piętach. W zeszłym tygodniu ChatGPT w ramach aktualizacji do wersji 4.0 zapewnił wszystkim użytkownikom darmowy dostęp do konwersacji w wielu językach.

ChatGPT natychmiast dostosowuje się do poziomu “ucznia”, proponuje własne pomysły, jest pomocny i uprzejmy. Oczywiście, nie brakuje błędów. Zapewnia jednak możliwość prowadzenia płynnej i niebanalnej rozmowy, która pozwala na szybką naukę.

 

Reklama

W reakcji na informację o nowej wersji ChatGPT, akcje Duolingo spadły w zeszłym tygodniu o 30%.

 

Wykres: Kurs akcji Duolingo

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

ChatGPT ma wiele zalet, które sprawiają, że jest on całkiem niezłym nauczycielem. Sztuczna inteligencja szybko staje się spersonalizowana i dostosowana do potrzeb. Jest dostępna o każdej porze i nie irytuje się pytaniami.

Oprócz zapewniania odpowiedzi, prowadzi naukę w formie rozmowy, często dostarczając wykresy czy obrazy. W rezultacie, zapotrzebowanie na korepetytorów oraz platformy korepetycyjne będzie zapewne maleć. To nie są ostatnie krachy akcji spowodowane przez rozwój sztucznej inteligencji.


 

Czytaj również: Ulica szturmuje giełdy akcji. Grube ryby szykują się do wyjścia z rynku?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Które spółki giełdowe zaliczyły ogromne korekty notowań przez konkurencję ze strony AI?