Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konto mieszkaniowe zasady

Wraz z programem “Bezpieczny Kredyt 2%” do życia powołana została rządowa inicjatywa “Konto mieszkaniowe”. Pomimo swoich ograniczeń, ma ona cenną zaletę: chroni gromadzone środki przeznaczone na zakup własnego lokum przed wzrostem cen mieszkań. Jednak Polacy dość niechętnie podeszli do tego rozwiązania. Dlaczego?

 

  • Konto mieszkaniowe to specjalny rachunek oszczędnościowy, który oprócz oprocentowania oferuje premię
  • Premia jest uzależniona od wskaźnika inflacji lub przeciętnego wzrostu poziomu cen mieszkań w Polsce
  • W ciągu kilku miesięcy z rozwiązania skorzystało zaledwie kilka tysięcy osób…
  • Czemu Konto mieszkaniowe nie stało się hitem?

 

Konto mieszkaniowe - nikłe zainteresowanie

Poznaliśmy dziś nowe dane dotyczące rządowego programu “Konto Mieszkaniowe”. W jego ramach założono dotychczas zaledwie 4134 kont. Tak wynika z danych przedstawionych przez Agnieszkę Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich, na podstawie szacunków BGK.

 

Reklama

 

To dość mało, biorąc pod uwagę fakt, że w towarzyszącym programieBezpieczny Kredyt 2%” złożonych zostało 63 tys. 841 wniosków i zawartych 30 tys. 429 umów. To aktualne dane przedstawiające stan na 2 listopada 2023 roku.

“Biorąc pod uwagę, że rozwiązanie funkcjonuje od kilku miesięcy, a także zestawiając łączną liczbę założonych kont z liczbą osób które złożyły wniosek o przyznanie kredytu w programie ‘Bezpieczny Kredyt 2%’, to trudno oceniać zainteresowanie jako duże lub bardzo duże” - skomentował dla FXMAG dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Na ten moment konto mieszkaniowe oferowane jest przez zaledwie 3 banki. Od 10 lipca znajduje się ono w ofercie Pekao SA, od 25 lipca w Alior Bank, a od 10 sierpnia PKO BP.

“To niewiele, ale pamiętajmy, że to znacząca część rynku. Każda osoba zainteresowana założeniem konta mieszkaniowego może znaleźć odpowiednią ofertę” - zaznaczył dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich w wypowiedzi dla FXMAG.

 

Zobacz także: NBP ujawnia kto był za "drastycznym osłabieniem polskiego złotego"

Reklama

 

Popularność “Konta mieszkaniowego” powinna wzrastać?

Zdaniem eksperta Związku Banków Polskich, po okresie wzmożonego zainteresowania produktem ‘Bezpieczny Kredyt 2%’ przyjdzie też kolej na “konta mieszkaniowe”.

“To po prostu atrakcyjny produkt dla chcących zaoszczędzić na wkład własny w dłuższym okresie. To pewien plan na osiągnięcie celu, którym jest własne mieszkanie" - skomentował dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

“Aby wziąć kredyt hipoteczny konieczne jest posiadanie wkładu własnego, który posłuży do przygotowania się do kredytowania nieruchomości. Oznacza to, że potrzeba budowania długookresowego oszczędzania i pobudzania tego procesu jest bardzo ważna” - dodał.

“Z pewnością, ‘konto mieszkaniowe’ to dobre rozwiązanie. Szczególnie, gdy porównamy wysokość inflacji i poziom oprocentowania tradycyjnych lokat. Relacja ta jest obecnie na zupełnie przyzwoitym poziomie, bowiem w ostatnim czasie inflacja spadała. Jednak w wypadku ‘kont mieszkaniowych’ warunki oprocentowania w porównaniu do lokat są znacznie korzystniejsze" - zaznaczył dr Przemysław Barbrich.

Korzystniej jest dlatego, że oprócz oferowanego przez bank oprocentowania, polski rząd wypłaca posiadaczowi konta premię, jeśli spełni on odpowiednie kryteria.

Reklama

“Każdemu oszczędzającemu zostanie naliczona, co roku, specjalna Premia Mieszkaniowa. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia naliczana jest corocznie i wypłacana jednorazowo. W  każdym roku wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego” - czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jest jednak kilka warunków. Kluczowym z nich stanowi o tym, że środki muszą być przeznaczone np. na zakup mieszkania, budowę lub kupno domu czy nabycie działki pod budowę.

 

Zobacz także: Będzie trudniej o kredyt na mieszkanie? Banki planują zaostrzyć kryteria

 

Konto mieszkaniowe - jakie warunki trzeba spełnić?

Konto Mieszkaniowe to produkt dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mieszczą się w przedziale 13-45 lat. Nie mogą być one właścicielem mieszkania lub domu (są od tego pewne wyjątki).

Kluczowym elementem jest wspomniana premia fundowana przez polski rząd. Aby ją uzyskać, konieczne jest dokonywanie na konto comiesięcznych wpłat. Nie mogą być one niższe niż 500 zł, a także nie wyższe niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w wybranym przez klienta miesiącu.

Reklama

Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat, a minimalny to 3 lata.

 

Zobacz również: Polaków nie stać na oszczędzanie - ostatnie miejsce w UE!

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Konto mieszkaniowe zasady