Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaki jest wzrost gospodarczy w Niemczech?

Z artykułu dowiesz się: 

  • Jaki jest wzrost gospodarczy w Niemczech?
  • Co się dzieje z niemiecką gospodarką?
  • Co jest największym problemem w Niemczech?

 

 

Niemiecka gospodarka w tarapatach 

W niemieckiej gospodarce źle się dzieje. Najnowsze dane pokazują, że w drugim kwartale 2024 roku PKB Niemiec zmniejszył się o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem. To kolejny kwartał spadku w największej europejskiej gospodarce, potwierdza to utrzymujący się trend stagnacji. W drugim kwartale 2024 roku Niemcy wyprodukowały 1 bilion 65 miliardów euro, co oznacza minimalny spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem (1 bilion 66 miliardów euro) oraz wzrost o 4% w skali roku (1 bilion 24 miliardy euro). Jednak warto zauważyć, że ten wzrost jest efektem inflacji. Po jej uwzględnieniu wzrost wyniósł właściwie zero.

Wykres. ​​Niemcy - Produkt Krajowy Brutto (PKB) (k/k).

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Investing.

Reklama

 

Nastroje w przemyśle również są pesymistyczneindeks oczekiwań Instytutu Ifo, kluczowy wskaźnik nastrojów w niemieckim biznesie, spadł w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu. Z kolei agencja Bloomberg zauważa, że spadki inwestycji i wydatków konsumpcyjnych negatywnie wpłynęły na niemiecką gospodarkę w drugim kwartale, eliminując nadzieje na wyjście ze stagnacji. Inwestycje kapitałowe spadły o 2,2%, a konsumpcja zmniejszyła się o 0,2%. Jednocześnie wydatki rządowe wzrosły o 1%.

Niemcy popadają w kryzys. - mówił w komentarzu do najnowszych danych prezes instytutu Ifo Clemens Fuest.

 

Słaby kwartał w niemieckiej gospodarce nie jest niczym nowym. Jak pokazuje poniższy wykres, Niemcy nie notują wzrostu już od 6 lat.

Wykres. PKB Niemiec.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Jeroen Blokland, X. 

Reklama

 

Od 2020 gospodarka Niemiec stoi w miejscu. Zdecydowanie nie uzasadnia tego załamanie w 2020 roku, czyli w czasie pandemii. Od tego czasu większość globalnych gospodarek weszła na ścieżkę wzrostu, ale niemiecka tak się nie zachowała. - mówił nam Piotr Kuczyński (analityk rynków finansowych w Xelionie).

 

Więcej o niemieckich problemach pisaliśmy tutaj: Polska z rekordowym wzrostem płac. Bijemy Niemców na głowę

 

Polska vs Niemcy: dane gospodarcze zaskakują

Załamanie gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów to fatalne wiadomości dla naszej gospodarki. Należy pamiętać, że Niemcy są naszym głównym partnerem gospodarczym i najważniejszym odbiorcą polskiego eksportu.

Jednakże jak dotąd wyniki polskiej gospodarki pozytywnie zaskakują. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w II kwartale 2024 roku PKB Polski, po uwzględnieniu inflacji, wzrósł realnie o 3,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku wyniósł 1,5%, co stanowi niemal dwukrotne przyspieszenie. - Mocne PKB za 2kw24 (potwierdzone 3,2%r/r vs 2,0 w 1kw24) z korzystną strukturą, co do której mamy jednak wątpliwości. Motorem ożywienia jest konsumpcja (bez zaskoczeń 4,7%r/r podobnie jak w 1kw24), ale zaskakująco wysoki wzrost osiągnęły inwestycje (2,7%r/r). - czytamy w komentarzu analityków ING.

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Zobacz: Polski fenomen gospodarczy. Rozwijamy się szybciej niż Chiny?

 

Dlaczego niemiecka gospodarka cierpi?

Kuczyński, zapytany o przyczyny problemów niemieckiej gospodarki, wskazał na trzy główne czynniki. - Po pierwsze tanie surowce energetyczne z Rosji są już przeszłością, więc konkurencyjność eksportu Niemiec maleje, a przecież niemiecka gospodarka jest nastawiona na eksport. Po drugie Niemcy eksportowali wiele swoich produktów do Chin, a tam gospodarka też nieco szwankuje. I na koniec – niemiecki przemysł motoryzacyjny to jeden z fundamentów gospodarki. Od dłuższego już czasu potężna konkurencja z Chin oraz spadek popytu na auta elektryczne uderzają w ten sektor niemieckiej gospodarki. - komentował specjalnie dla FXMAG analityk Xelion. 

Więcej o problemach w Niemczech pisaliśmy tutaj: Źle się dzieje w niemieckiej gospodarce. Nie chcą już zakładać własnych firm, płace spadają

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jaki jest wzrost gospodarczy w Niemczech?