Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy była ostatnia recesja w usa

Mamy obecnie do czynienia z odwróceniem krzywej dochodowości amerykańskich papierów skarbowych. Według ekonomistów w przeszłości zjawisko to wielokrotnie wskazywało na wystąpienie recesji gospodarczej w ciągu kilku miesięcy. 

 

  • Gdy krótkoterminowe stopy procentowe są wyższe niż długoterminowe, dochodzi do tzw. inwersji krzywej. 
  • Obecnie inwersja jest na poziomie, który przez ostatnie 50 lat sygnalizował recesję w amerykańskiej gospodarce. 
  • Rozpiętość między rentownościami jedno- i 30-letnich obligacji skarbowych wyniosła w środę aż 153 pb, była o tym samym największa różnica od 1981 r. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Recesja w USA - sygnały docierają z rynku 

Wzrost rentowności obligacji dwuletnich nad rentowność obligacji 10-letnich pojawił się w połowie 2022 r. Z odwróconą krzywą rentowności rynek ma do czynienia, gdy rentowność obligacji skarbowych o krótszym terminie wykupu rośnie powyżej rentowności obligacji długoterminowych. Stanowi to również odzwierciedlenie szacunków, że bank centralny musiałby obniżyć stopy, aby doprowadzić do ożywienia wzrostu gospodarczego w skali kraju. W perspektywy inwestorów sygnalizuje to coraz większe zaniepokojenie obecnym spowolnieniem gospodarczym, oczekując kolejnych podwyżek Rezerwy Federalnej. 

Pogłębienie się krzywej nastąpiło w czerwcu, gdy Jerome Powell, szef Fed, zasugerował kolejne dwie podwyżki w tym roku. Ostatnie, dużo lepsze od oczekiwań odczyty makroekonomiczne (w tym PKB) sprawiły, że rentowności obligacji skarbowych, które zmieniają się odwrotnie do cen, wzrosły.  

Zobacz również: Fatalne dane z przemysłu! Jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Kurs euro pod presją

 

Krzywa rentowności obligacji

Reklama

Źródło: RIA

 

“Utrzymywanie wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas zwiększa prawdopodobieństwo, że przejdziemy do kryzysu. Logiczną reakcją inwestorów jest więc oczekiwanie, że w pewnym momencie Fed będzie musiał bardziej agresywnie dokonywać cięć” - powiedziała dla agencji Reutera Janet Rilling, starszy menedżer portfela i szef zespołu Plus Fixed Income w Allspring Global Investments. 

 

 

W ujęciu historycznym od czasów II wojny światowej, odwrócenie krzywej wskazywało na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w okresie od 6 do 18 miesięcy, co jest skorelowane ze spadkiem stóp zwrotu z giełdy. 

Zobacz również: Cena ropy naftowej - będzie się działo! Czy rynek ma szansę na obicie? Prognozują znani eksperci

 

Wpływ inwersji na gospodarkę 

Według danych Refinitiv rentowności pięcioletnich “Treasuries” były o 24,5 pkt wyższe niż w przypadku 30-letnich. Ta część krzywej była tym samym najbardziej odwrócona od marca. Co więcej, rozpiętość między rentownościami jedno- i 30-letnich obligacji skarbowych wyniosła w środę aż 153 pb, co stanowi największą różnicę od 1981 r. 

Reklama

 

Źródło: Currentmarketvaluation.com 

 

Istotny również jest fakt, że inwersje pogłębiają się, gdy rynek zaczyna dostrzegać sprzeczne odczyty makroekonomiczne. Analizując powyższe dane, można oczekiwać, że recesja pojawi się w ciągu 2-4 kwartałów. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na Wall Street, ze szczególnym uwzględnieniem spółek technologicznych, analitycy raczej są dalecy od prognozowania zapaści gospodarczej. Niemniej spora część spółek w kwartalnych raportach wynikowych uwzględniła możliwość wystąpienia gorszych wyników w II kwartale. Szacuje się, że w drugiej połowie roku nastąpi poprawa. Wydaje się zatem, że wszystko w rękach Rezerwy Federalnej. 

Zobacz również: Ceny tych materiałów budowlanych spadają! Czy przełoży się to na spadek cen mieszkań?

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy była ostatnia recesja w usa