Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kto może zostać prezydentem Turcji

W niedzielę 14 maja w Turcji odbyły się łączone wybory prezydenckie oraz parlamentarne. Po zliczeniu 99,05% głosów wszystko wskazuje na wygraną prezydenta Recepa Erdoğana oraz obozu władzy skupionego wokół niego. Lira turecka tanieje w stosunku do innych walut, a indeks XU100 traci z rana -6%.

  

  • W niedzielę 14 maja odbyła sie I tura wyborów prezydenckich oraz wybory parlamentarne w Turcji.
  • Wybory parlamentarne prawdopodobnie wygrała Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) od 21 lat rządząca w Turcji.
  • Według tureckiej agencji informacyjnej Anadolu Agency I turę wyborów prezydenckich wygrywa Erdoğan, zdobywając 49,41%, z kolei jego najgroźniejszy kontrkandydat Kemal Kılıçdaroğlu zdobywa 44,96%
  • Prawdopodobnie 28 maja odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, rozstrzygająca zwycięstwo pomiędzy tymi dwoma kandydatami.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wyniki najgorętszych wyborów dekady. Prawdopodobne zwycięstwo Erdoğana

Anadolu Agency, jedna z tureckich agencji informacyjnych, na bieżąco publikuje wyniki niedzielnego głosowania. Po przeliczeniu 99,31% wszystko wskazuje na zwycięstwo dotychczasowego prezydenta Recepa Erdoğana. Mimo tego pierwszy raz od 21 lat dotychczasowy prezydent Turcji nie przekroczył progu 50% umożliwiającego mu zwycięstwo w I turze wyborów.

Erdoğan będzie musiał stoczyć następny bój o przedłużenie swojej prezydentury, podczas II tury wyborów prezydenckich, przewidzianej na 28 maja, ze swoim dotychczas najtrudniejszym kontrkandydatem Kemalem Kılıçdaroğlu, który zdobył 44,96%.

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Reklama

Źródło: Anadolu Agency

 

Z kolei w wyborach parlamentarnych prowadzi rządowa koalicja skupiona wokół partii Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdobywając 49,34% w wyborach, co przekłada się na 266 przedstawicieli w parlamencie. Na 2 miejscu znalazł się Stół Sześciu, sojusz sześciu tureckich partii pod przewodnictwem Kılıçdaroğlu, który zdobył 35,15% co daje im 169 reprezentantów.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Anadolu Agency

Reklama

 

Turcja od referendum Erdoğana w 2017 r. jest republiką prezydencką (o ile nie super-prezydencką) z tego powodu wybory do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji mają o wiele mniejsze znaczenie dla Turcji i świata niż ich wybór prezydenta. 

Zobacz również: Czy dojdzie do rewolucji? W niedzielę wybory – ich wynik może być niezwykle znaczący!

 

Trzeci z kandydatów Sinan Oğan „kingmakerem”

Prawdopodobnie II tura wyborów prezydenckich w Turcji skupi się wokół zdobycia elektoratu Sinana Oğana, tureckiego nacjonalisty i przedstawiciela prawicy. Uzyskał on poparcie na poziomie 5,2%, co czyni go panem sytuacji i jego poparcie może przeważyć o zwycięstwie jednego z kandydatów.

Oğan przewidywał rolę jaką odegra w najbliższych wyborach. Dlatego w wywiadzie dla Der Spiegel zapowiedział warunki jakie Kılıçdaroğlu musi spełnić, żeby na niego zagłosował.

Reklama

Dla Oğana, tureckiego nacjonalisty, jednym z głównych warunków oddania głosu jest odcięcie się przez Kılıçdaroğlu od Demokratycznej Partii Ludów (HDP), lewicowej i prokurdyjskiej partii politycznej.

 

 

Reklama

Trudno jednak przewidzieć, czy kontrkandydat Erdoğana podejmie tę decyzję, ponieważ straciłby wtedy poparcie Kurdów, którzy stanowią jego znaczący elektorat. 

Zobacz również: Gospodarka wojenna Rosji – lepsze wyniki, ale perspektywy marne

Ekonomiczne konsekwencje zwycięstwa Erdoğana w II turze

Dotychczas zliczone głosy wskazują na scenariusz w którym prezydent Erdoğan odniesie zwycięstwo w II turze wyborów, gdy koalicja skupiona wokół niego nie uzyskuje samodzielnej większości w parlamencie.

Według Middle East Institute taki obrót spraw spowoduje wzrost popytu na twarde waluty, co wywoła ogromny szok walutowy. Wynika to z obietnic Erdoğana o utrzymaniu dotychczasowej polityki gospodarczej. Nawet próby wycofania się z tej polityki tylko zmniejszą skalę szoku, ponieważ rynek będzie wiedział, że to on jest ostatecznym decydentem, niezależnie od tego, kto zasiada na czele Skarbu Państwa i Centralnego Banku Republiki Turcji (CBRT). Restrykcje kapitałowe staną się surowsze, a autorytarna polityka społeczna będzie niezbędna do ich wdrożenia.

W rezultacie będą podejmowane działania na rzecz znacznie bliższych relacji z alternatywnymi źródłami finansowania zewnętrznego. Przeciągający się kryzys gospodarczy z czasem przerodzi się w poważną recesję. Już dzisiaj zauważamy obawy rynków co do tego scenariusza. Od rana lira turecka tanieje w stosunku do innych walut, a  turecki indeks XU100 traci z rana -6%.

Zobacz również: Słynny amerykański bankier ostrzega przed paniką, która może wstrząsnąć giełdami

 

 

WYKRES XU100

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: stooq.pl 

Czytaj więcej