Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaka była wartość dywidend w 2024 roku?

  • Jaka była wartość dywidend w 2024 roku?
  • ile wzrosły wypłaty dywidend w 2024 roku?
  • Które spółki wypłaciły najwyższe dywidendy?
  • Które sektory zawiodły jeśli chodzi o dywidendy?
  • Jaka jest prognoza dla rynku dywidend na 2024?

 

W 2023 roku wzrost wypłat dywidend był zjawiskiem globalnym. Wartość wypłaconych ze spółek zysków poszła w górę o 5% do rekordowego poziomu 1,66 bln USD – według analityków Janus Henderson. Wartość wypłat dywidend przez amerykańskie firmy wzrosła o 5,1% w 2023 r. do rekordowego poziomu 602,1 mld USD – dodaje dział analiz Janus Henderson.

Czwarty kwartał 2023 r. był mocny, ze wzrostem bazowym o 7,2%. Firma Janus Henderson prognozuje dywidendy w wysokości 1,72 bln USD w 2024 r., co oznacza wzrost o 3,9% w ujęciu nominalnym i o 5,0% w ujęciu bazowym.

 

Zobacz również: Najlepsze spółki dywidendowe z GPW - ranking na 2024 rok

 

Banki zrobiły dywidendową robotę

Reklama

"Pesymizm dotyczący globalnej gospodarki okazał się nieuzasadniony w 2023 r. i chociaż perspektywy są nadal niepewne, dywidendy są hojnie wypłacane. Przepływy pieniężne przedsiębiorstw w większości sektorów pozostają silne i zapewniają dużą siłę napędową dla dywidend i skupu akcji" - powiedział Ben Lofthouse, szef działu dywidend w Janus Henderson.

Lofthouse dodał, że chociaż opóźniony efekt wyższych stóp procentowych będzie nadal miał wpływ na wypłaty poprzez wolniejszy globalny wzrost gospodarczy i wyższe koszty finansowania dla przedsiębiorstw, firma Janus  Henderson pozostaje optymistą co do dywidend w 2024 roku.

"Tempo wzrostu dywidend w Stanach Zjednoczonych w IV kwartale dobrze wróży na cały rok, japońskie spółki rozpoczęły proces zwrotu większej ilości kapitału akcjonariuszom, Azja prawdopodobnie wzrośnie, a dywidendy w Europie też mają się dobrze" - powiedział.

Aż 22 kraje w roku 2023 - w tym USA, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Meksyk i Indonezja - wypłaciły rekordowe dywidendy. Europa z wyłączeniem Wielkiej Brytanii przyczyniła się do 40% globalnego wzrostu, ponieważ wypłaty w regionie wzrosły o 10,4% w ujęciu bazowym do rekordowego poziomu 300,7 mld USD. Japonia również dołożyła swoje do globalnego wzrostu dywidend, przy czym 91% spółek albo podniosło wypłaty, albo utrzymało je. Według analityków Janus Henderson, Stany Zjednoczone w największym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu dywidend, choć ich bazowy wzrost o 5,1% był zgodny z globalną średnią.

Jeśli chodzi o sektory, to banki wykonały znaczną część ciężkiej pracy, dostarczając 220 mld USD dywidend w 2023 roku, co stanowi 15% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Banki takie jak China Construction Bank i JPMorgan Chase uplasowały się w pierwszej dziesiątce globalnych płatników dywidend za 2023 rok. HSBC wznowił wypłaty kwartalne dywidend w maju 2023 r. po 4-letniej przerwie, podobnie jak JPMorgan Chase.

Największy negatywny wpływ na globalne wypłaty miał sektor wydobywczy. Wartość dywidend przez niego płaconych spadła o 23 mld USD rok do roku, co oznacza spadek o 11,5%.

Reklama

Spółką, która wypłaciła największą dywidendę spośród wszystkich spółek na świecie, był Microsoft. Przekazał akcjonariuszom 20,7 mld USD. Spółka założona przez Billa Gatesa zawsze jest w czołówce tego zestawienia, gdyż była największym płatnikiem dywidend w 2020 roku, w 2021 roku była wiceliderem, a w 2022 roku zajęła 3 miejsce.

Apple wypłaciło drugą co do wielkości dywidendę w 2023 r., na łączną kwotę 14,9 mld USD. Spółki Exxon Mobil, China Construction Bank Corp. i PetroChina uzupełniły pierwszą piątkę największych płatników dywidend. Australijski gigant wydobywczy BHP, który wypłacił największą dywidendę w latach 2021 i 2022, spadł na szóste miejsce w rankingu 2023.

 

Zobacz także: Kim jest January Ciszewski? Jego wehikuł inwestycyjny idzie na główny rynek GPW

 

Wartość wypłacanych dywidend globalnie (mld USD)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Janus Henderson

 

Prognoza dla dywidend na 2024 – czy inwestorzy docenią dojne krowy?

Co czeka akcjonariuszy w 2024 roku, jeśli chodzi o dywidendy? Eksperci Janus Henderson spodziewają się 5% wzrostu globalnych wypłat, i nowego rekordu na poziomie 1,72 bln USD.

"Silny wzrost dywidend w USA w IV kwartale 2023 r. w połączeniu ze zdrowymi bilansami przedsiębiorstw dobrze wróży przyszłemu wzrostowi dywidend" - napisała w raporcie Amber Milam, zarządzająca portfelami w Janus Henderson. "Wnikliwi inwestorzy kapitałowi znajdą firmy chętne do zwrotu większej części zysków swoim akcjonariuszom" - podkreśliła.

Również S&P Global Market Intelligence przewiduje przyzwoity poziom wzrostu dywidendy w 2024 r., zakładając 4% zwyżki na całym świecie i 6% w USA.

Co ciekawe, dyskusyjne jest to, czy inwestorzy naprawdę doceniają dywidendy i spółki dywidendowe. Notowania funduszu SPDR S&P Dividend ETF - który posiada udziały w spółkach wypłacających wysokie dywidendy, takich jak 3M, Realty Income, Edison International i IBM – poszły w górę w 2023 roku zaledwie o 2,5%, w porównaniu z prawie 8% wzrostem indeksu S&P 500. A w okresie ostatnich 12 miesięcy notowania jednostki tegoż funduszu poszły w górę o 7%, podczas gdy notowania S&P 500 o około 33%.

Reklama

„Akcje dywidendowe również pozostawały w tyle za szerokim rynkiem w ciągu ostatnich pięciu lat. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i fundusze inwestujące w nieruchomości – są to dwie branże znane z hojnych dywidend - osiągnęły gorsze wyniki niż S&P 500. Stawianie na akcje tylko dlatego, że wypłacają wysokie dywidendy, może więc nie być najmądrzejszą strategią dla inwestorów. Zdaje się, że rynek mówi, iż oprócz rosnącej dywidendy spółka musi pokazywać też przyzwoity wzrost dochodów i zysków, oraz ciekawe perspektywy na rozwój. Zwłaszcza że inwestorzy mają do dyspozycji obligacje jako atrakcyjną opcję. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych nadal wynosi ponad 4%” – wskazują analitycy firmy Janus Henderson.

 

Zobacz również: Nowe rekordy akcji giganta! Fala wysokich rekomendacji - potencjał wzrostu kursu spółki o 25%

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jaka była wartość dywidend w 2024 roku?