Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja europejskiej gospodarki w październiku

Strefa Euro jest bliska recesji. Najnowsze dane obejmujące wskaźniki PMI nie napawają optymizmem. Oprócz przemysłu załamują się również usługi. To najgorsze wyniki od lat. 

 

  • Wskaźniki PMI wskazują na dalsze kurczenie się kluczowych sektorów w strefie euro. 
  • Analitycy Pekao zwracają uwagę, że raport "czyta się jak nekrolog". 
  • Wyłączając pandemię to najniższy odczyt od marca 2013 r. 

    

Reklama

 

PMI dla strefy euro - są najnowsze dane 

Odczyty z Francji wskazują na indeks PMI dla przemysłu wynoszący 42,6, a PMI dla usług 46,1. Według prognoz rynkowych oczekiwano kolejno 44,8 i 44,6. To 9. miesiąc z rzędu spadku aktywności francuskich fabryk, powiązany z redukcją popytu (6. miesiąc spadku zamówień).  

Kolejne dane dotyczą Niemiec. W tym przypadku zarejestrowano wartości odpowiednio 40,7 PMI dla przemysłu i 48 PMI dla usług (poprzednio było to 39,6 dla przemysłu oraz 50,3 dla usług). Jak wskazują analitycy S&P, na początku IV kwartału gospodarka pozostawała w fazie kurczenia się, a główną przeszkodą na drodze do wzrostu okazał się sektor produkcyjny. 

Warto przypomnieć, że wynik poniżej 50 pkt oznacza spadek aktywności. 

"Dalsze oznaki osłabienia aktywności przenoszą się na rynek pracy, gdyż zatrudnienie spada drugi miesiąc z rzędu i to w nieco szybszym tempie. Nastroje wśród przedsiębiorców pozostały pesymistyczne" - komentują ekonomiści. 

Reklama

 

 

Reklama

Jeśli chodzi o strefę euro, indeks PMI dla przemysłu wyniósł 43 (oczekiwano 43,7, poprzednio 43,4), natomiast PMI dla usług 47,8 (oczekiwano 48,7, poprzednio 48,7). 

Ekonomiści Pekao komentują, że "raport towarzyszący indeksom PMI czyta się jak nekrolog", zwracając uwagę na "sygnały ożywienia w ilościach homeopatycznych". 

 

Zobacz także: Inflacja w UE - nowe dane! Polska w niechlubnym gronie. Zobacz jak reaguje kurs euro (EUR) 

 

Wskaźniki PMI - strefa euro

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: S&P Global 

 

Prognozowana recesja. Jak reaguje rynek? 

Analitycy Commerzbanku przewidują, że wskaźniki PMI dla strefy euro jeszcze bardziej osłabiają wszelkie nadzieje na ożywienie gospodarcze. 

"Wydaje się, że pytanie brzmi, jak długo podstawowe stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, zanim ponownie zostaną obniżone. Rynek widzi prawdopodobieństwo, że stanie się to wiosną. (...) Jeśli w czwartek EBC zachowa ostrożność w odniesieniu do przyszłych perspektyw gospodarczych, euro może ucierpieć jeszcze bardziej" - komentują ekonomiści.  

Dodają, że wciąż jest mało prawdopodobne, że EBC zdecyduje się na obniżki stóp jeszcze w tym roku. 

Reklama

Analitycy XTB wskazują, że po publikacji danych nastąpiło cofnięcie się EUR/USD

 

Czytaj również: Recesja w gospodarce UE: są kolejne oznaki. Problemy przemysłu w Europie

 

Notowania EUR/USD - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Może być jeszcze gorzej, gdyż Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank w wypowiedzi dla agencji Reutera wskazuje na pogarszającą się sytuację, która może skutkować recesją. 

"Nie zaskoczyłaby nas łagodna recesja w strefie euro w drugiej połowie tego roku, z dwoma kolejnymi kwartałami ujemnego wzrostu" - komentuje ekspert. 

 

Sprawdź także: Słynny niemiecki koncern obniża prognozy, a akcje lecą w dół

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sytuacja europejskiej gospodarki w październiku