Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie perspektywy w akcjach azjatyckich

Szwajcarski bank UBS przeprowadził wśród miliarderów ankietę na temat okazji inwestycyjnych, które ich zdaniem mogą zaprocentować w ciągu kolejnych 5 lat. Wyniki pokazały, że wierzą oni najbardziej w sektor energetyczny oraz akcje azjatyckie. Respondenci to osoby dysponujące aktywami o minimalnej wartości miliona dolarów, które gotowi są ulokować. Pytanie tylko gdzie? Sprawdź, jakie według nich są najlepiej zapowiadające się okazje inwestycyjne i biznesowe na najbliższe lata. Przeanalizowaliśmy najnowsze informacje oparte o raport UBS „Billionaire Ambitions Report 2022”.

 

Jak inwestować w sektor energetyczny w czasie kryzysu i czemu akcje azjatyckie, a nie chińskie? – wybory miliarderów

Głównym celem ankiety było sprawdzenie, jakie plany mają inwestorzy na najbliższe 5 lat. Niektóre z odpowiedzi okazały się bardzo zaskakujące. Otóż okazało się, że aż 44% z ankietowanych wybrało spośród 21 dostępnych obecnie opcji akcje spółek energetycznych, co w dobie kryzysu energetycznego może niektórych zdziwić. Natomiast z kolejnych wniosków raportu UBS, gdzie zapytano o preferowany region z dużymi perspektywami inwestycyjnymi, wskazywano w większości (58% respondentów) na Azję oraz Pacyfik, jednak z wykluczeniem Chin. Któż by się tego spodziewał?

Jak dotąd preferencje inwestorów przeważały właśnie na rynku Chin. Według Johna Mathewsa, szefa działu zarządzania majątkiem w amerykańskim oddziale UBS, na przełomie dwóch dekad był to jeden z chętniej wybieranych obszarów, natomiast teraz zaobserwowano pewne zmiany. Głównym powodem takiej transformacji jest fakt, że w ostatnim czasie na rynku azjatyckim naprawdę wiele się dzieje. Inwestycje biznesowe, które tam powstają nie są oczywiście pozbawione ryzyka, jednak przyciągają uwagę inwestorów, ze względu na młode i sprawne społeczeństwa, w jakich się poruszają.

 

Reklama

 

Dodatkowo na przełomie ostatnich 10 lat rozwinął się trend na patenty „smart-agriculture” - jego wartość wzrosła prawie 9-krotnie. A wiadomo też, że im młodsze społeczeństwo, tym chętniej będzie sięgać po takie rozwiązania.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: UBS

Reklama

 

Zobacz także: Uran czy wodór? A może oba? Sprawdź jak inwestować w transformację energetyczną

 

Sektory wybierane przez inwestorów na inwestycje w następnych 5 latach

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: UBS

 

Obszary wybierane przez inwestorów na inwestycje w następnych 5 latach

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: UBS

 

Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata – dane potwierdzają

Lokalizacja w bardzo dużym stopniu wpływa na losy społeczeństwa i jego wzbogacania się. Indie w 2022 roku okazały się pod tym względem najlepiej usytuowane. W zeszłym roku według raportu UBS miliarderów w Indiach było o prawie 19% mniej niż w tym roku (wzrost z 140 do 166 osób). Natomiast ich majątek wzrósł o prawie 26% w tym czasie, dając wynik 749,8 mld USD.

Patrząc pod kątem globalnym nastąpił jednak spadek tych wartości. W 2021 roku było 2 157 miliarderów na całym świecie, a obecnie jest 2 049 (spadek o 7%), a wartość ich majątku, wynosząc 10,9 bln USD zmniejszyła się do 10,4 bln USD (spadek o 5%). Według ekspertów może być to spowodowane spadkiem cen ryzykownych aktywów.

Mimo bardzo dobrze prosperujących Indii, najwięcej miliarderów wciąż zamieszkuje w Stanach Zjednoczonych, i jest ich 735 osób.

Zobacz również: Indie, czyli następny cud Azji. Czy Indie mogą przejąć pałeczkę od Chin? ANALIZA

 

Reklama

 

Liczba miliarderów według krajów (wartość w USD)

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: UBS

  

Majątek na rzecz globalnych problemów – miliarderzy też chcą pomagać

W badaniu sprawdzono również jakie są najbliższe plany, ambicje oraz zamiary miliarderów pod względem wspierania ogólnoświatowych problemów. 95% respondentów uważa, że ich majątek mógłby zostać najlepiej wykorzystany do wprowadzania poprawy klimatycznej, podniesienia jakości edukacji oraz zmniejszenia ubóstwa.

Natomiast zaskakującym wynikiem raportu UBS jest odkrycie chęci ich zaangażowania w bezpośredni wkład i wysiłek, aby takowe zmiany wprowadzić w życie. Okazuje się, że byłaby to dla nich lepiej sprawdzająca się opcja, niż poleganie jedynie na organizacjach społecznych, rządowych czy międzynarodowych.

Reklama

Jak już wcześniej wspomnieliśmy coraz większą popularność zyskuje koncepcja „smart-agriculture”, która może wydawać się dość niepozorna, a jednak może wpłynąć na poprawę bardzo wielu aspektów życia. Milionerzy podejmują się właśnie w ten sposób bezpośrednich działań, dążących do rozwiązywania problemów na całym świecie. Wykorzystują oni dane, sztuczną inteligencję oraz automatyzację (wszelkie możliwe inteligentne rozwiązania), aby przekształcić jedną z najstarszych branż – rolnictwo.

Czytaj także: Prosty trik na to, by zarobić milion złotych rocznie. Recesji w Polsce nie będzie, a stopy pozostają bez zmian

 

Jakie problemy miliarderzy są gotowi rozwiązywać? (w bezpośredni sposób)

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: UBS

 

 

Czytaj więcej