Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie indeksy PMI w Chinach

Zaktualizowane wskaźniki PMI dla Chin okazały się zaskakujące, szczególnie w sektorze produkcji. To może dawać nadzieję na wystąpienie oczekiwanego ożywienia. Co czeka gospodarkę w kolejnych miesiącach? 

 

  • Działalność produkcyjna w Chinach powróciła do etapu ekspansji po raz pierwszy od sześciu miesięcy.
  • Wszystkie cztery najważniejsze indeksy PMI w Chinach wzrosły powyżej poziomu 50 pkt.  
  • Na juanie ciążą rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. 

 

 

Chiński przemysł pomiędzy ożywieniem a kryzysem 

Reklama

Chiński odczyt PMI dla sektora przemysłowego wzrósł we wrześniu z 49,7 do 50,2. W przypadku sektora usług odnotowano natomiast wzrost z 51,0 do 51,7. W obu przypadkach wyniki były lepsze od szacunków, zakładano odpowiednio 50,1 i 51,5. 

Indeks PMI pozwala z wyprzedzeniem wskazywać na kierunek, w jakim zmierza gospodarka. Wskaźnik śledzi nastroje menedżerów z poszczególnych branż, formułując prognozy. 

 

Indeks aktywności biznesowej w Chinach w zakresie usług ogólnych

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: S&P Global 

 

Reklama

Ogólnie wszystkie cztery najważniejsze indeksy PMI w Chinach wzrosły powyżej poziomu 50 pkt. Warto przypomnieć, że granica ta jest szczególnie istotna, gdyż oddziela wzrosty od spadków. Druga co do wielkości gospodarka wykazuje wzrost, choć wciąż jest mniejszy od oczekiwań. Problemem nie jest nawet sam sektor nieruchomości, ale słabszy popyt zewnętrzny. Ten powiązany jest z pogarszającą się koniunkturą na świecie. 

 

Zobacz również: Rekomendacje giełdowe we wrześniu 2023 – co zalecali analitycy? Akcje tych spółek z GPW mają największy potencjał!

 

Ożywienie nadejdzie wkrótce, ale na razie nie ma podstaw 

Raport dotyczący PMI pokazał, że działalność fabryk wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Może to sugerować, że wskaźnik osiągnął dno, po czym odbija w górę

“Ożywienie gospodarcze nie ma jeszcze solidnych podstaw ze względu na niewystarczający popyt krajowy, niepewność zewnętrzną i presję na rynku pracy” - skomentował odczyt Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group.  

W związku z niższym popytem przeprowadzono zwolnienia. Obecnie bezrobocie wśród młodych (od 18 do 26 roku życia) jest rekordowo wysokie

Według ekonomistów kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed władzą jest wdrożenie polityk stabilizacji gospodarczej, przy czym szczególne znaczenie będą mieć zwiększenie zatrudnienia i dochodów.

Reklama

Jak wskazuje Jeffrey Kleinop, strateg inwestycyjny w Charles Schwab & Co., nie tylko problemy nieruchomościowe wpływają na PKB. Według eksperta “eksport wyrobów przemysłowych do wszystkich części świata spadł w tym roku w związku z utrzymującą się globalną recesją „kartonową”. 

 

  

“Nie spodziewamy się znaczących bodźców fiskalnych ani monetarnych ze strony chińskich władz w nadchodzących miesiącach. Chociaż stłumiony bodziec polityczny oznacza więcej bólu dla korporacji i banków, pokazuje również, że Chiny w dalszym ciągu odchodzą od bezproduktywnego wzrostu napędzanego długiem” - skomentowali analitycy agencji S&P Global Ratings. 

Autorzy raportu zaznaczyli, że w poprzednich miesiącach Chiny wprowadziły szereg środków stymulujących gospodarkę. Jak widać, wciąż może to być niewystarczająco, aby doprowadzić do efektywnego wzrostu w średnim i długim terminie. Ożywienie gospodarcze nie ma jeszcze solidnych podstaw ze względu na niepewność zewnętrzną i presję na rynku pracy.

Reklama

 

Zobacz również: Boisz się kryzysu gospodarczego? Nadchodzi coś znacznie gorszego!

 

Juan pod presją - na walucie ciąży rentowność obligacji USA

Chiński juan ma przed sobą dużo więcej wyzwań. Ciążą na nim agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Na początku września CNY względem USD spadł do najniższego poziomu od 16 lat

 

Notowania CNY/USD - 5 lat

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Ludowy Bank Chin ogłosił, że będzie nadal wspierać osłabioną walutę w obliczu przedłużającego się kryzysu. Obecnie CNY jest jedną z najgorzej rokujących walut regionu. Jak wskazuje Mike McGlone, zagrożeniem dla juana są rosnące rentowności amerykańskich obligacji

 

Zobacz również: Przyjazne Osiedle - kto może zyskać na rządowym programie? Notowania tych spółek wystrzeliły po samych zapowiedziach

 

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie indeksy PMI w Chinach