Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak wygląda wzrost gospodarczy

Głównym punktem zeszłego tygodnia było posiedzenie EBC. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny podniósł stopy procentowe o 75pb. Stopa depozytowa wynosi obecnie 1.50%. Konferencja prasowa po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych pokazała, że Europejski Bank Centralny (EBC) jest zdeterminowany, aby kontynuować podwyżki stóp procentowych. ECB zapowiedział również zmianę warunków TLTRO zmniejszając wsparcie dla europejskich banków. Prezes EBC Lagarde powiedziała, że tak zwany proces "normalizacji" nie jest jednak zakończony i oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych. Oświadczenie decyzyjne zawierało sygnały, że stanowisko EBC mogło zacząć się zmieniać i że skala kolejnego impulsu może być mniejsza, co spowodowało, że rynki zmniejszyły zakłady na wyższe stopy, a euro spadło poniżej parytetu względem dolara amerykańskiego. Podczas gdy prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła, że scenariusz recesji "znacznie bardziej rysuje się na horyzoncie", bank centralny stwierdził również, że osiągnięto już "znaczący postęp" w "wycofywaniu akomodacji polityki pieniężnej".

 

Istotne dane makroekonomiczne nadeszły również ze Stanów Zjednoczonych. Wzrost gospodarczy w USA powrócił na dodatnie terytorium w trzecim kwartale po odnotowaniu lekko ujemnych wyników w pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku. PKB wzrosło w ostatnim okresie w rocznym tempie 2,6%, bijąc oczekiwania większości ekonomistów i łagodząc obawy o perspektywy przedłużającej się recesji.

 

W następstwie niedawnego skoku stóp hipotecznych, kluczowa miara aktywności sprzedaży na rynku mieszkaniowym spadła znacznie bardziej niż oczekiwano. Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (National Association of Realtors) poinformowało w piątek o 10,2% spadku liczby oczekujących na sprzedaż domów w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na najbliższym posiedzeniu, które zakończy się w środę, amerykańska Rezerwa Federalna ma podnieść swoją benchmarkową stopę procentową o trzy czwarte punktu procentowego, co oznacza czwartą z rzędu zgodę na tak gwałtowną podwyżkę. Ostatnia podwyżka we wrześniu sprawiła, że stopa procentowa znalazła się w przedziale od 3,00% do 3,25%, czyli na poziomie widzianym ostatnio w 2008 roku. Miesięczny raport z rynku pracy USA, który ukaże się w piątek, pokaże, czy silny, choć umiarkowany, wzrost liczby miejsc pracy odnotowany w ostatnich miesiącach przedłużył się do października. We wrześniu gospodarka wygenerowała 263 000 nowych miejsc pracy - z 315 000 w sierpniu - podczas gdy stopa bezrobocia spadła do 3,5% z 3,7%.

Reklama

 

EBC kontynuuje podwyżki stóp procentowych, wzrost gospodarczy w USA [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1EBC kontynuuje podwyżki stóp procentowych, wzrost gospodarczy w USA [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

 

Według wstępnych szacunków, gospodarka Niemiec nieoczekiwanie rozwinęła się w trzecim kwartale, podczas gdy we Francji i Hiszpanii nastąpiło spowolnienie wzrostu. Niemiecki PKB wzrósł r/r o 0,3% po korekcie sezonowej, w porównaniu do 0,1% w poprzednim kwartale. We Francji PKB wzrósł r/r o 0,2% w porównaniu z 0,5% w drugim kwartale. Gospodarka Hiszpanii wzrosła r/r o 0,2% w trzecim kwartale, co oznacza gwałtowne spowolnienie z poziomu 1,5% wzrostu zarejestrowanego w poprzednim okresie trzymiesięcznym. Wczesne szacunki pokazały, że inflacja w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech była wyższa niż oczekiwano w październiku. Trzeci miesiąc pod rządami obecnego rządu przyniósł spadek aktywności biznesowej w Wielkiej Brytanii. Najnowszy wskaźnik S&P Global composite PMI spadł do 21-miesięcznego poziomu 47,2 z 49,1 w styczniu. Kierownictwo parlamentu wybrało na kolejnego lidera Rishi Sunaka, byłego ministra finansów Wielkiej Brytanii. Sunak zastąpił Liz Truss, która tłumaczyła, jak proponowana zmiana polityki fiskalnej spowodowała zawirowania na rynkach finansowych, co doprowadziło do krytyki jej administracji.

 

Wtorkowa publikacja finalnych wskaźników PMI dla przemysłu, która przypada na pierwszy dzień nowego miesiąca została w większości krajów przesunięta na środę. We wtorek poznamy jedynie szacunki dla Wielkiej Brytanii oraz USA. Dane dla krajów europejskich, w tym również dla Polski, opublikowane zostaną w środę. Tego samego dnia Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Konsensus zakłada wzrost funduszy do poziomu 3.75-4.00% co jest również zgodne z sygnałami płynącymi z Fed.

Reklama

 

 

Tydzień zakończy się publikacją wskaźników PMI dla usług w głównych gospodarkach świata. Większa część uwagi skupi się jednak na danych z amerykańskiego rynku pracy, które od kilku miesięcy wskazują na coraz wolniejszy wzrost zatrudnienia. Mimo to stopa bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, co sprzyja argumentacji Fed o dobrej kondycji gospodarki.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak wygląda wzrost gospodarczy