Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla Tesli na 2023

Tesla straciła niemal 900 mld USD kapitalizacji w 2022 roku. Spekulanci grający na spadek ceny jej akcji zarobili około 16 mld USD.

Wiele lat musieli czekać inwestorzy grający na spadek wyceny spółki Tesla na takie żniwa, jakie mają w ostatnich kwartałach. To jest jedno z największych zwycięstw short-sellerów w historii rynku kapitałowego.

 

Tesla dała zarobić short-sellerom

Akcje Tesli potaniały w 2022 roku o około 65%. Jest to najgorszy roczny wynik dla tego waloru w historii! Tylko raz w pełnym roku kalendarzowym potaniały – był to rok 2016, gdy wycena Tesli spadła o -11%.

Dewaluacja Tesli w 2022 roku była błogosławieństwem dla sprzedających „na krótko”. Pożyczają oni akcje spółek, których de facto nie posiadają i sprzedają je, licząc na spadek ceny, aby móc odkupić pożyczone akcje po niższej cenie.

Reklama

Short-sellerzy Tesli zakończyli rok z zyskiem około 16 mld USD. Przy wartości krótkich pozycji opiewających na 19 mld USD, oznacza to zysk w wysokości 84% - podaje Ihor Dusaniwsky, dyrektor zarządzający w dziale badań dostawcy danych S3 Partners. „Nigdy short-sellerzy nie zarobili więcej, niż w 2022 roku” – mówi Dusaniwsky.

Przypomina on, że bankructwo Enronu w 2001 roku wymazało ponad 60 mld USD kapitalizacji rynkowej, ale short-sellerzy niewiele wtedy zarobili, gdyż podaż akcji w wolnym obrocie była niewielka. Co ciekawe, wedle danych S3 Partners, Tesla wciąż jest trzecią najsilniej szortowaną spółką na rynku amerykańskim, pod względem wolumenu dolarowego akcji sprzedanych krótko, za Apple i Microsoft.

 

 

Wśród znanych inwestorów, którzy już kilkanaście miesięcy temu szortowali akcje Tesli, są m.in. Jim Chanos oraz Michael Burry. Dwa lata temu, na początku 2021 roku, mówili w mediach, że wycena firmy Elona Muska jest absurdalna. „Tesla zarabia tak naprawdę nie na produkcji aut, tylko dzięki sztuczkom księgowym” – podkreślał Jim Chanos. Przy czym wedle oficjalnych raportów, fundusz Burry’ego już pod koniec 2021 roku zamknął pozycję short na Tesli, tymczasem Chanos jeszcze w połowie grudnia zapewniał, iż gra na spadek kursu akcji spółki Muska.

Zobacz również: Legendarny inwestor gra na spadki kursu trzech wielkich amerykańskich spółek technologicznych

Reklama

 

Czemu inwestorzy wyprzedają akcje Tesli

Czemu właściwie kurs akcji spółki Tesla tak mocno się obniżył w 2022 roku? W końcu przewidywania analityków mówią, że jej przychody wzrosną o około 50% rok do roku, a zyski mają pójść w górę o około 80% rok do roku.

Chodzi jednak o to, że rynek – jak zwykle - patrzy w przyszłość. Inwestorzy obawiają się o przyszłą sprzedaż, zyski i udział w rynku lidera segmentu aut elektrycznych (EV). Prognoza analityków z Wall Street zakłada, że Tesla ma dostarczyć około 1,9 mln samochodów w 2023 roku, co oznacza wzrost z około 1,3 mln w 2022 roku, a wskaźniki finansowe, takie jak zysk, marże i wolne przepływy pieniężne mają wzrosnąć.

Rynkowi nie podoba się również to, że Elon Musk kupił Twittera. Sądzą oni, że poświęca on od października 2022 więcej czasu temu komunikatorowi, niż producentowi aut. Co gorsza, inwestorzy podejrzewają, że Musk zaczął wyprzedawać akcje Tesli w celu wsparcia kapitałowego Twittera.

Pod koniec 2022 roku inwestorzy zaczęli obawiać się o przyszłość rynku nowych samochodów i EV. Ceny spadają, zapasy rosną, a inwestorzy zastanawiają się, czy w czasie recesji nabywcy przypadkiem nie wycofają się z zakupu nowych samochodów. Wycena Tesli w grudniu spadła o -35%, sześciokrotnie mocniej, niż indeks S&P 500.

Zobacz również: Akcjonariusze Tesli wściekli, bo Musk zajął się podupadłym Twitterem

 

Reklama

 

Notowania spółki Tesla na tle S&P500 – 12 miesięcy

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading View

 

Wyniki finansowe spółki Tesla

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Barron’s

Reklama

 

Cathie Wood wciąż wierzy w Teslę

Co jednak ciekawe, wciąż są znani inwestorzy, którzy wierzą w Teslę. W ostatnich tygodniach dowodzi tego swoimi ruchami Cathie Wood, założycielka firmy ARK Invest i słynnego funduszu ARK Innovation. Jej fundusz wciąż kupuje akcje spółki Elona Muska. Wczoraj jej fundusz kupił akcje Tesli za 19 mln USD, podczas sesji ze spadkiem kursu spółki o -12%!

W wywiadzie udzielonym tuż przed nowym rokiem – zanim pojawiły się rozczarowujące dane o dostawach samochodów w IV kwartale - Wood stwierdziła, iż w ciągu 5 lat cena akcji spółki Tesla może urosnąć do 1 500 USD. Potwierdziła, że Elon Musk stał się bardzo kontrowersyjny, ale kwestie reputacji nie mają większego znaczenia, jeśli weźmie się pod uwagę przewagę produkcyjną, technologiczną i materiałową Tesli nad innymi graczami z segmentu EV.

Zdaniem Wood, Tesla będzie w stanie obniżyć ceny Modelu 3 do 25 000 USD w ciągu najbliższych kilku lat, z około 45 000 USD obecnie, i nadal osiągać satysfakcjonujące zyski. „Tesla robi znacznie tańsze baterie, niż inne koncerny samochodowe, i to jest ogromna przewaga konkurencyjna” - powiedziała.

Założycielka ARK Invest uważa, że Tesla będzie miała w pełni autonomiczne taksówki, dostępne w całych USA już pod koniec 2024 roku. „Moim zdaniem Tesla zdobędzie lwią część rynku taksówek autonomicznych, gdyż konkurenci rozwijają się wolniej. Biznes taksówkowy powinien być znacznie bardziej dochodowy, niż podstawowe operacje Tesli dzisiaj, marże mogą sięgnąć nawet 80%” – stwierdziła Wood.

Zobacz również: To the moon czy koniec marzeń o Lambo? Rynek kryptowalut w 2023 roku - prognozy

Czytaj więcej