Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak zmieni się kurs srebra

Notowania srebra przebijają się przez niezwykle ważny poziom 26 USD za uncję. Prognozy ekspertów są dla notowań tego metalu mocno optymistyczne, z kilku powodów.

 

  • Kurs XAG przebija się przez opór na poziomie 26 USD.
  • Notowania srebra powinny podążać za notowaniami złota.
  • Jaka jest sytuacja na rynku srebra?
  • Jakie jest prawdopodobieństwo dalszych dynamicznych wzrostów ceny srebra?
  • Czemu spadek ceny srebra poniżej 20 USD jest mało prawdopodobny?

 

Cena srebra (XAG) przebija się przez niezwykle ważny poziom 26 USD za uncję. Od wielu lat znajduje się ono w szerokiej konsolidacji 18 – 30 USD za uncję i wiele wskazuje na to, że może podążyć w górę za złotem (XAU). Złoto od początku roku podrożało o 10%, i co prawda cena srebra urosła o tyle samo, jednak jasny metal cechuje się o wiele większą zmiennością, a gdy popatrzymy na wykresy, pozostał daleko w tyle za Królem Metali.

 

Notowania srebra przełamują niezwykle ważny poziom cenowy

Reklama

Wielkie poruszenie na finansowej części portalu X. Notowania srebra przebijają się przez opór na poziomie 26 USD za uncję. Wywołuje to zawodowe podniecenie zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych ekspertów. Niezwykle ważne wydarzenie na rynku metali dostrzegł m.in. Ole Hansen, analityk Saxo Banku.

 

 

Na azjatyckich rynkach cena srebra jest najwyżej od marca 2022.

 

 

Reklama

Daniel Kostecki z CMC Markets zwraca uwagę, że notowania srebra zostały daleko w tyle za notowaniami złota. I miejsca do wzrostów jest sporo, jeśli mają się one znaleźć w analogicznym położeniu, co notowania Króla Metali.

 

 

Słynny wielbiciel metali szlachetnych Peter Schiff zwraca uwagę, że jednoczesne dynamiczne wzrosty ceny złota, srebra i ropy naftowej nie wróżą niczego dobrego światowej gospodarce…

 

Zobacz także: Cena złota będzie rosła, ten kraj kupuje metal na potęgę

 

Reklama

 

Złoto pociągnie za sobą srebro

Co dalej z notowaniami srebra? „Zainteresowanie srebrem będzie rosło wraz ze wzrostem cen złota" - uważa Peter Spina, założyciel i prezes portali inwestorskich GoldSeek.com i SilverSeek.com. „Srebro tradycyjnie pozostaje w tyle i robi to od jakiegoś czasu. Ale ta sytuacja nie potrwa długo. Kończy się okazja do zakupu. Spodziewam się ogromnego przyspieszenia tempa wzrostu ceny srebra w najbliższych kwartałach” – przyznaje Spina.

 

 

Konrad Ogrodowicz, zarządzający SuperFund Silver, wskazuje, że metal jest skorelowany ze złotem, więc nowe historyczne szczyty na XAU wspierają notowania XAG.

„Gdyby udało się wyjść powyżej 26 USD za uncję, to kolejnym znaczącym oporem jest poziom 30 USD, czyli szczyty z sierpnia 2020 roku i lutego 2021 roku. Aby miało to miejsce, to potrzebne jest większe zainteresowanie kruszcami wśród inwestorów. Obecnie, pomimo rekordowej ceny złota, to inwestorzy omijają metale szlachetne szerokim łukiem, o czym świadczą umorzenia z funduszy inwestycyjnych. Słaby sentyment do tego rynku jest także zauważalny w notowaniach akcji kopalni złota i srebra, których wyceny są niskie na tle historycznym” – wskazuje w rozmowie z FXMAG.

Reklama

Ogrodowicz tłumaczy, że metale szlachetne z reguły słabo sobie radzą w okresie restrykcyjnej polityki monetarnej. „Sytuacja powoli ulega odwróceniu i Fed zapowiedział już pierwsze obniżki stóp procentowych w tym roku, co powinno wesprzeć notowania kruszców” – podkreśla Ogrodowicz.

 

Czytaj również: Notowania metalu rosną, prognozy rynkowe zakładają problem z podażą

 

Deficyt srebra nie starcza, potrzebni są spekulanci

Zdaniem zarządzającego SuperFund TFI srebro ma ogromny potencjał wzrostu, przede wszystkim ze względu na ograniczone zapasy i rosnące zapotrzebowanie z przemysłu, z sektora energetycznego i motoryzacyjnego. „To właśnie producenci paneli fotowoltaicznych, a także samochodów elektrycznych napędzają popyt na srebro, co skutkuje kolejnym rokiem deficytu” - wskazuje.

Według prognoz The Silver Institute, globalny popyt na srebro wzrośnie w tym roku o 1% do 1,2 mld uncji, co będzie drugim najwyższym wynikiem w historii. Tymczasem globalna podaż srebra w tym roku ma wzrosnąć o 3% do 8-letniego maksimum na poziomie 1,02 miliarda uncji, a produkcja kopalni ma urosnąć o 4% do 843 milionów uncji - najwyższego poziomu od 2018. Deficyt srebra ma wynieść 176 mln uncji.

Jednak zachowanie inwestorów i spekulantów także jest ważne, bo rynek srebra jest stosunkowo małym rynkiem bardzo podatnym na napływy i odpływy kapitału inwestycyjnego – zwraca uwagę Ogrodowicz. „W momencie, gdy inwestorzy w końcu zauważą potencjał srebra, to można liczyć na wzrosty nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu tego roku” – uważa Ogrodowicz.

Reklama

Zdaniem eksperta SuperFund TFI inwestorzy nie powinni się obawiać spadku wartości srebra. „Długotrwały spadek ceny srebra poniżej 20 USD za uncję jest mało prawdopodobny ze względu na rosnące koszty wydobycia. Zejście poniżej tej ceny skutkowałoby nierentownym wydobyciem wielu kopalni, co przełożyłoby się na zmniejszenie wydobycia. Zakładając stabilny popyt, to znacząca przecena srebra jest mało prawdopodobna. Niewątpliwie zakład na srebrze może być porównany do zakupu opcji call, gdzie ryzyko inwestycji jest ograniczone, a potencjalna stopa zwrotu bardzo wysoka” – podsumowuje Ogrodowicz.

Na finansowej części portalu X widać coraz więcej traderów niezwykle „byczo” nastawionych do srebra. „60 USD za uncję jest na stole” – uważa słynny trader Patrick Karim.

 

 

Zobacz również: Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Wielki producent chipów ma problemy

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak zmieni się kurs srebra