Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki kurs akcji Asbis

Jedna z najmocniejszych spółek na warszawskiej giełdzie, która w ciągu roku podwoiła swoją wartość, a w ostatnich 5 latach przyniosła 750% stopę zwrotu, ogłosiła rekomendację dywidendy za zeszły rok. Asbis, mimo trudnego 2022 roku, poradził sobie bardzo dobrze, czego skutkiem będzie najwyższa dywidenda w historii spółki.

Sprawdź również: Pozytywna rekomendacja napisana na zlecenie spółki... zbliża jej kurs do historycznych szczytów

 

 

Na skróty:

  • Zarząd Asbis rekomenduje wypłatę dywidendy na poziomie 0,25 dolara za 2022 rok
  • Wraz z zaliczką na poczet dywidendy, łączna kwota udziału w zysku za 2022 rok wyniesie 0,45 USD
  • Tym samym będzie to najwyższa dywidenda w historii Asbisu
  • We wtorek spółka poinformowała również o kolejnej inwestycji w biotechnologię
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Rekordowa dywidenda Asbis

W środę Rada Dyrektorów spółki Asbis zarekomendowała wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 roku na poziomie 0,25 dolara. Jeżeli rekomendacja zostanie zaakceptowana przez WZA, będzie oznaczało to, że łączna wysokość dywidendy za zeszły rok wyniesie 0,45 USD na akcję. Przy kursie USD/PLN na poziomie 4,30 oznacza to wypłatę na poziomie 1,93 złotego, co będzie rekordowo wysoką dywidendą.

Asbis Enterprises ma dość długą historię podziału zysku z akcjonariuszami. Pierwsza dywidenda została wypłacona w 2008 roku (0,21 PLN na akcję), zaś od 2017 roku, czyli już od siedmiu lat, spółka regularnie dzieli się zyskiem, od 2018 roku również w formie zaliczki na poczet dywidendy. Łączna dywidenda (wraz z zaliczką) za 2021 rok wyniosła 1,24 PLN, w 2020 roku było to 1,12 PLN, a w 2019 roku 0,55 PLN.

Reklama

Asbis ma za sobą bardzo dobry rok, mimo dużego zaangażowania na rynku rosyjskim i ukraińskim przed wybuchem wojny. Jeszcze w 2021 roku ponad 30% przychodów spółki pochodziło z tych dwóch krajów. Reakcja na wydarzenia za wschodnią granicą wymagała szybkiej modyfikacji dotychczasowego modelu działalności i skupienia się na sprzedaży w innych regionach. Asbis zwiększył również udział transakcji online w strukturze swoich przychodów, co przyczyniło się, mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, do zauważalnej poprawy marż operacyjnych. W 2020 roku marża brutto Asbisu wynosiła 5,8%, rok później (2021) było to 7,1%, natomiast w 2022 roku marża brutto wzrosła do rekordowych 8,5%.

Przychody ze sprzedaży w 2022 roku wyniosły 2,69 mld dolarów, wobec 3,077 mld USD w rekordowym 2021 roku. Zeszłoroczny zysk netto Asbisu był jednak bardzo bliski rekordu z 2021 roku - w 2022 roku wynik netto wyniósł 75,86 mln dolarów, wobec 77 mln dolarów rok wcześniej (spadek o 1,5% r/r). Wynik EBITDA również był bardzo zbliżony - w 2021 roku wyniósł 118,82 mln dolarów, zaś w zeszłym roku było to 5,87 mln USD.

Akcje Asbisu wciąż notowane są blisko historycznych maksimów (30,2200 PLN) - na środowej sesji kurs przekracza 28,5000 PLN.

Sprawdź również: Dywidenda od ASBIS: Rada Dyrektorów zarekomendowała rekordową wypłatę dla akcjonariuszy za 2022

 

Kolejna spółka w portfelu Asbis

We wtorek przed rozpoczęciem sesji Asbis poinformował o zakupie 4,5% udziałów w spółce biotechnologicznej Theramir Limited za kwotę 800 tys. EUR. Środki zostaną wykorzystane przez Theramir do zakończenia przedklinicznego rozwoju nowych leków i przygotowania technologii do umowy licencyjnej z partnerem farmaceutycznym, która pozwoli na rozpoczęcie badania klinicznego I fazy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Reklama

Spółka biotechnologiczna, w którą zainwestował Asbis istnieje od 2016 roku i zajmuje się terapiami onkologicznymi - opracowała technologię wykorzystującą pęcherzyki zewnątrzkomórkowe pochodzące z komórek macierzystych, zaprojektowaną do dostarczania terapeutycznych sekwencji mRNA bezpośrednio do guzów litych w celu zablokowania wielu procesów nowotworowych i przywrócenia komórek rakowych do normalnego stanu.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza inwestycja dystrybutora sprzętu elektronicznego w ten sektor - Asbis pod koniec zeszłego roku kupił 16% udziałów w cypryjskiej spółce Promed Bioscience (również za 800 000 euro) oraz 15,5% udziałów w spółce RSL Revolutionary Labs (również z Cypru) za 700 tys. EUR.

Sprawdź również: Gruba ryba z GPW wpada w sieci nadzoru finansowego. Znany giełdowy spekulant ma problemy z KNF

 

Czytaj więcej