Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy wymienić euro

Spis treści: 

  • Co wpływać będzie na kształtowanie się kursu złotego w okresie wakacyjnym?
  • Czy inflacja w Polsce ponownie stanie się problemem? W końcu od dłuższego czasu udało się wejść w cel inflacyjny
  • Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego?

 

 

Kurs złotego funduje Polakom tańsze wakacje

W tym roku, z powodu umocnienia się złotego, polscy turyści po raz pierwszy od 5 lat odczują ulgę przy wakacyjnych wydatkach w euro i dolarach. Ostatni przypadek tak mocnego złotego w okresie przedwakacyjnym widzieliśmy w 2019 roku. Później, kurs kształtował się w przedziale 4,50-4,70 zł za 1 euro. Według naszych analiz, w latach 2022 i 2023, koszty wakacyjnych wyjazdów były rekordowo wysokie dla Polaków. W ostatnim roku inflacja na świecie spowalniała, a złoty się umocnił, więc wydatki powinny być niższe.

W krótkim terminie – czyli, w tym wypadku – w perspektywie zbliżających się wakacji, prognozowanie kursów jest trudne. Możemy jednak wskazać, że umocnieniu złotego będzie sprzyjać perspektywa obniżki stóp procentowych w Europie i USA. Obniżki stóp przed lub w czasie wakacji mogą nastąpić w strefie euro – pierwsza z nich już 6 czerwca. W tym okresie nie dojdzie natomiast do obniżki stóp w USA ani w Polsce. Wyższe stopy w Polsce powinny sprzyjać umocnieniu się złotego wobec euro w ujęciu długoterminowym, choć spadek stóp w strefie euro w krótkim terminie może osłabić i euro i złotego wobec dolara.

 

Zobacz także: Kurs euro na dnie. Szaleństwo na kursie złotego, PLN najmocniejszy względem EUR od 2020 roku!

Reklama

 

Euro i dolary najlepiej wymieniać stopniowo

Kolejnym elementem wspierającym umocnienie złotego jest napływ funduszy europejskich. Waluty rynków wschodzących, jakim jest złoty, mogą się natomiast osłabić w sytuacji wzrostu napięcia międzynarodowego i odpływu kapitału na rynki postrzegane przez inwestorów jako bardziej bezpieczne. W tym roku, poziom geopolitycznego napięcia pozostaje wysoki, a więc poziom związanym z tym wahań walut także powinien być brany pod uwagę.

 

Ładowanie...

 

Z tego powodu, jeśli ktoś planuje w czasie wakacji wydać większe kwoty dolarów lub euro, można ich zakupu dokonać w kilku transzach, w różnych terminach i po różnych kursach. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko związane z wymianą całej kwoty po jednym kursie.

 

Czytaj również: Kursy walut 29.05.: Kurs dolara USD/PLN na ścieżce w dół? Ekonomiści prognozują spadki!

Reklama

 

Wzrost inflacji głównym zmartwieniem polskiej waluty

Ponieważ obniżki stóp procentowych w USA cały czas ulegają przesunięciu i mogą nastąpić najwcześniej po wakacjach, to wpływ amerykańskiej polityki monetarnej na kurs złotego nie powinien być znaczący w czasie wakacji.

Inflacja w kwietniu wyniosła 2,4 proc., nadal mieszcząc się w zakresie celu inflacyjnego NBP. Jednak w kolejnych miesiącach, czekają nas wzrosty inflacji. W maju będzie to wynikiem dalszych wzrostów cen wynikających z podniesienia stawki VAT na żywność od 1 kwietnia. Od 1 lipca natomiast wzrosną ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, w związku z pierwszym etapem odmrażania ich cen. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że inflacja na koniec roku znajdzie się w przedziale 5-6 proc. r/r.  Pozostanie zatem największym zmartwieniem polskich inwestorów. Wyniki najnowszego badania Puls Inwestora Indywidualnego eToro wskazują, że 31 proc. polskich inwestorów indywidualnych w ciągu najbliższych 3 miesięcy najbardziej obawia się̨ właśnie inflacji, plasując ten czynnik na pierwszym miejscu potencjalnych ryzyk zewnętrznych.

 

Sprawdź także: Ile kosztuje euro 29 maja 2024? Po ile jest dzisiaj euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Czytaj więcej