Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kontrola jakości

"Zakwestionowaliśmy ogółem 13 na 16 skontrolowanych modeli chodzików, huśtawek i łóżeczek" - przekazał UOKiK.

 

Urząd wyjaśnił, że w przypadku trzech huśtawek i jednego chodzik stwierdzono niezgodności konstrukcyjne, ponadto w dwóch huśtawek i jednego chodzik wykryto zarówno niezgodności w oznakowaniu jak i konstrukcyjne, a w przypadku pięciu łóżeczek i jednego chodzika ujawniono nieprawidłowości w oznakowaniu.

Efektem kontroli było wszczęcie przez UOKiK dwóch postępowań administracyjnych. Akta kontroli dwóch innych zakwestionowanych modeli trafiły do UOKiK gdzie trwa ich analiza trwa. Ponadto w dwóch przypadkach trwają badania próbek kontrolnych, a w siedmiu przypadkach (pięć łóżeczek, jedna huśtawka, jeden chodzik) przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze, by usunąć niezgodności oznakowania pod nadzorem Inspekcji Handlowej.

 

>> Czytaj też: Nie wiesz skąd mieli Twój numer telefonu? Szok, ponad połowa pracodawców przekazuje dane swoich pracowników innym firmom

Reklama

 

UOKiK przypomniał, że chcąc zadbać o bezpieczeństwo dziecka gdy kupujemy łóżeczko, chodzik lub huśtawkę, zawsze przed skorzystaniem z artykułu należy zapoznać się z instrukcją bezpiecznego i prawidłowego użytkowania, która obowiązkowo powinna być dołączona do produktu. Dla pewności należy ją pozostawić na przyszłość, by móc sięgnąć po nią w każdej chwili. Produkt należy zmontować zgodnie ze wskazaniami producenta i nie modyfikować konstrukcji.

Inspektorzy w przypadku huśtawek sprawdzili czy nie przesuwają się one po podłożu podczas huśtania, czy nie ma możliwości wypadnięcia dziecka, czyli skuteczność pasów zabezpieczających, oraz czy pochylenie siedziska i oparcia jest odpowiednie.

 

>> Sprawdź też:  Pojutrze zrobisz zakupy, ale to ostatnia niedziela handlowa przed świętami

 

Reklama

Z kolei w chodzikach sprawdzano czy pas krokowy odpowiednio utrzymuje dziecko i czy produkt nie przewróci się, gdy siedzące w nim dziecko się porusza.

W łóżeczkach sprawdzono, czy głowa, tułów lub kończyny dziecka nie utkną w szczelinach między dnem łóżka a bokami lub pomiędzy szczebelkami, oraz czy produkt przewróci się lub złoży pod naciskiem dziecka na krawędź.

Kontrole zostały przeprowadzone przez siedem wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Opolu, Poznaniu i Szczecinie od marca do maja 2024 r.

 

(PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kontrola jakości