Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy kupować surowce

Po trzech dekadach wzrostów popytu na surowce wywołanych głównie dynamicznym rozwojem gospodarki chińskiej, ten trend ustępuje miejsca nowemu: transformacji energetycznej. Zmiany w sposobie produkowania i korzystania z energii mają coraz większy wpływ na popyt na poszczególne surowce – a to dopiero początek. Chociaż branża ta nadal wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, to jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów globalnej gospodarki, co przekłada się na skokowy wzrost popytu na niektóre surowce. Takiemu scenariuszowi sprzyja trend większego nacisku na dopasowanie firm produkcyjnych i inwestycyjnych do wymogów ESG.

 

Zobacz także: Władze wielkiej gospodarki poprawiają płynność banków - tłumaczymy dlaczego

 

Kluczowe informacje:

Surowce energetyczne:

  • Według zróżnicowanych prognoz, produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego ma osiągnąć swój szczyt (tzw. peak oil i peak gas) w okolicach 2030 roku. Wynika to z niskich cen obu surowców, które zniechęcają do nowych wierceń, jak również z transformacji energetycznej.
  • Produkcja energii elektrycznej w coraz większym stopniu opiera się o energię słoneczną, wiatrową, atomową, geotermalną, a dodatkowo udoskonalane są technologie związane z przechowywaniem tej energii.
  • Rosnąca dynamicznie sprzedaż samochodów elektrycznych prowadzi do wypierania popytu na paliwa oparte o ropę naftową, jednak proces ten przebiega stopniowo. W latach 2023-2025 doprowadzi on do zastąpienia około 1,9-2,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

 

Zobacz także: Recesja w wielkich gospodarkach w 2024 roku: analityk ostrzega i zwraca uwagę na ceny surowców

 

Metale:

  • Od strony inwestycyjnej, miedź może być w najbliższych latach największym beneficjentem transformacji energetycznej na świecie. Surowiec ten jest wykorzystywany w licznych branżach powiązanych z transformacją (produkcja samochodów elektrycznych, paneli słonecznych, itd.), wchodzi w skład funduszy ETF opartych o założenia ESG, a instrumenty oparte o miedź cechują się płynnością (w przeciwieństwie do wielu innych metali kojarzonych z transformacją energetyczną).
  • Systematycznie rośnie popyt na miedź ze strony producentów samochodów elektrycznych. O ile wybuch globalnej pandemii w 2020 r. wyhamował ten proces, to już w kolejnym roku popyt ten powrócił do wzrostów. W 2023 r. popyt na miedź wynikający z produkcji samochodów elektrycznych stanowi jedynie około 1% całkowitego popytu na miedź, jednak w 2030 r. ma to być już około 4%.
  • Produkcja samochodów elektrycznych napędza popyt na lit, używany w produkcji baterii. W 2024 r. globalny popyt na lit ze strony branży samochodowej ma przekroczyć 1 mln ton, podwajając się w porównaniu z 2021 rokiem.
  • Niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza w Rosji budzi pytania o dostawy niektórych surowców istotnych z punktu widzenia transformacji energetycznej. Chodzi głównie o pallad oraz nikiel, w przypadku których udział Rosji w globalnej produkcji wynosi odpowiednio 43% i 20%.
Reklama

 

Zobacz także: Cena złota pobiła rekord: potężny rajd i nowe szczyty! Mamy prognozy dla tego metalu

 

Konkluzja:

Transformacja energetyczna będzie przyspieszać, przyczyniając się do spadku popytu na ropę i węgiel oraz coraz większego popytu na metale przemysłowe. Największym beneficjentem tego makrotrendu gospodarczego będą prawdopodobnie notowania miedzi, mającej wszechstronne zastosowanie zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych branżach gospodarki.

 

Ten czynnik jest najistotniejszy dla cen: ropy naftowej, metali przemysłowych (głównie miedzi).

 

Reklama

Wpływ tego czynnika na ceny surowców: negatywny (ropa naftowa), pozytywny (metale).

 

Źródła: Reuters, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Citi Research

 

Zobacz także: Cena metalu wystrzeli, bo jest on niezbędny. Mocno potrzebuje go Elon Musk

 

Raport BOŚ

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy kupować surowce