Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w Polsce według GUS

Główny Urząd Statystyczny podał finalny odczyt inflacji za kwiecień, potwierdzając tym samym spadek 16,2% do 14,7% w ujęciu rocznym. Problemem pozostaje wciąż wysoka inflacja bazowa. To właśnie jej obniżenie będzie kluczowe w kolejnych miesiącach. 

 

  • Finalny odczyt GUS inflacji za kwiecień wyniósł 14,7% (przy wzroście cen towarów o 15,1% i usług o 13,3%).
  • Inflacja bazowa zmieniła się stosunkowo nieznacznie, co niepokoi ekonomistów.   
  • W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,7% (usługi 1,4% m/m, towary 0,5% m/m). 

 

 

Inflacja w Polsce w kwietniu - GUS podaje finalny odczyt 

Niestety wciąż inflacja nie spada tak szybko, jak oczekują tego Polacy. Celem Narodowego Banku Polskiego jest sprowadzenie jej do poziomu 2,5%. 

Główny Urząd Statystyczny zwraca uwagę, że w kwietniu szczególny wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,3%), żywności (o 0,4%), mieszkania (o 0,3%) oraz transportu (o 0,8%). To one w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu. 

"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 19,9%), mieszkania (o 17,2%), rekreacji i kultury (o 14,9%) oraz restauracji i hoteli (o 16,2%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 4,89 p. proc., 4,24 p. proc., 0,91 p. proc. i 0,82 p. proc." - dodaje GUS. 

Zobacz również: W co inwestować w czasie recesji? Poznaj 3 wskazówki ułatwiające dywersyfikację portfela

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: GUS

 

Według analityków Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych ceny dalej będą rosły, ale z mniejszą dynamiką niż w ostatnich miesiącach. Problemem wciąż pozostaje wysoka inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii), odporniejsza na zmiany i cykle zachodzące w gospodarce. 

Na podstawie szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego inflacja w Polsce pozostanie na podwyższonym poziomie do końca 2023 r. Eksperci PIE prognozują, że inflacja bazowa wyniesie w tym roku średnio 11,1%. 

Zobacz również: Inflacja w Polsce w maju 2023 - ile wyniesie? Te dane są jednoznaczne

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: GUS

 

Według analityków PKO Research trend spadkowy będzie kontynuowany. Eksperci podają, że w maju 2023 r. inflacja spadnie poniżej 14% r/r, a w IV kw. poniżej 10% r/r.  

 

Inflacja w Polsce na tle Europy - kwiecień 2023 

Jak informuje MacroNext, w regionie w kwietniu w ujęciu miesięcznym spadek odnotowano jedynie w Czechach. W czwartym miesiącu roku wskaźnik cen u naszych południowych sąsiadów wyniósł 12,7% r/r wobec 15% r/r w marcu (konsensus zakładał 13,3% r/r). Ceny rosły najwolniej od marca 2022 r. Co istotne, w Czechach spada dynamika miesięczna. Wskaźnik CPI spadł o 0,2% względem marca. Największe zmiany odnotowano w przypadku cen żywności. Statystycy z Czech ostrzegają jednak przed nadmiernym entuzjazmem. Według nich obecne dane są wynikiem wysokiej bazy z minionego roku. Po ataku Rosji na Ukrainę drastycznie wzrosły m.in. ceny energii. 

 

Reklama

 

W strefie euro wskaźnik inflacji zharmonizowanej (HICP) w kwietniu wyniósł 7% w ujęciu rocznym i 0,7% w ujęciu miesięcznym, natomiast inflacja bazowa HICP (z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw) wyniosła 5,6% w skali roku i 1% w porównaniu do marca.  

Zobacz również: Analiza KGHM - czy miedziowy gigant będzie miał problemy, mimo rozwoju elektromobilności?

Czytaj więcej