Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kto zostanie prezydentem Turcji

Wskaźniki CPI i PPI w marcu w Turcji poszły zdecydowanie w dół w odniesieniu do lutego. Tymczasem obecny prezydent Recep Erdogan przegrywa w sondażach przed majowymi wyborami!

 

  • Inflacja w Turcji w marcu spadła 5 miesiąc z rzędu, do 50,5%.
  • Dezinflacja nad Bosforem jest coraz wolniejsza.
  • Prezydent Recep Erdogan przegrywa w sondażach przed wyborami.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja CPI i PPI w Turcji spadła piąty miesiąc z rzędu. Jednak tempo spadku wytraca impet. Tymczasem w sondażach przed wyborami prezydenckimi (14 maja) obecnie urzędujący Recep Erdogan przegrywa z kandydatem opozycji.

 

Reklama

 

Dezinflacja nad Bosforem trwa, ale zwalnia

Inflacja CPI w Turcji w marcu 2023 wyniosła 50,5% r/r, przy prognozie 51,3%, i odczycie za luty sięgającym 55,2%. Tempo wzrostu cen nad Bosforem jest więc coraz wolniejsze, mimo że centralny bank Turcji nie podnosi stóp procentowych. Oczywiście, należy pamiętać, że są to oficjalne dane, a ich wiarygodność jest wątpliwa.

Zobacz również: Kurs liry szoruje po dnie. Czy to koniec szalonej polityki pieniężnej?

 

Turcja – CPI

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Jeśli zerkniemy w szczegóły odczytu CPI, to okazuje się, że wysokie ceny żywności (68% r/r) oraz usług hotelowych i restauracyjnych (71% r/r) zostały zrekompensowane wolniejszym wzrostem cen odzieży (17%), co jest zapewne efektem wzrostu niepewności konsumenckiej w następstwie niszczycielskiego trzęsienia ziemi w lutym. Ceny transportu urosły o 29% r/r.

Dezinflacja w Turcji jest, oficjalnie, dość żwawa. Wskaźnik CPI spada z październikowego, historycznego szczytu na poziomie 85,5%. Jednak daje się zauważyć, że proces dezinflacji zwalnia. Bank centralny Turcji obniżył w lutym główną stopę procentową, po raz pierwszy od listopada, aby złagodzić skutki gospodarcze trzęsienia ziemi.

Warto zwrócić uwagę, że inflacja PPI, która służy jako wskaźnik wyprzedzający CPI, w marcu wyniosła 62,4% r/r, spadając z 76,6%. Jest to 5 z rzędu miesiąc dynamicznego spadku tego wskaźnika.

Zobacz również: Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?

Reklama

 

 

Turcja – wskaźnik PPI

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Investing.com

 

Nadchodzą wybory w Turcji

Reklama

Pamiętajmy, że 14 maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie. Co ciekawe, sondaże pokazują przewagę kandydata opozycji - Kemala Kılıçdaroğlu, lidera centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Na ten moment popiera go 54% społeczeństwa.

Czyżby nadchodziła wielka zmiana?

To ciekawa, wręcz sensacyjna informacja. Czyżby dobiec końca miała szalona polityka obecnego prezydenta Recepa Erdogana, który naciska na bank centralny, by ten nie podnosił stóp mimo szalejącej inflacji? Erdogan uważa bowiem, że najważniejsze jest zachowanie dobrego, wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ale za tym oczywiście stoi chęć wygrywania kolejnych wyborów.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) pod wodzą obecnego prezydenta Erdogana rządzi od niemal dwóch dekad. Jednak ostatnio uderzyła w nią wysoka inflacja, drastyczny spadek wartości liry oraz złe zarządzanie akcjami ratowniczymi po trzęsieniu ziemi z początku lutego. Czołowi politycy opozycji obiecali, że jeśli Kılıçdaroğlu wygra wybory, to obowiązujący od 2017 r. system prezydencki zostanie zlikwidowany, i nastąpi powrót do demokracji parlamentarnej.

Jednak Erdogan walczy o poparcie. Na początku roku podniósł płacę minimalną o 55%. Zapowiada podwyżki emerytur, obniżenie wieku emerytalnego, oraz obniżki cen energii.

Zobacz również: Inflacja w strefie euro nadal rośnie. Jednak są zaskoczenia w poszczególnych krajach

Czytaj więcej