Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy startują zapisy na IPO dr Irena Eris

Po tym jak w zeszłym roku po raz pierwszy w historii żadna spółka nie zadebiutowała na głównym parkiecie GPW, w połowie tego roku na warszawskiej giełdzie pojawi się producent kosmetyków dr Irena Eris. Dziś ruszyła jej pierwsza oferta publiczna. Czy cena za akcje w ramach IPO może zostać uznana za atrakcyjną?

 

Na skróty:

  • We wtorek startują zapisy na IPO dr Irena Eris, które potrwają 28 czerwca
  • Spółka chce pozyskać do 140 mln złotych w ramach nowej emisji akcji
  • Maksymalna cena akcji w ofercie publicznej wynosi 12,80 PLN za sztukę
  • Do akcjonariuszy, który wezmą udział w IPO może trafić łącznie 27% spółki
  • W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży po raz pierwszy w historii spółki przekroczyły 100 mln PLN, wynik netto był jednak niższy niż rok wcześniej
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Startuje IPO dr Irena Eris

W poniedziałek informowaliśmy o zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego spółki dr Irena Eris, co otwiera jej drogę do giełdowego debiutu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Dziś, wraz ze startem zapisów na akcje w ramach pierwszej oferty publicznej, poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszego IPO na GPW od debiutu STS Holding w grudniu 2021 roku.

Oferta publiczna dr Irena Eris obejmuje łącznie 12,5 mln akcji, z czego 11 mln to papiery z nowej emisji. Spółka chce w ten sposób pozyskać do 140 mln złotych, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie akwizycji co najmniej jednego podmiotu lub marki działającej w sektorze kosmetycznym (zarówno w Polsce lub zagranicą). Dr Irena Eris na przejęcia planuje przeznaczyć od 70 do 120 mln złotych pozyskanych z emisji nowych akcji. Pozostałe środki (od 30 do 80 mln PLN) mają zostać wykorzystane na wsparcie rozwoju marki na rynkach zagranicznych.

Maksymalna cena akcji w ofercie publicznej dr Irena Eris została ustalona na poziomie 12,80 PLN za sztukę.

Dla inwestorów instytucjonalnych przeznaczono 90% oferowanych akcji, natomiast dla inwestorów detalicznych trafi pozostałe 10% akcji (1,25 mln sztuk)

Reklama

Co ważne, inwestorzy indywidualni mogą dokonać zapisów w ramach IPO na nie mniej niż 100 akcji i jednocześnie nie więcej niż 200 tys. Oznacza to, że minimalna kwota zapisu na akcje to 1280 PLN.

Zapisy w ramach pierwszej oferty publicznej dr Irena Eris ruszyły dziś, czyli we wtorek 20 czerwca i potrwają do wtorku 27 czerwca (w ostatni dzień tylko do godz. 11:59).

W tym dniu poznamy również ostateczną cenę emisyjną akcji oraz liczbę oferowanych akcji. Debiut spółki na głównym parkiecie GPW planowany jest w połowie lipca.

Zobacz także: Koniec posuchy na GPW? Nadchodzi pierwszy od dawna debiut na warszawskiej giełdzie

 

Zapisy w ramach IPO mogą składać klienci dziewięciu biur maklerskich:

  • PKO BM
  • Alior Bank BM
  • Pekao BM
  • BM mBank
  • Santander Bank Polska BM
  • Noble Securities
  • Trigon Dom Maklerski
  • DM BDM
  • DM BOŚ

Przy założeniu, że wszystkie oferowane akcje zostaną sprzedane w ramach IPO, do nowych akcjonariuszy trafi łącznie 27% akcji dr Irena Eris. Akcjonariuszem większościowym pozostanie Fundacja Rodzinna Irena Eris, która obecnie posiada 71% akcji, zaś po zakończeniu IPO (przy założeniu sprzedaży wszystkich oferowanych akcji) jej udział w akcjonariacie spadnie do 59,26%.

Zobacz takżeGiełdowe dojne krowy dla budżetu. Skarb Państwa zakłada o ponad połowę wyższe wpływy z dywidend - kto da najwięcej?

Reklama

 

740 mln złotych to uczciwa wycena?

Przy założeniu, że wszystkie 11 mln akcji z nowej emisji znajdzie nabywców podczas IPO i zostaną sprzedane po cenie 12,80 PLN, rynkowa wycena dr Irena Eris sięgnie 739 554 560 złotych, zaś papiery z nowej emisji będą stanowić 19% kapitału akcyjnego spółki. Czy zatem cena maksymalna ustalona w ramach IPO dr Irena Eris jest atrakcyjna?

W 2022 roku spółka zanotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 340,2 mln złotych, co oznaczało wzrost o ponad 14% w skali roku. Skonsolidowany zysk netto wyniósł wówczas niecałe 31 mln złotych, co było wzrostem o 16% wobec 2021 roku. Wynik EBITDA w zeszłym roku wyniósł natomiast 55 mln PLN, co było wynikiem o niecałe 2% wyższym niż rok wcześniej.

Zobacz także: Fundusze pozbywają się akcji polskiego giganta e-commerce. Kurs akcji spada, choć... nie powinien

 

Biorąc pod uwagę skonsolidowany zysk netto z zeszłego roku, wskaźnik ceny do zysku wynosi niecałe 24. Z drugiej strony, spółka chwali się rosnącymi przychodami ze sprzedaży, które w pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy w historii przekroczyły granicę 100 mln złotych, a dokładnie 111,3 mln PLN. W analogicznym okresie rok wcześniej było to niecałe 90 mln złotych. Nieco gorzej wygląda to w zakresie wyniku netto oraz marży - w pierwszych trzech miesiącach tego roku skonsolidowany zysk netto dr Irena Eris wyniósł 10,1 mln złotych, wobec 10,6 mln PLN rok wcześniej. Marża zysku netto spadła z 11,8% do 9,1% w ujęciu rocznym.

Reklama

Spółka chce regularnie wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom (jak zresztą robiła to już wcześniej, jeszcze jako podmiot prywatny, w tym też w 2023 roku). Polityka dywidendowa zakłada przeznaczenie od 40 do 70% osiągniętego zysku netto na podział z akcjonariuszami.

Więcej na temat działalności spółki: Koniec posuchy na GPW? Nadchodzi pierwszy od dawna debiut na warszawskiej giełdzie

 

 

Klauzula informacyjna

Powyższy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną i nie ma na celu zachęcić lub zniechęcić kogokolwiek do wzięcia udziału w pierwszej ofercie publicznej spółki dr Irena Eris. Każdy inwestor detaliczny samodzielnie podejmuje decyzję o ewentualnym ulokowaniu kapitału w akcjach konkretnej spółki, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Zakup akcji wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, za które bierzesz pełną i wyłączną odpowiedzialność. Jeżeli potrzebujesz pomocy edukacyjnej, zapraszam Cię do regularnego oglądania materiałów na naszym kanale YouTube.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy startują zapisy na IPO dr Irena Eris