Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki odczyt PCE Core z USA w listopadzie

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje tzw. szybki szacunek inflacji CPI w listopadzie. Według naszej prognozy wyniesie ona 6,6% r/r, a więc tyle samo co w październiku. Oznaczałoby to przerwanie trwających od marca systematycznych spadków rocznego wskaźnika CPI. Według naszej prognozy inflacja CPI w ujęciu m/m przyspieszy natomiast do ok. 0,7% m/m z 0,3% m/m miesiąc wcześniej. Przyczyni się do tego wzrost cen paliw o ok. 7% m/m. W naszej ocenie dane te będą kolejnym dowodem uporczywego charakteru inflacji utrzymującej się wyraźnie powyżej celu Rady Polityki Pieniężnej. Perspektywy inflacji, wraz ze zmianą funkcji reakcji większości członków Rady na bardziej jastrzębią, przemawiają za oczekiwaniami braku zmian stóp procentowych w Polsce w najbliższych miesiącach.

PL: Wraz z wstępnymi danymi inflacyjnymi poznamy szczegółowe dane o PKB w 3Q 2023. Przypomnijmy, że według wstępnego szacunku PKB wzrósł o 0,4% r/r po spadku o 0,6% r/r w 2Q 2023. W ujęciu kw/kw PKB wzrósł natomiast o 1,4%, a więc szybciej niż średnia wieloletnia. Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że czynnikiem wspierającym gospodarkę były m.in. inwestycje i eksport netto, pomimo słabego popytu z zagranicy. Powyższe informacje dotyczą dynamik rok do roku. Natomiast w ujęciu kw/kw dość mocny wzrost będzie pokazany zapewne w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych. Dobrze to rokuje dla aktywności gospodarczej w przyszłości, co utrudniać będzie jednak powrót inflacji do celu.

 

Zobacz także: Krajowe indeksy mocno w dół - nawet sektor bankowy nie był w stanie uratować sytuacji

 

 

Reklama

EZ: Dziś poznamy także wstępne dane inflacyjne ze strefy euro w listopadzie. Według konsensusu prognoz inflacja HICP wyniesie 2,8% r/r wobec 2,9% r/r w październiku, aczkolwiek niższe od oczekiwań wczorajsze dane inflacyjne z Hiszpanii i Niemiec stanowią ryzyko w dół dla tych oczekiwań. Dane w naszej ocenie nie powinny jednak zmienić bieżącej jastrzębiej retoryki Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

US: Godz. 14:30 to natomiast czas publikacji inflacji PCE (deflator konsumpcji prywatnej) w USA w październiku. Oczekuje się spadku tego wskaźnika do 3,1% r/r z 3,4% r/r we wrześniu, a indeksu bazowego do 3,5% r/r z 3,7% r/r. Naszym zdaniem niespodzianka w dół mogłyby oddziaływać na wycenę przez rynki przyśpieszenia pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed.

 

Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 1Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 1

 

Wydarzenia i komentarze

EZ: Według wstępnych danych inflacja HICP w Niemczech wyniosła w listopadzie 2,3% r/r wobec 3,0% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się niższe od konsensusu, który wynosił 2,6% r/r. Nie znamy pełnej struktury inflacji, niemniej szczątkowe dane urzędu statystycznego wskazują, że dezinflacja miała szeroki zakres. Głębszemu spadkowi r/r cen energii (w tym paliw) i niższej inflacji cen żywności towarzyszył zapewne także spadek inflacji bazowej. W listopadzie niższa od oczekiwań okazała się ponadto inflacja CPI w Hiszpanii. Dane te potwierdzają trajektorię dezinflacji w strefie euro. Niemniej odczyty za listopad najpewniej nie wpłyną na retorykę Europejskiego Banku Centralnego na ostatnim posiedzeniu w tym roku zaplanowanym na 14 grudnia. Rada Prezesów EBC kupuje sobie jeszcze trochę czasu dla oceny trwałości obniżenia inflacji i oddziaływania dokonanego zacieśniania polityki pieniężnej. Niemniej, w kontraście do jastrzębich komentarzy płynących z EBC obecnie uwaga rynków koncentruje się na przewidywaniach co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych. Do wzmianek o scenariuszu cięć stóp procentowych musimy jednak poczekać do posiedzeń w 2024 r.

Reklama

 

Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 2Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 2

 

Rynki na dziś

Koniec listopada na rynkach finansowych zapowiada się emocjonująco z uwagi na rozbudowane kalendarium danych makroekonomicznych. Lokalnie najważniejsze będą publikacje wstępnej inflacji CPI i szczegółów PKB w 3Q 2023. Nie uważamy jednak, by odczyty mogły w istotny sposób wpłynąć na perspektywy stóp procentowych w Polsce, gdyż Rada Polityki Pieniężnej prezentuje obecnie mniej łagodne podejście w stosunku do narracji z przełomu 3Q i 4Q. Globalnie liczyć się zaś będą dane inflacyjne z USA i strefy euro, przy czym po wczorajszych odczytach o presji cenowej w Niemczech i Hiszpanii przestrzeń do niespodzianki po stronie danych europejskich jest wyraźnie mniejsza. Za kluczowe uważamy dziś dane o inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych.

 

Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 3Inflacja PCE z USA kluczowa dla rynków. Spadek może zwiększyć nadzieje na szybsze obniżki  - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki odczyt PCE Core z USA w listopadzie