Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie korzyści przyniosłoby opodatkowanie superbogaczy?

 

  • Kto chce opodatkować miliarderów?
  • Ile i jakie podatki mogą zapłacić miliarderzy?
  • Jakie korzyści przyniosłoby opodatkowanie superbogaczy?
  • Jak szybko bogacą się miliarderzy?
  • Jaką część majątków rozdają miliarderzy?

 

Brazylijska propozycja opodatkowania superbogatych zyskuje popularność wśród krajów G20. Minister minister finansów Francji i szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego poparli koncepcję podatku skoordynowanego na poziomie międzynarodowym, który wymuszałby inwestycje i „trud nastawiony na budowanie lepszej wspólnej przyszłości” na najbogatszych.

 

Reklama

 

Brazylia pokaże propozycję podatku dla miliarderów

Brazylijski minister finansów Fernando Haddad potwierdził, że jego kraj – który obecnie przewodniczy grupie G20 - dąży do zbudowania międzynarodowego konsensusu w sprawie opodatkowania superbogaczy. Podobno w lipcu na spotkaniu ministrów finansów i bankierów centralnych G20 ma przedstawić konkretne rozwiązanie.

Minister finansów Francji Bruno le Maire wyraził poparcie dla brazylijskiej propozycji i powiedział, że przejście do opodatkowania superbogatych jest logicznym kolejnym krokiem w serii globalnych reform podatkowych rozpoczętych w 2017 r., w tym porozumienia w sprawie globalnego minimalnego podatku od osób prawnych (który od tego roku wynosi 15%). Powiedział, że G20 powinna dążyć do osiągnięcia porozumienia w sprawie opodatkowania superbogatych do 2027 roku.

Szefowa MFW Kristalina Georgieva powiedziała, że zlikwidowanie luk podatkowych i zapewnienie, że najbogatsi zapłacą swoją sprawiedliwą część danin, zmobilizuje fundusze pilnie potrzebne do zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu.

Georgieva twierdzi, że badania MFW wykazały, iż uporanie się z kwestią unikania opodatkowania przez korporacje mogłoby wygenerować dodatkowe 200 mld USD rocznie przychodów. A wdrożenie globalnego minimalnego podatku od osób prawnych przyniosłoby dodatkowe 150 mld USD.

Reklama

Obecnie od pewnego czasu działa automatyczne udostępnianie informacji o kontach zamożnych osób w ponad 100 krajach, co znacznie ograniczyło uchylanie się od płacenia podatków. Jednak miliarderzy i tak korzystają z firm fasadowych w celu uniknięcia opodatkowania dochodów.

Eksperci Europejskiego Obserwatorium Podatkowego przyznają, że dziś koncepcja globalnego podatku dla miliarderów może brzmieć "utopijnie". Jednak przypominają, że 10 lat temu „utopijny” był pomysł zwrócenia się do szwajcarskich banków o wymianę informacji podatkowych z organami podatkowymi, ale zaczęły one to robić.

Majątki miliarderów urosły o 109% w ciągu ostatniej dekady - z 5,6 bln USD do 11,8 bln USD, według Oxfam International. Według obliczeń tej organizacji, ich majątki rosną łącznie o 2,7 mld USD dziennie. Według raportu World Inequality Report z 2022 r., 10% najbogatszych osób na świecie posiada 76% światowego bogactwa, podczas gdy dolne 50% globalnej populacji posiada zaledwie 2%.

Co ciekawe, przeciwko propozycji Brazylii wystąpił niemiecki minister finansów Christian Lindner. Podczas dzisiejszego wystąpienia odrzucił brazylijską propozycję opodatkowania superbogatych. "Nie sądzimy, by była to właściwa koncepcja. Mamy w RFN odpowiednie opodatkowanie dochodów" - stwierdził.

 

Zobacz również: Donald Trump, wybory, giełda i polityczna korupcja. Ekspert: „Sytuacja jak z XIX wieku”

Reklama

 

Jak opodatkować miliarderów?

Nad koncepcją podatku dla superbogaczy myślą już nagrodzona Nagrodą Nobla ekonomistka Esther Duflo oraz Gabriel Zucman, dyrektorem Europejskiego Obserwatorium Podatkowego. Raport w tej sprawie ma się ukazać w najbliższych tygodniach.

Wiadomo, że Zucman zaproponował, aby osoby o bardzo wysokiej wartości netto – chodzi o około 3 000 osób, które mają co najmniej 1 mld USD w aktywach - płaciły co najmniej równowartość 2% swojego majątku w podatku dochodowym każdego roku. Wygenerowałoby to 250 mld USD rocznie dodatkowych wpływów, czyli np. połowę rocznych przychodów przewidywanych jako niezbędne dla krajów rozwijających się w celu sprostania wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu.

Joseph Stiglitz, słynny ekonomista uhonorowany Nagrodą Nobla, powiedział niedawno, że nierówności są problemem globalnym i należy się nimi zająć w ramach globalnej agendy. Przypomniał również, że to z najbogatszych trzeba starać się o nowe wpływy podatkowe, bo „dolne 50% świata, jeśli chodzi o zarobki, nie ma prawie żadnych pieniędzy czy aktywów". Według niego konieczne jest ustalenie nowych norm i zasad współżycia ekonomicznego, w ramach których najbogatsi będą musieli wnosić swój sprawiedliwy udział.

 

Zobacz również: Altus kontra KNF – sąd oddalił skargę na decyzję nadzoru. TFI bez licencji po aferze GetBack

Reklama

 

Susana Ruiz Rodriguez, regionalna koordynatorka ds. podatków w organizacji Oxfam, przypomina, że po raz pierwszy opodatkowanie superbogatych było omawiane na spotkaniach MFW. Oxfam szacuje, że roczny podatek majątkowy w wysokości ponad 8% we wszystkich krajach przyczyniłby się do utrzymania bogactwa miliarderów na stałym poziomie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Nie wszyscy miliarderzy chętnie dzielą się majątkiem z innymi ludźmi. Jednak są tacy. Od wielu dekad swój majątek rozdaje Warren Buffett, założyciel Berkshire Hathaway. Jego przyjaciel Bill Gates stworzył fundację Giving Pledge, do której donacje przekazuje wielu miliarderów.

Jedną z nich jest MacKenzie Scott, była żona założyciela Amazona, Jeffa Bezosa. Cztery lata temu po rozwodzie otrzymała ona 4% udziałów w internetowym gigancie handlu detalicznego. Od tego czasu rozdała około 14 mld USD, a i tak wciąż ma około 33,6 mld USD.

Jej były mąż Jeff Bezos, który jest trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem w wysokości 148 mld USD, zadeklarował rok temu w wywiadzie dla CNN, że chce oddać większość swojego majątku na cele charytatywne.

Reklama

 

Zobacz również: Wielkie oszustwo zdemaskowane. Ta witryna kradła dane osobowe na dużą skalę

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie korzyści przyniosłoby opodatkowanie superbogaczy?