Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kopanie kryptowalut

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 13:55:16]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Bitcoin Diamond (BCD)?
  2. Jaki portfel wybrać do Bitcoin Diamond (BCD)?
  3. Kurs i notowania Bitcoin Diamond (BCD)
  4. Jak kopać Bitcoin Diamond (BCD)?
  5. Czy warto inwestować w Bitcoin Diamond (BCD)?

 

Kolejny "lepszy bitcoin"

Bitcoin Diamond (BCD) to otwartoźródłowa (ang. open-source) kryptowaluta oparta na technologii blockchain, będąca trzecim - po Bitcoin Cash (BCH) oraz Bitcoin Gold (BTG) - secesyjnym hard forkiem sieci bitcoina (BTC). Do podziału sieci doszło 24 listopada 2017 r. na wysokości bloku transakcyjnego nr 495866.

Celem pseudoanonimowych twórców Bitcoin Diamond (Team Evey oraz Team 007) było stworzenie szybszego, tańszego w użyciu, zapewniającego większą prywatność i mniej scentralizowanego bitcoina. Rzekoma mniejsza centralizacja miała zostać uzyskana m.in. poprzez kopanie za pomocą układów GPU, nie zaś koparek ASIC.

Sam Bitcoin Diamond nie został jednak ciepło przyjęty przez większość entuzjastów kryptowalut, którzy uznali go za kolejny mało wartościowy projekt, próbujący zdobyć popularność dzięki wykorzystaniu członu „bitcoin” w swojej nazwie. Warto dodać, że BCD - mimo bazowania na kodzie źródłowym BTC oraz odłączenia się od jego łańcucha bloków - jest całkowicie niezależnym projektem, który nie może być mylony i utożsamiany z bitcoinem, podobnie jak Bticoin Cash, czy Bitcoin Gold.

Reklama

Maksymalna podaż BCD jest dziesięciokrotnie wyższa niż w bitcoinie i wynosi 210 mln jednostek, z czego ponad 153 mln znajduje się obiegu rynkowym. W ramach podziału sieci każdy posiadacz BTC (dysponujący kluczem prywatnym) otrzymywał Bitcoin Diamond w stosunku 1:10 (mając np. 0,5 BTC, otrzymywał 5 BCD).

 

Czytaj również: ABBC Coin (ABBC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

 

Podstawowe informacje o Bitcoin Diamond (BCD)

Bitcoin Diamond w swoim założeniu miał być bardziej przystępną alternatywą dla BTC, a także kłaść większy nacisk na prywatność, która jest na niskim poziomie w pseudoanonimowym bitcoinie. BCD posiada funkcję prywatnych adresów publicznych, które pozwalają na ukrycie salda znajdujących się na nich środków oraz historii ich transakcji, nie można jednak zaliczyć go do grona private coinów (takich jak np. Monero). Wszystkie transakcje w Bitcoin Diamond odbywają się z wykorzystaniem SegWit (ang. Segregated Witness), co zmniejsza ich rozmiar i obniża opłaty transakcyjne. Dzięki temu BCD posiada ośmiokrotnie wyższą przepustowość transakcji w porównaniu do BTC. Developerzy Bitcoin Diamond pracują również nad rozwojem rozwiązania drugiej warstwy, znanym z BTC, jakim jest Lightning Network, którego pierwsza testowa wersja dla BCD została opublikowana w czerwcu 2018 r.

W planach dwuosobowego zespołu Bitcoin Diamond jest również rozwój usługi BCD Pay, mającej ułatwiać internetowym sprzedawcom przyjmowanie płatności w Bitcoin Diamond. Planowany rozwój projektu wg roadmapy ma zostać zakończony w 2019 r.

 

 

Zobacz aktualny kurs Bitcoin Diamond (BCD)

 

Kopanie (mining) Bitcoin Diamond (BCD)

BCD, podobnie jak bitcoin, posiada algorytm konsensusu Proof of Work, co oznacza że za stabilność sieci, potwierdzanie transakcji i tworzenie kolejnych bloków transakcyjnych odpowiadają górnicy (ang. minerzy). Algorytm kryptograficzny wykorzystywany w Bitcoin Diamond to X13, który jest bliźniaczy z X11, wykorzystywanym m.in. w Dashu. Składa się on z kombinacji 13 różnych algorytmów SHA-3. Oprócz BCD, wykorzystuje go jeszcze kilka kryptowalut, takich jak m.in. Stratis (STRAT), czy NavCoin (NAV). X13 docelowo miał zapewniać odporność na kopanie za pomocą specjalistycznych układów ASIC (ang. ASIC resistance), pozwalając na mining wyłącznie przy użyciu koparek GPU (kart graficznych). Obecnie na rynku znajdują się koparki ASIC przeznaczone do kopania X13, są to jednak bardzo mało popularne urządzenia produkowane przez firmę Baikal: modele Dash Mini Miner oraz Giant A900 (pozwalające również na kopanie m.in. Dash).Bitcoin Diamond, jako kryptowaluta pokrewna z BTC, posiada wiele wspólnych cech technicznych. Średni czas bloku (ang. block time) w BCD to 10 minut, zaś trudność kopania (ang. mining difficulty) ustalana jest co 2016 bloków (ok. 2 tygodnie), podobnie jak w BTC. Nagroda za blok (ang. block reward) wynosi 125 BCD i poddawana jest systematycznemu halvingowi (zmniejszeniu o połowę - ok. 2020 r. zostanie zmniejszona do 62,5 BCD).

Reklama

Maksymalna pojemność bloku transakcyjnego (ang. block size) jest ośmiokrotnie wyższa niż w BTC i wynosi 8 MB (podobnie jak początkowo w Bitcoin Cash).

 

Jaki portfel (wallet) do Bitcoin Diamond?

Podstawowym portfelem desktopowym dla BCD jest QT Wallet, który funkcjonuje jako full node (pobiera i synchronizuje całą historię sieci bloków), dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Nieoficjalnym portfelem desktopowym full node jest Bitcoin Diamond Wallet, również dostępny na najpopularniejsze systemu operacyjne. Lekkim portfelem desktopowym jest Electrum BCD, dostępny również jako aplikacja mobilna dla systemu Android. Popularnym multiwalletem (obsługującym wiele kryptowalut) dla Bitcoin Diamond jest Atomic Wallet. Obecnie nie jest dostępny żaden portfel Bitcoin Diamond zapewniający kompatybilność z Lightning Network.

BCD obecnie nie jest obsługiwany przez jakikolwiek portfel sprzętowy (ang. hardware wallet).

 

Zobacz także: Bitcoin SV (BSV) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Kurs i notowania Bitcoin Diamond (BCD)

Reklama

Bitcoin Diamond jest obecnie notowany na 11 giełdach kryptowalut. Największy obrót odbywa się na giełdzie Binance (ok. 40% dziennego wolumenu), głównie w parze z bitcoinem (BCD/BTC) oraz gate.io (ok. 30% dziennego wolumenu). BCD jest dostępny również na takich giełdach, jak YoBit, czy OKEx.

Dotychczasowy szczyt notowań Bitcoin Diamond miał miejsce 26 grudnia 2017 r. przy kursie 76,45 dolarów i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 926 mln dolarów. Obecnie projekt znajduje się na 37. miejscu w rankingu kapitalizacji wg portalu CoinMarketCap, z wyceną przekraczającą 150 mln dolarów.

 

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

 

Czytaj więcej