Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy występuje nadwyżka budżetowa

Dane SAMAR za grudzień pokazały, że rejestracje nowych samochodów lekko spadły, o 2,3% r/r. Dane wpisują się w naszą prognozę sprzedaży detalicznej (zakładamy wzrost w grudniu o 1,2% r/r w ujęciu realnym).

 

 

Jednostki samorządu terytorialnego po listopadzie odnotowały nadwyżkę w budżetach w wysokości 14,2 mld zł (czyli o 8,6 mld zł mniej niż przed rokiem). Wydatki majątkowe JST w tym okresie wzrosły o 21,7% r/r. Dane sugerują, że 2022 samorządy zakończą z nadwyżką, choć może być ona nieco mniejsza niż przed rokiem (por. wykres).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensatach dla energochłonnych firm [Polska] - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensatach dla energochłonnych firm [Polska] - 1

 

 

Rząd przyjął zapowiadany wcześniej projekt ustawy o rekompensatach dla energochłonnych firm o wartości ok. 5 mld PLN. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii, z pomocy będzie mogła skorzystać grupa przedsiębiorstw z branż energochłonnych, która zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej (ponad jedną trzecią zużycia energii przez przemysł), czyli m.in. cementownie, producenci nawozów, wyrobów ceramicznych oraz hutnictwo.

Do programu wsparcia będą kwalifikować się przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki:

Reklama

(1) koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 lub 6% w 1h22;

(2) co najmniej połowa przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez KE.

Kwota wsparcia będzie zależeć od wysokości kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorcę od lutego do grudnia 2022 (koszty zakupu gazu i energii wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50% względem średniej ceny z 2021).

Obowiązywać będzie także górne ograniczenie dla kwoty rekompensaty: limit podstawowy wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową. Do podwyższonego limitu pomocy uprawnione będą firmy, które zanotowały spadek wskaźnika EBITDA o co najmniej 40% pomiędzy całym rokiem 2021 a 2022, albo pomiędzy 2h21 a 2h22.

Czytaj więcej