Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka wartość Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego

  • Szczególnie udane były inwestycje w akcje. Ile zarobił na giełdzie?
  • Jednak nieruchomości i OZE przyniosły straty
  • Jak działa Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny?

 

Astronomiczne zyski norweskiego funduszu

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny odnotował rekordowy kwartalny zysk w wysokości 1,2 bln NOK (około 440 mld PLN) w I kwartale 2024 roku. Jego wartość wzrosła do astronomicznego rozmiaru 6,5 bln PLN.

Tym samym, największy fundusz narodowy na świecie stał się jeszcze większy. Duża w tym zasługa hossy na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zainwestowana jest lwia część kapitału posiadanego przez norweską instytucję.

Była to najwyższa kwartalna stopa zwrotu funduszu osiągnięta od czasu jego utworzenia w 1996 roku. Zysk jest większy o 35% większy niż w analogicznym okresie rok temu, gdy było to 893 mld NOK (330 mld PLN).

Reklama

Stopa zwrotu funduszu z inwestycji na rynkach akcji wyniosła pokaźne 9,1% (rok do roku) w I kwartale 2024 roku. Jednak ogólna stopa zwrotu z inwestycji funduszu rok do roku wyniosła 6,3%. To nieco gorzej niż 6,4%, które przeciętnie osiąga norweska instytucja.

Wynik na inwestycjach na rynkach obligacji wyniósł -0,4%, a na nieruchomościach było to -0,5%. Stopa zwrotu z inwestycji w nienotowaną infrastrukturę energetyczną OZE wyniosła z kolei -11,4%.

"Nasze inwestycje akcyjne przyniosły bardzo wysoki zwrot w I kwartale (2024 roku), szczególnie napędzane przez rosnący sektor technologiczny" - stwierdził zastępca dyrektora generalnego funduszu, Trond Grande.

"To niezwykle mocny kwartał" - dodał.

W rezultacie, obecny rozmiar funduszu na obywatela Norwegii to już blisko 1,2 mln PLN. Zysk w I kwartale zapewnił dodatkowe 80 tys. PLN na każdego Norwega.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek nieruchomości w USA jest pod sporą presją! Kiedy ważne zmiany?

 

Wykres: Łączna wartość Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego w NOK

Reuters Graphics Reuters GraphicsReuters Graphics Reuters Graphics

Źródło: Norges Bank, Reuters.

Reklama

 

Na koniec marca 2024 roku, około 72,1% aktywów norweskiego funduszu znajdowało się w akcjach, podczas gdy 26% zainwestowano w instrumenty o stałym dochodzie (obligacje), 1,8% w nieruchomości oraz 0,1% w infrastrukturę energii odnawialnej.

 

Czytaj również: Inflacja w Szwecji - znamy nowe dane! Duże niedowartościowanie korony SEK

 

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny - kilka faktów

Norweski Rządowy Fundusz Emerytalny (Statens pensjonsfond utland) znany jest także jako “Oljefondet”, czyli fundusz “ropy”. To potężna instytucja finansowa założona w 1990 roku.

Reklama

Fundusz ten zasilany jest z dochodów z norweskiego sektora naftowego. Jego celem jest zarządzanie środkami w sposób zrównoważony, aby zabezpieczyć przyszłe pokolenia Norwegów. Jest to jeden z największych funduszy majątkowych na świecie i największy narodowy.

Jego zasoby są powiększane przez nadwyżki generowane przez norweski sektor naftowy. Wpływy pochodzą głównie z podatków firm, ale także z płatności za licencje na poszukiwanie ropy naftowej czy z dywidend państwowych spółek naftowych. Szacuje się, że obecne przychody z sektora naftowego znajdują się w szczytowym okresie i będą spadać w kolejnych dekadach.

Strategia inwestycyjna norweskiego funduszu zakłada lokowanie 60% kapitału w akcje, 35-40% w obligacje i do 5% w nieruchomości. Cała suma inwestowana jest na rynkach zagranicznych. 

Do tej pory fundusz zainwestował w ponad 8,8 tys. spółek w ponad 70 krajach na całym świecie.

 

Zobacz również: Kurs korony norweskiej przed wystrzałem. Wzrost ceny NOK ma wiele argumentów, uważają ekonomiści

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka wartość Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego