Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiery RPP obniży stopy

Cykl koniunkturalny w Polsce został w ostatnich latach wielokrotnie zakłócony. Najpierw COVID, potem szybkie zniesienie restrykcji plus stymulacja, a następnie napływ imigrantów z Ukrainy, co chwilowo podniosło tempo wzrostu, zakłócając tegoroczne wskaźniki poprzez bazę odniesienia.

 

 

Teraz te czynniki jednak ustępują i rysuje się dość klarowny obraz przyspieszającej gospodarki. Inflacja nie pożera już wzrostu dochodów w pełni, a rynek pracy pozostaje mocny, tworząc podwaliny pod silniejszy wzrost konsumpcji. Ten zresztą już widać, a wyprzedzają go coraz lepsze dane o nastrojach konsumentów.

Zobacz także: Wygrana Rosji to klęska polskiego złotego. Kurs dolara zyska na zagrożeniach

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Prawdę powiedziawszy, polskiej gospodarce udało się prześlizgnąć przez gorszy okres po części dzięki mocno stymulacyjnej polityce fiskalnej. Teraz gdy dochodzi mocny wzrost dochodów realnych, ten proces powinien przyspieszyć. To jednak oznacza oddalenie się perspektywy powrotu inflacji do celu 2,5%. Inflacja powinna spadać do okolic 4-5% wczesną wiosną, ale potem może lekko wzrosnąć i jeśli konsumpcja będzie przyspieszać, to dalszy spadek może być utrudniony. Czy w tej sytuacji Rada zdecydowałaby się na podwyżkę stóp procentowych?

Zobacz także: Kurs euro mocno spadnie w kilka tygodni. Ostrzeżenie dla firm i eksporterów

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Co to oznacza dla złotego? Relatywnie dobra koniunktura i relatywnie jastrzębia RPP są pozytywnymi czynnikami, ale kurs złotego zależy przede wszystkim od globalnego sentymentu. A ten w naszym przypadku to kwestia utrzymania się hossy na globalnych rynkach. Z czynników lokalnych, otrzymanie KPO zostało już raczej przez złotego zdyskontowane i pozostaje jakość prowadzenia polityki gospodarczej, w tym ocena determinacji Rady do ograniczania inflacji. Perspektywy inflacji pozostają bowiem gorsze niż na Zachodzie i z tej strony złotego można uznać już jako nieco przewartościowaną walutę. Wiatry zatem wieją korzystnie, ale nie brakuje chmur na horyzoncie.

Zobacz także: Czy masz euro, funty lub dolary? Sprawdzamy, kiedy sprzedawać waluty

 

**************

Kursy walut NBP 04.03.2024 r.: burza na walutach ⚠️ Główne waluty idą na łeb

Czytaj więcej