Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki odczyt HICP w strefie euro za kwiecień

Szybki odczyt inflacji w strefie euro, mimo że okazał się zgodny z oczekiwaniami, wcale nie jest optymistyczny. Rosnące tempo inflacji w skali roku w porównaniu do marcowego odczytu świadczy o tym, że walka z drożyzną w strefie euro nie będzie łatwa, a powrót do celu inflacyjnego EBC zajmie jeszcze wiele czasu. Pozytywnym aspektem dzisiejszych danych jest odczyt inflacji bazowej, która po raz pierwszy od wielu miesięcy… nie wyznaczyła nowego historycznego rekordu danych.

 

Na skróty:

  • Eurostat opublikował wstępne dane na temat kwietniowej inflacji w strefie euro
  • Są one zgodne z oczekiwaniami rynkowymi
  • Inflacja HICP wyniosła 7% r/r, wobec 6,9% w skali roku miesiąc wcześniej
  • Inflacja bazowa HICP spadła do 5,6% w ujęciu rocznym (5,7% r/r w marcu)
  • Inflacja HICP wciąż rośnie jednak w tempie 0,7% miesięcznie, a bazowa HICP 1% w porównaniu do marca
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Inflacja w kwietniu w strefie euro

Eurostat opublikował szybki odczyt inflacji w strefie euro za kwiecień. Wskaźnik inflacji zharmonizowanej (HICP) w zeszłym miesiącu wyniósł równe 7% w skali roku i 0,7% w ujęciu miesięcznym, natomiast inflacja bazowa HICP (z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw) wyniosła 5,6% w skali roku i 1% w porównaniu do marca.

Szacunkowe dane za kwiecień są zgodne z oczekiwaniami analityków, choć warto zauważyć, że inflacja bazowa okazała się nieznacznie niższa od konsensusu rynkowego, który zakładał odczyt wskaźnika Core HICP na poziomie 5,7% w skali roku. Jest to jednocześnie pierwszy odczyt inflacji bazowej od czerwca zeszłego roku, w którym roczna dynamika cen z wyłączeniem żywności i energii nie rośnie i tym samym nie wyznacza nowych historyczne ich maksimów (obecnie jest to 5,7% w skali roku).

Dla porównania, w marcu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 6,9% w skali roku oraz 0,9% w ujęciu miesięcznym, zaś inflacja bazowa HICP 5,7% r/r oraz 1,3% m/m.

Wg wstępnych danych Eurostatu żywność, alkohol i tytoń w kwietniu podrożały o 13,6% w skali roku (wobec 15,5% r/r w marcu), towary przemysłowe nieenergetyczne o 6,2% r/r w porównaniu z 6,6% w marcu), usługi o 5,2% r/r w porównaniu z 5,1% w marcu, zaś energia o 2,5% r/r w porównaniu z -0,9% w marcu.

Reklama

Do wzrostu rocznej dynamiki inflacji HICP w kwietniu przyczyniła się relatywnie niska baza statystyczna z zeszłego roku - w kwietniu 2022 roku wskaźnik HICP wynosił 7,4% w skali roku, czyli tyle samo, ile miesiąc wcześniej.

Dzisiejszy wstępny odczyt inflacji w strefie euro przełamał dotychczasowy trend spadkowy danych HICP, które do marca systematycznie spadały na przestrzeni pięciu poprzednich odczytów. Szczyt inflacji w strefie euro został osiągnięty w październiku zeszłego roku, gdy dynamika wzrostu cen wynosiła 10,6% w skali roku. Trudno jednak mówić o znaczącej dezinflacji, skoro dynamika cen w skali miesiąca wcale nie odpuszcza, a nawet rośnie - w kwietniu ceny rosły w tempie 0,7% miesięcznie, podczas gdy w marcu było to 0,9% m/m, a w lutym 0,8% m/m.

Dzisiejsze dane na temat inflacji w strefie euro mają charakter szacunkowy i nie są kompletnie. Na pełne dane Eurostatu za kwiecień poczekamy do poniedziałku 17 maja.

Sprawdź również: Majówka i tydzień bankierów centralnych. Kurs dolara, euro i złotego będzie reagował na te wydarzenia!

 

Reklama

 

W najbliższy czwartek poznamy również dane Eurostatu dotyczące inflacji producentów w strefie euro za marzec.  Prognozy analityków zakładają gwałtowne hamowanie dynamiki wskaźnika PPI - w grudniu zeszłego roku wynosił on 24,6% w skali roku, w styczniu było to już 15,1% r/r, a w lutym 13,2% w porównaniu do lutego 2022 roku.

W tym samym dniu odbędzie się również posiedzenie Rady Prezesów EBC.

Sprawdź również: Inflacja w Polsce znowu spada! Najnowsze dane przebiły oczekiwania analityków

Czytaj więcej