Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są ceny domów w Niemczech

Ceny nieruchomości mieszkalnych spadają na ważnych rynkach rozwiniętych. Dziś pojawiły się kolejne dane z USA i Niemiec, które to potwierdzają.

 

  • Średnia cena mieszkania w Niemczech w IV kwartale 2022 roku poszła w dół o 3,6% r/r.
  • To pierwszy spadek w ujęciu rocznym od IV kwartału 2010!
  • W USA średnia cena domów spadła w lutym 2023 o 0,2% r/r.
  • Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii spadł 7 kolejny z rzędu miesiąc.

 

Coraz bardziej niepokojące sygnały płyną z ważnych rynków nieruchomości. W ostatnich dniach pojawiły się dość zaskakujące dane z Niemiec i USA. Są to informacje niepokojące w kontekście gospodarki, ale oczywiście dobre dla nabywców nieruchomości, szczególnie tych, którzy dysponują gotówką.

Reklama

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Tanieją nieruchomości nad Renem

Reklama

Zacznijmy od Niemiec. Średnia cena mieszkania u naszych zachodnich sąsiadów w IV kwartale 2022 roku poszła w dół o 3,6% r/r – podał urząd Destatis. To pierwszy spadek w ujęciu rocznym od IV kwartału 2010! W ujęciu kwartał do kwartału, ceny mieszkań spadły o 5%.

Jak tłumaczą niemieccy analitycy, spadek cen bierze się ze spadku popytu na mieszkania. A to jest z kolei pochodną podwyżek stóp, czyli rosnącego kosztu kredytu. W 2022 roku 10-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych w RFN urosło z 1% do 3,96%, według danych Interhyp, niemieckiego brokera kredytów hipotecznych.

Ceny domów w Niemczech w II połowie 2022 spadły o 2,5% - według danych Stowarzyszenia Niemieckich Banków Pfandbrief (VDP) i był to największy sześciomiesięczny spadek od ponad 20 lat! Od I kwartału 2010 do II kwartału 2022 ceny mieszkań nad Renem wzrosły o 107%.

Niemieccy analitycy nie widzą jeszcze zagrożenia spadku cen realnych o -15% r/r, co byłoby zagrożeniem dla gospodarki. Warto jednak pamiętać, że według Global Real Estate Bubble Index 2022, dwa niemieckie miasta Monachium i Frankfurt są tymi zagrożonymi pęknięciem bańki na rynku real estate.

Największe spadki cen domów w Niemczech zaobserwowano na obszarach miejskich (-6% r/r). Ceny domów na terenach wiejskich szły w dół nieco wolniej (-5,5% r/r). W największych miastach (Berlin, Hamburg, Monachium, Frankfurt) nieruchomości mieszkalne potaniały o średnio 2,9% r/r.

Zobacz również: W tych dwóch miastach padły nowe rekordy cen mieszkań! I nie jest to Radom

Reklama

 

Germany House Price Index

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Niepokojące dane z USA

Podobnie niepokojące dane płyną zza oceanu. W USA średnia cena istniejących domów spadła w lutym 2023 o 0,2% r/r, do 363 000 USD, poinformowało dziś National Association of Realtors. To oznacza pierwszy spadek cen domów rok do roku w USA od lutego 2021 r. Od czerwca 2022 ceny istniejących domów w USA spadły o -12,3%.

Reklama

Dziś nadeszły kolejne ciekawe dane z amerykańskiego rynku real estate. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii spadł rok do roku do 2,5% i był to 7 kolejny z rzędu miesiąc spadku tego indeksu. To oznacza, że ceny domów w USA – wedle tegoż wskaźnika – rosną coraz wolniej.

 

 

Zobacz również: Niepokojące informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości – czy będzie powtórka kryzysu z 2008?

Reklama

 

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: S&P / MacroNext

 

Wielu ekonomistów spodziewa się dalszego spadku cen domów w Ameryce. Zapasy domów na sprzedaż pozostają poniżej normalnego poziomu, a Fed wciąż może zacieśniać politykę pieniężną.

Ceny nieruchomości spadają także w Wielkiej Brytanii, Holandii, Kanadzie i Australii. A co ciekawe, najbardziej to zjawisko jest widoczne w Szwecji, gdzie ceny domów spadły o 15% od marca 2022, kiedy to osiągnęły rekordowy poziom.

Zobacz również: Pięć największych błędów w inwestowaniu na rynku nieruchomości

Czytaj więcej