Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka cena akcji PGE

Spółki z sektora energetycznego odnotowały mocny wzrost podczas poniedziałkowej sesji. Wszystko za sprawą sobotniego oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina, w związku z planami utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). 

 

  • Energetyka bardzo dobrze zaczęła poniedziałkową sesję. Wzrost warunkują w szczególności trzy spółki: PGEEnea oraz Tauron
  • Indeks WIG-energia zaliczył skok w górę o ok. 13%, wspierany przez plany utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). 
  • O ile względy polityczne przez lata ograniczały potencjał wzrostowy spółek, tym razem jest nieco inaczej. 

 

Reklama

 

NABE coraz bliżej, a energetyka mocno w górę!

Pod koniec minionego tygodnia cztery spółki ogłosiły otrzymanie propozycji od Skarbu Państwa warunków transakcji nabycia aktywów węglowych i przekazania ich do NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego). Pomimo że oferty te mają być obecnie niewiążące, wywołały poruszenie podczas porannej sesji na GPW. Wiadomość pojawiła się w mediach w sobotę po południu, a podało je Ministerstwo Aktywów Państwowych. 

“Istotą rozwiązań ujętych w projekcie ustawy jest wprowadzenie podstawy prawnej dla udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za wybrane zobowiązania finansowe NABE, jak również wprowadzenie dodatkowych zmian koniecznych dla realizacji Transformacji, która to realizacja będzie polegać na nabyciu aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla od spółek z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa” - zaznaczono w wykazie prac legislacyjnych rządu.  

Indeks Wig-energia znajduje się na najwyższym poziomie od niemal roku. Od początku roku odnotował wzrost o 27%. 

Zobacz również: Ten rynek jest rozgrzany do czerwoności! To co oferuje, zaskakuje i przyciąga duże rzesze inwestorów

 

Reklama

Źródło: Investing.com 

  

Jak widać na poniższym zestawieniu składników indeksu, największe odbicie odnotowały: Enea (+24,56%), Tauron Polska Energia (+20,27%) oraz PGE (+12,04%). 

 

Składowe indeksu WIG-Energia 

Reklama

Źródło: Stooq 

 

Damian Nowiszewski zwraca uwagę, że obecna forma NABE jest atrakcyjna dla zaangażowanych spółek. Wówczas zostanie wydzielona deficytowa część biznesu, która będzie zastąpiona OZE. W planach są realne zmiany prowadzące do przyspieszenia całej transformacji energetycznej w Polsce. 

Zobacz również: Raty kredytu hipotecznego niższe o 20%? To możliwe już wkrótce - wskazuje ekspert

 

Reklama

 

W przypadku spółek Energa, Tauron oraz PGE w poniedziałek notowania rozpoczęły się luką wzrostową. 

 

Notowania spółek PGE, Enea oraz Tauron Polska Energia na tle indeksu WIG

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Rządowe plany pobudzenia sektora energetycznego 

NABE ma wspierać transformację energetyczną w Polsce oraz pozwolić na odzyskanie potencjału wzrostowego. Dokumenty przekazane przez Skarb Państwa zawierają proponowane rozliczenie długu. Zgodnie z zapewnieniami, mają podlegać dalszym negocjacjom.  

Powstanie NABE ma uwzględniać natomiast dwa odrębne etapy. W pierwszym Skarb Państwa będzie dążył do nabycia spółek zajmujących się produkcją energii konwencjonalnej. Później spółki zostaną poddane konsolidacji, powstanie wówczas PGE GiEK

“Z zadowoleniem przyjmujemy przedstawienie PGE i pozostałym spółkom energetycznym warunków transakcji przejęcia aktywów węglowych. To przełomowy krok w procesie tworzenia NABE” - przekazał w ostatniej wypowiedzi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.  

Z perspektywy inwestorów spółki energetyczne były nieatrakcyjnym wyborem, a wszystko za sprawą koniecznych nakładów inwestycyjnych i wolno postępującej transformacji w sektorze. Przejęcie aktywów węglowych ma doprowadzić do uwolnienia potencjału rozwojowego. Według planu legislacyjnego na 2023 r. projekt ustawy ma zostać przyjęty już w III kwartale. 

Zobacz również: Jedna z największych gospodarek w poważnych tarapatach! Według analityków stoi przed widmem "straconej dekady"

Czytaj więcej