Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak radzi sobie Asbis w 2023

Asbis zalicza najlepszy kwartał w historii. Przymierza się do wypłaty dywidendy, jak co roku. Rozwija się w perspektywicznych branżach: smart home i biotechnologia. Perła GPW nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, mimo że jej wycena w 5 lat urosła 14-krotnie!

 

  • ASBIS urósł na wycenie 14-krotnie w 5 lat!
  • I kwartał 2023 był wynikowo najlepszy w historii spółki.
  • Asbis poprawia przychody, zyski i marże.
  • Sprzedaż Asbisu napędza głównie sprzęt Apple.
  • Asbis planuje wypłatę rekordowej dywidendy.
  • Spółka stawia na sprzęt smart home oraz biotechnologię.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jest na naszej giełdzie taka spółka, której kapitalizacja w 5 lat urosła o ponad 1 400%, a mimo to wskaźnik C/Z jest na poziomie 5,22. Dodajmy do tego C/WK na poziomie 1,62 i fakt, że to spółka dywidendowa, ze średnią stopą dywidendy sięgającą 4,1%.

I ta spółka podała właśnie najlepsze wyniki kwartale w historii. To Asbis.

 

Notowania spółki Asbis na tle WIG20 – 5 lat

Reklama

 

Źródło: Stooq

 

Najlepszy kwartał w historii Asbisu

Asbis miał 17,45 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r., wobec 16,05 mln USD zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny sięgnął 28,7 mln USD (24,31 mln USD przed rokiem). Zysk EBITDA sięgnął 30,61 mln USD (25,65 mln USD rok wcześniej). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 721,99 mln USD, wobec 694,61 mln USD rok wcześniej.

Idąc dalej, co ważne, marża zysku brutto znacznie się poprawiła i wyniosła 8,6%, rosnąc z 7,61% w I kw. 2022 r. Asbis działa gównie na obszarze byłego Związku Radzieckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Udział krajów byłego Związku Radzieckiego w przychodach ogółem wzrósł do 56,16% w I kw. 2023 r. w porównaniu do 55,25% w I kw. 2022 r. W omawianym okresie przychody z krajów byłego ZSRR wzrosły o 5,7% r/r, podczas gdy sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej spadła o 3,6%, na skutek wysokiej inflacji oraz niższego popytu ze strony klientów. Polska odnotowała wzrost o 12,8% r/r w I kw. 2023 r., a w naszym kraju najlepiej sprzedającymi się kategoriami produktowymi były procesory, karty graficzne i akcesoria.

Reklama

Generalnie, sprzedaż Asbisu była napędzana głównie przez smartfony. W I kw. 2023 r. sprzedaż smartfonów wzrosła o 35,2% r/r, sprzedaż procesorów spadła o 20,1% r/r, sprzedaż oprogramowania wzrosła o 7,7% r/r, a przychody z dysków SSD i HDD spadły odpowiednio o 52,8% i 26,8%r /r. Sprzedaż laptopów spadła o 13,8% r/r. Jeśli chodzi o inne linie produktowe, to świetną dynamikę widać w akcesoriach (+119,3%), tabletach (+42,3%) oraz sprzęcie AGD (+37,9%).

Zobacz również: Czy warto inwestować w spółki węglowe, skoro nie płacą dywidend?

 

Wyniki finansowe Asbis - I kw. 2023

Źródło: spółka

 

Asbis stawia na marki własne, smart home i biotechnologię

Reklama

Jakie plany ma Asbis? Spółka planuje ekspansję marek własnych w kierunku Europy Zachodniej i Afryki.

Poza tym, dosłownie przed chwilą Asbis został dystrybutorem marki Aquara, która oferuje szeroką gamę inteligentnych urządzeń domowych, w tym kontrolery (koncentratory), czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu, wtyczki i wiele innych.

"Asbis jest dystrybutorem produktów Apple na 11 rynkach, dlatego rozwijamy nasze portfolio o kompatybilne z tą marką urządzenia do zarządzania inteligentnym domem. Chcemy, aby nasi klienci w salonach prowadzonych przez Asbis ze statusem Apple Premium Reseller mieli możliwość rozbudowania swoich inteligentnych systemów w oparciu o oferowane przez nas rozwiązania. Zamierzamy kontynuować kierunek wzmacniania portfolio o inteligentne systemy do zarządzania domem, ponieważ w naszej ocenie jest on bardzo perspektywiczny" - powiedział wiceprezes grupy Asbis Costas Tziamalis.

Mało tego, Asbis inwestuje w biotechnologię. Pod koniec marca spółka nabyła 4,5% udziałów w firmie biotechnologicznej Theramir, która pracuje nad technologiami opartymi na komórkach macierzystych i RNA do diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych. Theramir to trzecia spółka biotechnologiczna w portfelu Asbis, po Promed oraz RSL Revolutionary Labs.

Asbis prognozuje, że w 2023 roku osiągnie przychody ze sprzedaży na poziomie pomiędzy 3-3,2 mld USD oraz zysk netto po opodatkowaniu na poziomie 78-82 mln USD. To przy założeniu, że nie będzie dalszej eskalacji wojny oraz lock-downów, które mogłyby doprowadzić do znaczących zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Zobacz również: Główny akcjonariusz największego polskiego brokera sprzedał 7 mln akcji! Fintwit rzucił się na papier

Reklama

 

Nadchodzi dywidenda od Asbisu

Przypomnijmy, że od wielu lat Asbis jest spółką dywidendową. Zazwyczaj w IV kwartale wypłaca zaliczkę na poczet dywidendy, a w połowie roku dywidendę właściwą.

Niedawno akcjonariusze Asbisu zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 0,25 USD na akcję (w grudniu było 0,2 USD zaliczki na akcję). Łącznie dywidenda za 2022 rok wyniesie więc 0,45 USD na akcję.

Akcjonariusze ustalili datę ustalenia prawa do dywidendy na 26 czerwca 2023 roku, a datę wypłaty dywidendy na 6 lipca 2023 roku.

Zobacz również: Zamieszanie wokół dywidendy „gorącej spółki” z GPW

 

Dywidendy od Asbisu

Reklama

 

Źródło: biznesradar.pl

Czytaj więcej