Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy RPP może obniżyć stopy procentowe?

Rada Polityki Pieniężnej tym razem również nie zaskoczyła. Na czerwcowym posiedzeniu RPP po raz dziewiąty z rzędu nie doszło do zmiany stóp procentowych NBP. Wielkimi krokami zbliża się jednak czas niepewności związany z tym kiedy Rada przegłosuje pierwszą obniżkę oprocentowania.

 

Na skróty:

  • Za nami szóste w tym roku, czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
  • Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe NBP pozostają bez zmian
  • Oznacza to, że stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 6,75% w skali roku
  • Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, RPP wciąż jednak nie ogłosiła formalnego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych
  • Po raz kolejny więcej uwagi niż na samej decyzji RPP skupi się na jutrzejszym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
  • Sprawdź jak kształtują się kursy walut po decyzji RPP - skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Decyzja Rady Polityki w czerwcu

Zgodnie decyzją Rady Polityki Pieniężnej ogłoszonej po posiedzeniu w czerwcu, stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian, czyli będą wynosić kolejno:

    • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
    • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
    • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
    • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
    • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej,
    • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku

 

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej oczywiście nie jest jakimkolwiek zaskoczeniem dla rynku. Nikt bowiem nie spodziewał się tego, że oprocentowanie NBP ulegnie zmianie. O podwyżkach stóp procentowych nie ma już mowy - ostatnia miała miejsce we wrześniu zeszłego roku, a słabnąca dynamika inflacji sprawia, że dalsze zacieśnianie monetarne nie miałoby uzasadnienia, szczególnie że podwyżka stóp po dziewięciomiesięcznej przerwie miałaby realną moc oddziaływania dopiero za kilka miesięcy. Na pierwszą obniżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RPP jest zaś stanowczo za wcześnie. Choć nie jest wykluczone, że do pierwszych cięć oprocentowania NBP dojdzie już pod koniec tego roku.

Mimo, że NBP oficjalnie nie zakończył cyklu podwyżek stóp procentowych, można powiedzieć, że jest to tylko zabieg retoryczny. Sam cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w październiku 2021 roku i objął jedenaście zmian oprocentowania - od poziomu 0,10% stopy referencyjnej do obecnych 6,75% ustalonych we wrześniu 2022 roku.

Sprawdź również: Stopy procentowe w Polsce będą już tylko spadać. Pytanie - kiedy?

Reklama

 

Zmiana retoryki? Jeszcze nie teraz

W komunikacie opublikowanym po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej można przeczytać znane z poprzednich publikacji argumenty o osłabionej koniunkturze w globalnej gospodarce i powoli osłabiającej się, choć wciąż utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji. Po raz kolejny pojawiła się wzmianka o tym, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych będą wystarczające do tego, by inflacja stopniowo ob zniżała się do poziomu celu NBP. Spadkom inflacji sprzyjałoby również dalsze umacnianie się polskiego złotego, co - zdaniem RPP - byłoby zgodne z fundamentami polskiej gospodarki.

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie pojawiły się więc żadne sygnały zmiany retoryki w kierunku zbliżających się obniżek oprocentowania. Być może takowe pojawią się w jutrzejszych wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego. Konferencja prasowa prezesa NBP rozpocznie się w środę o 15:00 i będzie transmitowana na kanale YouTube Narodowego Banku Polskiego.

Sprawdź również: Ryzyko wystąpienia recesji w USA znacząco się zmniejszyło

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kiedy RPP może obniżyć stopy procentowe?