Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie czynniki będą kształtować kursy złota i srebra?

  • Czy złoto będzie drożeć 2024?

  • Czy ceny srebra wzrosną?

  • Jakie czynniki będą kształtować kursy złota i srebra?

 

O aktualną sytuację i prognozy dotyczące złota i srebra zapytaliśmy Tomasza Gessnera, Dyrektora ds. Badań w Tavex.

Pierwszy z wakacyjnych miesięcy dobiega końca. Choć sezon ogórkowy rządzi się swoimi prawami i często przekłada się na rynkowy marazm, w tym roku było całkiem nieźle pod względem rynkowej zmienności. Spójrzmy pokrótce, co pozostawia po sobie lipiec na rynku złota i srebra oraz co z tego może wynikać na kolejny miesiąc.

 

Wykres. Cena złota i srebra

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

Reklama

 

Warto zauważyć, że dolarowa cena złota przesunęła 17. lipca ATH na 2483 USD. Srebru z kolei nie udało się wyjść powyżej majowych szczytów. Jeszcze w połowie lipca technicznie rynek złota oraz srebra prezentował się w krótszym horyzoncie, a więc z perspektywy wykresów dziennych, bardzo pro-wzrostowo, kreśląc kontynuacyjne formacje. Mocna kontra sprzedających może jednak sugerować, że tak gładko z kontynuacją nie pójdzie. I to w zasadzie motyw przewodni na sierpień.

 

 

Główną bolączką dla obu metali jest już od dłuższego czasu pozycjonowanie poszczególnych grup uczestników rynku kontraktów terminowych. Zarówno Swap Dealers (pod którymi kryją się grające na spadki banki bulionowe), ale i zabezpieczający się krótkimi pozycjami producenci, mają historycznie bardzo duże krótkie pozycje netto. W przeszłości w takich sytuacjach zwykle dochodziło najpierw do korekty, a dopiero po zredukowaniu przez te podmioty ekspozycji short rynek był nieco „oczyszczony” i przygotowany do kontynuacji ruchu w górę.

W ostatnich dniach spłynęło także nieco informacji z Chin, które przygasiły optymizm inwestorów na rynku metali szlachetnych. W poprzednich kwartałach byliśmy przyzwyczajeni do tego, że ze strony Chin płynęły same optymistyczne informacje. Od rekordowych zakupów złota w wykonaniu Ludowego Banku Chin, przez solidny import, po rekordowe premie cen metali w Szanghaju względem Londynu.

Reklama

 

Zobacz również: Polski fenomen gospodarczy. Rozwijamy się szybciej niż Chiny?

 

Tymczasem w ostatnich miesiącach tempo zakupów złota przez Ludowy Bank Chin wyraźnie spadało, by w maju i czerwcu odnotować zakupową pauzę. To z kolei przekłada się na unormowanie kwestii premii między Szanghajem a Londynem.

Spadek premii widoczny jest też na rynku srebra. Choć jego import w czerwcu prezentował się bardzo przyzwoicie, to już w odniesieniu do złota obserwowaliśmy jeden ze słabszych odczytów na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

 

 
Reklama

W kontekście sierpnia wygląda więc na to, że ostatni, nieudany atak na szczyty w połączeniu z lekkim usunięciem się na bok Chin, może poskutkować rozbudowaniem korekty cen metali, a w najlepszym wypadku wejściem w ruch boczny w progu zmienności znanym chociażby z lipca.

 

Zobacz również: Kupować surowce? Ekstremalne zjawisko pogodowe zbliża się wielkimi krokami

 

W kontekście jesieni zmienność na rynkach ponownie powinna się aktywować, bowiem najprawdopodobniej we wrześniu czeka nas już pierwsza obniżka stóp przez Fed, a w listopadzie mamy wybory prezydenckie w USA. Po ostatnich spadkach cen, także na rynkach akcji, nieco rosną apetyty inwestorów na coś więcej w wykonaniu Fedu. Prawdopodobieństwa kolejnych posunięć Rezerwy Federalnej zaczęły nawet dopuszczać w nieznacznym stopniu obniżkę już w najbliższą środę lub obniżkę we wrześniu, ale od razu o 50 pb. Ponieważ scenariusze te cechują się na razie bardzo niskim prawdopodobieństwem, ich ewentualna materializacja bardzo zaskoczyłaby rynek (generując oczywiście olbrzymią zmienność).

 

Reklama

 

Warto też przypomnieć temat powrotu do naturalnego kształtu krzywej dochodowości amerykańskich obligacji. W przeszłości, gdy krzywa wychodziła z inwersji (obligacje długoterminowe ponownie zaczynały płacić więcej od krótkoterminowych), zwykle zwiastowało to nadchodzącą recesję w amerykańskiej gospodarce (uruchamiając serię obniżek stóp procentowych). W jaki sposób dochodziło do normalizacji (spadek lub wzrost rentowności) i co działo się wówczas z rynkami akcji i złotem? O tym szerzej w poniższym filmie:

 

Perspektywy dla złota i srebra

Jak zwrócił uwagę Tomasz Gessner, w nadchodzących miesiącach kursy złota i srebra mogą ulegać wpływowi kilku kluczowych czynników. Po lipcowym nieudanym podejściu do osiągnięcia nowych szczytów, możliwe jest, że ceny metali będą rozbudowywać korektę. Zmniejszenie zakupów złota przez Ludowy Bank Chin oraz obniżenie premii między rynkiem szanghajskim a londyńskim mogą dodatkowo wpłynąć na sytuację na rynku. W nadchodzącej jesieni spodziewać się można wzrostu zmienności, zwłaszcza jeśli Fed zdecyduje się na obniżki stóp procentowych lub jeśli dojdzie do dalszej normalizacji krzywej dochodowości obligacji amerykańskich.

 

Zobacz również: Padł rekord zadłużenia. Blisko 75 tysięcy dolarów nowego długu na sekundę

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie czynniki będą kształtować kursy złota i srebra?