Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kondycja dolara

Na rynku złota ma miejsce napięta sytuacja. Pomimo sporego ryzyka wyprzedaży w II kwartale, złoto zmierza ku górze do poziomu 2 100 USD. Notowania napotykają jednak opór w granicach 2 000 USD za uncję, a więc w pobliżu szczytów z 2020 i 2022 r. 

 

  • Ceny złota w ostatnim czasie doświadczają sporych zwyżek.
  • Notowania surowca w minionym tygodniu osiągnęły poziom niespotykany od 2020 r. 
  • Inwestorzy przewidują, że ceny wzrosną w kolejnym kwartale. 

 

Sytuacja na rynku złota - byki biją się z niedźwiedziami 

Bart Melek, szef strategii TD Securities uważa, że pomimo ograniczenia wzrostu, cena złota wzrośnie do poziomu 2100 USD za uncję w II połowie roku. Według Barucha Silvermanna dyrektora generalnego The Smart Investor, w długiej perspektywie szczyt może być znacznie wyższy. niż 2000–2500 USD. Prognozy te podziela również Samuel Leach, zwracając uwagę na niepewność gospodarczą, która sprawi, że ceny kruszcu będą rosły w tym kwartale, osiągając poziom 2100 USD za uncję. 

Reklama

Co wspiera złoto na tak wysokim poziomie? Przede wszystkim niższe nominalne i realne stopy procentowe. W tle pojawiają się również obawy dotyczące dolara amerykańskiego. 

 

Notowania złota

Źródło: Trading View 

 

Reklama

Analityk Bad Charts Patrick Karim uważa, że złoto, podobnie jak i inne metale szlachetne, za chwilkę wykona dynamiczny ruch na północ, przebijając się przez linię wieloletniego trendu spadkowego.

 

 

Reklama

Złoto z pewnością zyskało na pojawiającej się rozbieżności między wytycznymi Rezerwy Federalnej a oczekiwaniami rynkowymi. Ponadto wzrost wynikał również z osłabienia dolara, sporych zakupów poczynionych przez inwestorów oraz napięć geopolitycznych. 

 

 

Reklama

Słynny analityk Jesse Felder, założyciel Felder Report, podtrzymuje w najnowszym raporcie „bycze” nastawienie do złota. Uważa, że postój w rejonie 2 000 USD za uncję nie potrwa długo. Jego zdaniem, cena kruszcu będzie rosła razem ze wzrostem deficytu budżetowego USA. W I połowie roku fiskalnego 2022/23, która zakończyła się w marcu, deficyt federalny wyniósł 1,1 bln USD, rosnąc o 432 mld USD w rok.

 

“Deficyt USA będzie ponownie katalizatorem wielkiego ruchu, tak jak w latach 2001 – 2011, gdy cena kruszcu przesunęła się z okolic 250 USD do niemal 2 000 USD” – przekonuje Felder. „Poza tym, złoto wciąż nie ma należnego mu miejsca w portfelach wielu inwestorów. Wiele instytucji jest niedoinwestowanych w złoto” – dodał

 

Złoto a obligacje - istotne zmiany 

W ciągu ostatnich lat notowania złota były zbieżne z realnymi długoterminowymi stopami procentowymi, co widać na poniższym wykresie. W ciągu ostatnich miesięcy zależność ta przestała obowiązywać. Przed rozpoczęciem cyklu podwyżek, rentowność 2-letnich obligacji nie była atrakcyjna z perspektywy inwestorów. Jednak wskutek istotnych decyzji przekroczyła 5%, a więc poziom niespotykany od ostatniego kryzysu finansowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę obligacje 10-letnie, rentowność w terminie do wykupu zaczęła oscylować wokół 4%. Podwyższone stopy procentowe zaszkodziły notowaniom złota. Tak więc pomimo najwyższej od czterech dekad inflacji, złoto taniało.  

Zobacz również: Kurs złota NIE jest gotowy na osiągnięcie nowych szczytów

Reklama

 

 

Cena złota w reakcji na działania Fed

Pomimo że obawy przed szeroko zakrojonym kryzysem bankowym w USA ustały, stanowisko Fed może wydawać się mniej jastrzębie. Rekomendacje prezesów Fed z różnych stanów wydają się jednak jasno sprecyzowane. 

Podczas wtorkowej wypowiedzi prezes Fed z Nowego Jorku przyznał, że inflacja w USA wciąż jest zbyt wysoka, dlatego konieczne jest podjęcie stanowczych działań mających na celu jej ograniczenie. Podobną opinię wyraził prezes Fed z Atlanty, rekomendując jeszcze jedną podwyżkę. Raphael Bostic uważa, że należy utrzymywać je na poziomie powyżej 5% przez jakiś okres. Na najbliższym posiedzeniu FOMC zapadną kluczowe, nie tylko z perspektywy amerykańskiej gospodarki, ale również rynku złota, decyzje. Prognozuje się, że Fed postanowi podnieść stopy o 25 p.b w maju. 

Rozważając skutki decyzji Fed dla rynku złota, warto zaznaczyć, że potencjalna ponowna podwyżka jest już uwzględniana w cenie. Wobec tego oficjalne stanowisko nie powinno silnie odbić się na notowaniach kruszcu. Przypuszcza się jednak, że gdy Fed postanowi utrzymać stopy na obecnym poziomie, wówczas indeks USD może spaść. Dla inwestorów spoza Stanów Zjednoczonych silny dolar oznacza droższe złoto. Gdy kurs USDX się obniża, złoto idzie w górę. 

Zobacz również: Czy złoto pozostanie cennym bezpiecznym aktywem co najmniej do końca 2023 roku? Opinia eksperta

Reklama

 

Relacja dolara do złota 

Źródło: Trading View 

  

“Pomimo ciągłego zaangażowania Rezerwy Federalnej w restrykcyjną politykę pieniężną, która podniosła stopy procentowe w rekordowym tempie w tym cyklu zacieśniania, w połowie kwietnia cena złota wzrosła na północ od 2045 USD za uncję. Jednak niejednoznaczność polityki w obliczu mocnych danych ekonomicznych sugeruje również, że wciąż może być miejsce na dalsze korekty, zanim nastąpi przewidywany trwały ruch do poziomu 2100 USD za uncję” - powiedział Bart Melek w wypowiedzi dla serwisu Kitco.com. 

Reklama

W II połowie roku prognozuje się spowolnienie wzrostu. W obecnych warunkach warto zwrócić uwagę również na niedoceniane srebro, które przyjmuje rekordowe wartości. 

Zobacz również: Cena srebra jest najwyżej od ponad roku! Z czego wynika gwałtowny wzrost notowań surowca 

Czytaj więcej