Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie spółki wzrosły

Czerwono przy ul. Książęcej, czerwono na Wall Street. A nastroje inwestorów polskich i amerykańskich mocno się różnią. Jeden z sektorów raził dziś słabością podczas sesji w Warszawie.

 

  • Dziś na GPW przeważały spadki notowań, początek sesji w USA też jest z przewagą podaży.
  • Nastroje inwestorów polskich i amerykańskich mocno się różnią.
  • Widać rzadko spotykane zjawisko, jeśli chodzi o nastroje na giełdzie przy Wall Street i przy Książęcej.
  • Jeden z sektorów GPW wypadł wyjątkowo blado.

 

Dziś wszystkie najważniejsze indeksy GPW, oprócz sWIG80, zamknęły się pod kreską. Wydaje się, że trwająca od końca grudnia 2023 korekta może nabrać rozpędu.

 

Reklama

Statystyka sesji na GPW (11.01)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Stooq

 

Polacy w złych nastrojach, Amerykanie w dobrych

Najciekawsze informacje giełdowe nadeszły dziś niejako spoza parkietu. Otóż doszło do rzadko spotykanego zjawiska. Polscy inwestorzy są bardziej „niedźwiedzio” nastawieni do akcji, niż amerykańscy. Zwykle jest na odwrót.

W USA widać odczyt wskaźnika Bull-Bear Spread na poziomie 24,4 pp. wobec 25,1 pp. poprzednio.

Reklama

 

Zobacz także: Notowania PKN Orlen w dół mimo akwizycji na Zachodzie

 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Tymczasem wynik Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) liczony przez SII wskazuje, że co prawda udział byków urósł do 41% z 36,9% przed tygodniem, ale niedźwiedzie są jeszcze silniejsze. Nastawionych na spadki jest 41,9% badanych, wobec 35% przed tygodniem.

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Pamiętajmy, że odczyty badań nastrojów inwestorów należy odczytywać kontrariańsko. Im więcej byków, tym należy być ostrożniejszym. Im większy odsetek niedźwiedzi, tym lepsza (zazwyczaj) okazja do kupna akcji. Obecnie, jak się wydaje, należy czekać i obserwować wskaźniki nastrojów, bo nie są one w ekstremach.

 

Czytaj również: Spółka z GPW najbogatszego Polaka jest przewartościowana - twierdzi znany analityk

 

Reklama

 

Rażąca słabość sektora finansowego

Innym ciekawym zjawiskiem giełdowym z dziś jest słabość sektora finansowego. W WIG20 największą zniżkę w tym sektorze zanotował Alior Bank (-3,96%), a mocno spadła również wycena mBanku (-3,16%) czy PKO BP (-2,16%). Zniżkował również kurs Santander Bank Polska (-1,88%), Pekao (-1,76%), oraz Kruka i PZU.

Pojawiło się kilka negatywnych informacji w odniesieniu do spółek finansowych. W trakcie sesji największy polski bank PKO BP podał, że szacuje koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami frankowymi na 0,86 mld zł.

Z kolei analitycy JP Morgan obniżyli rekomendację dla PZU do "neutralnie" z "przeważaj". Cenę docelową wyznaczyli na 55 zł (potencjał zwyżki 19%).

 

Zobacz również: Dywidendy spółek WIG20 - wzrost nawet o 50%! Duży bank dzieli się prognozami

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie spółki wzrosły