Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie wyniki funduszy inwestycyjnych

Fundusze dłużne:

Fundusz Noble Fund Obligacji osiągnął w marcu wynik wyraźnie słabszy od benchmarku TBSP. Złożyły się na to głównie dwa czynniki. Polskie skarbowe obligacje stałokuponowe mają za sobą słabszy miesiąc, przy czym te o krótszych terminach zapadalności straciły relatywnie mniej. Tymczasem fundusz posiadał lekko przeważoną durację, w dodatku skupioną wśród papierów o dłuższych terminach. Ponadto, drastycznej przeceny doświadczyły obligacje amerykańskie – pomimo niewielkiej duracji na tamtejszym ryku, zauważalnie przełożyło się to na wynik funduszu. Również fundusz Noble Fund Konserwatywny ma za sobą słabszy miesiąc.

Polskie obligacje skarbowe o zmiennym kuponie zachowywały się relatywnie stabilnie. Niewielkie spadki cen odnotowaliśmy na obligacjach korporacyjnych, jednak ich kontrybucja do wyniku nadal pozostawała istotnie pozytywna. Niestety również w przypadku tego funduszu mocno in minus wyróżniała się ekspozycja na amerykańskie papiery. Z ujemnym wynikiem miesiąc kończy Noble Fund Strategii Dłużnych. W portfelu ETF połowa pozycji wprawdzie przyniosła zyski, ale zostały one przykryte przez straty na ekspozycjach na obligacje amerykańskie oraz z rynków wschodzących. Ponadto, negatywnie kontrybuował również własny portfel obligacji skarbowych, a na lekką redukcję strat pozwoliła ekspozycja na jednostki Noble Fund Konserwatywny.

 

Zobacz także: Rynek obligacji kontra działania banków centralnych. Jakie inwestorzy mają oczekiwania względem stóp procentowych?

 

Fundusze akcyjne:

Subfundusz Noble Fund Akcji Polskich zanotował bardzo udany miesiąc osiągając w kwietniu stopę zwrotu na poziomie +3,1% - istotnie powyżej wyniku indeksów WIG i WIG20 (odpowiednio +2,2% i +1,7%). Dobry rezultat wsparła głównie udana selekcja w sektorze bankowym, konsumenckim oraz surowcowym. Subfundusz Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek zakończył kwiecień z rezultatem -1,0% w porównaniu do wyniku benchmarku -2,5%. Udana selekcja pozwoliła na odrobienie części tegorocznych strat do indeksu wzorcowego.

Reklama

Zagraniczne strategie, tj. Noble Fund Akcji Europejskich oraz Noble Fund Akcji Amerykańskich w nieco korekcyjnym poprzednim miesiącu osiągnęły stopy zwrotu odpowiednio -1,0% i -4,0%. W zestawieniu z odpowiednimi benchmarkami strategia europejska odchyliła się negatywnie od wyniku benchmarku na poziomie -0,6%, natomiast amerykańska wypadła gorzej od indeksu wzorcowego o kwietniowym rezultacie -3,60%. W USA na wyniku zaważyło głównie słabsze zachowanie sektorów technologicznego (IT) i ochrony zdrowia. W Europie korekta w sektorach telekomunikacyjnym, IT oraz konsumenckim była głębsza od zysków sektora bankowego, energetycznego i surowcowego.

 

Fundusze mieszane:

Noble Fund Emerytalny zanotował w kwietniu stopę zwrotu -1,0%, Noble Fund Stabilny -0,6%, a Noble Fund Strategii Mieszanych -0,4%.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie wyniki funduszy inwestycyjnych