Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka decyzja Banku Turcji w maju

Dzisiaj turecki bank centralny, podobnie jak w zeszłym miesiącu, zdecydował się na nieobniżanie stóp procentowych. Stopy pozostały na niskim poziomi mimo inflacji utrzymującej się na wysokim poziomie. Decyzja ta nie wywarła żadnego widocznego wpływu na wartość tureckiej liry.

 

  • Bank centralny Turcji zgodnie z oczekiwaniami ekspertów nie podwyższył stóp procentowych. Główna stopa pozostaje na poziomie 8,5%, stopa pożyczkowa dalej na poziomie 10%, a depozytowa na poziomie 7%. Z kolei stopa płynnościowa utrzymuje się na poziomie 13%.
  • Lira pozostała w pełni neutralna na tę sytuację.
  • Turcja kontynuuje tym samym niebezpieczną politykę niskich stóp procentowych mimo wysokiej inflacji (zaniżony kwietniowy odczyt wskazał 43,68%).
  • 28 maja odbędzie się II tura wyborów prezydenckich w Turcji pomiędzy dotychczas rządzącym prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem a „tureckim ghandim” Kemalem Kilicdaroglu.

 

 

Reklama

 

Turcy kontynuują niekonwencjonalną politykę pieniężną...

Podobnie jak w zeszłym miesiącu, turecki bank centralny nie zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych, pozostawiając główną stopę na poziomie 8,5%. Inne stopy również nie wzrosły, stopa pożyczkowa dalej na poziomie 10%, a depozytowa na poziomie 7%. Z kolei stopa płynnościowa utrzymuje się na poziomie 13%.

Turcy kontynuują tym samym niekonwencjonalną politykę niskich stóp procentowych mimo wysokiej inflacji (kwietniowy odczyt upolitycznionego Tureckiego Instytutu Statystycznego wskazał 43,68%).

Przypomnijmy, że w 2022 roku bank centralny Turcji obniżył stopę procentową o 500 punktów bazowych, w założeniu „przeciwdziałając spowolnieniu gospodarczemu”.

Zobacz również: Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?

 

 

...pod dyktando prezydenta Erdogana

Tajemnicą poliszynela jest wpływ panującego prezydenta Erdogana na decyzję tureckiego banku centralnego. Nie jest sekretem, że Turcja przez 20 lat rządów Erdogana coraz bardziej zbliża się do autorytaryzmu. Teoretycznie niezależne tureckie organy były wielokrotnie dyscyplinowane za opinie lub decyzję wydaną nie po myśli prezydenta. Jednym z najgłośniejszych tego typu sytuacji była dymisja szefa tureckiej agencji statystycznej Sait Erdal Dincera za… opublikowanie danych inflacyjnych za rok 2021, które wykazały rekordowy wówczas odczyt.

 

 

Reklama

Ich ostatnia decyzja dot. stóp procentowych była motywowana politycznie i prawdopodobnie zapadła znacznie wcześniej niż na dzisiejszym posiedzeniu. Turecki prezydent zapowiedział już w kwietniu, że stopy procentowe będą spadać tak długo, jak on będzie u władzy, a inflacja będzie spadać wraz z nimi. Utrzymanie niskich stóp na poprzednim poziomie procentowych pozwoliło relatywnie ustabilizować lirę przed nadchodzącą II turą wyborów prezydenckich.  

Jednak ta kontrowersyjna polityka zaczyna budzić coraz więcej wątpliwości w samym obozie władzy prezydenta Erdogana czyli Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Według amerykańskiej agencji prasowej Reuters, "nieformalna grupa" z rządzącej AKP rozważa, czy prezydent Turcji powinien porzucić politykę cięcia stóp procentowych i stymulowania gospodarki dużymi wydatkami.

Zobacz również: Kurs dolara runął, bank centralny zakończył cykl podwyżek!

 

Notowania dolara amerykańskiego do tureckiej liry (USDTRY)

 grafika numer 1

Źródło: stooq.pl

 

Rozstrzygająca tura wyborów tuż za rogiem

Reklama

14 maja w Turcy oddali głosy zarówno w wyborach parlamentarnych jak i prezydenckich. W wyborach parlamentarnych zwyciężył blok skupiony wokół partii AKP, zdobywając większość w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji. Z kolei wyborów prezydenckich nie udało się rozstrzygnąć w I turze. Prezydent Recep Tayyip Erdogan  zwyciężył z kilku procentową przewagą (49.51%) nad przedstawicielem opozycji Kemalem Kilicdaroglu (44.88%).

II rozstrzygająca tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 maja. Zarówno sondaże, jak i bliskowschodni analitycy, dają niewielkie szanse na zwycięstwo przedstawiciela opozycji.

Zobacz również: Znamy wyniki „wyborów stulecia”! Czy Turcję czeka rewolucja

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka decyzja Banku Turcji w maju